Strugurasi S-O 11-Haideti fetele!(115)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

buna dimineata burticute si mamici:)
Felicitari proaspetelor mamici bebei sanatosi, mancacioi si necoliciosi va doresc

la multi ani cu intarziere marryan:* multa santate si fericire alaturi de cei dragi iti doresc!

acum despre noi... avem un program haotic.. ziua dormim numai pe burta eu o pun pe lungul patutului si o gasesc pe lat atat se agita:))de plans tot asa foarte rar(si mai ales daca plec din casa imediat ma simte )sta destul de mult treaza ziua dar e bine ca macar imi doarme noaptea.. ma trezeste doar de 2-3 ori pt papa rapid si nani l aloc.. ziua semotaie se joaca eheee ce stim noi:))

ieri dupa amiaza am vorbit cu tati:)) stateam toti 3 in pat si tati spunea hai spune tati:)) si ea se uita la el n-avea stres.. si a inceput al meu sa faca aguuu sa o vezi ce radea si zambea si scotea si ea sunete ca si cum -ar raspunde la aguuu:))) tare comica si hoata si mi-e un drag de ea de nu mai pottttttt imi vine sa o mananc toata:D

noi cel mai bine papam la 45 grade el si ea in bratele mele, am incercat si intinse pe pat, si ea cu burta pe burta mea(asta cred ca celmai bine o sa mearga cand o sa poata sa-si tina caputu singura desi la cat a inceput sa se miste nu mai are mult:))

acum doarme broscuta mea;))) se invarte in patut pana isi gaseste pozitia..

colici nu prea am facut slava domnuluidar am mai regurgitat asaca nu mereu reusesc sa i scot aerul(eu nu pot sa o pun pe umar burtica ei vine pe piet) asa ca o puncu capum pe pieptul meu(eu tot la 45 grade)isi strange piciorusele sub burtica si burtica ei vine undeva pe burtica mea...de mult ori se impinge in picioare ca si cum ar vrea sa plece in picioare:))) si are doar 3 sapt si un pic loool

mie tot gandul la cum vb ea uc tati aseara imi e;))pacat ca n-am fost pe faza sa fac un video pfff:(ehh lasa ca o sa mai avem "conversatii" din astea cu ea:)))

app cam lene ieri la scris hehe(eu reusesc sa citesc cand alaptez dar nu pot scrie)

pupici

Cea mai fericita mamica de Kate Rina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mikka11

Buna dimineata!

Sunt sotul Mihaelei si pâna am sa îi duc un modem pentru net la maternitate m-a rugat sa va scriu si sa va; informez ca ea a nascut marti, 20.09.2011, ora 12.15, o fetita; superba, cu greutatea de 3750 g si L = 53 cm. Sper ca mâine sa le am acasa. Va roaga Mihaela sa îi spuneti si ei cum sa procedeze, deoarece are o durere de sâni groaznica atunci când alapteaza. Deja Maria (fetita noastra) a sarit peste biberoanele cu LP de la maternitate si manânca sân foarte bine, numai ca Mihaela trece prin dureri groaznice. Multumesc!
P.S. Peste cel mult 2-3 ore o sa aiba net la maternitate.



Felicitari Mikka !!!

Fetelor care stiti care puteti sa ii raspundeti Mihaelei legat de sani.
Am vazut ca mesajul a fost postat de sotul Mihaelei la sfarsitul capitolului si probabil nu ati vazut mesajul. eu am modificat diacriticele si l-am citat in acest mesaj.

Tin pumnii Mikka


Lena - 37+

AMR un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, imi pare rau ca te-a stresat in jalul asta neonatoloaga . E super enervant cand ne streseaza degeaba medicii. Ei chiar nu inteleg cat rau fac?
Oricum, povestea nasterii e foarte frumoasa. Ma bucur ca sunteti sanatoase amandoua si va asteptam acasa.

MatzaRebela, ce povestesti tu acolo este super dragut . Ma bucur ca nu aveti colici si ca sunteti bine.


Lena - 37+

AMR un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza ..

FELICITARI MIKKA... Bine ai venit MARIA ALEXANDRA..
Sa aveti parte e caldura multa, laptic din plin, iubire si o viata senina

Stefi ce putin mai ai si tu..

Nu ma pricep f tare la subiect insa incerc,
Mikka.. ce durere de sani ai? de sfarcuri ( ai facut ragade), sau din cauza ca sanii sunt prea plini ( furia laptelui?)
Daca ai facut ragade, asigura-te ca fetita prinde bine sanul, cat mai mult din areola, sa nu prinda numai sfarcul.. Daca ai deja ragade ( acele rani pe sfarcuri), te speli cu apa (fara sapun) pe sani, dupa ce te speli mulgi putin lapte si ungi sfarcul cu lapticul tau si stai toples pana laptele se usca, eu dupa asta ma dadeam si cu garmastan si nu purtam sutien decat o camasa larga
Daca durerea e din cauza sanilor plini.. comprese cu apa calda, te mulgi, si dupa muls comprese cu apa rece.. inainte sa papa puiutul te mulgi manual putin sa mai scoti tensiunea din sani si te asiguri ca bb e bine atasata la san..
Daca e altfel de durere .. asteptam descrierea.. bafta si rabdare multa
PS: mi-e ragadele mi-au trecut asa in 1 zi, iar furia laptelui cam in 2 zile

Oana.. imi pare rau pt experienta ta .. si eu am avut parte de un tratament inuman din partea unei asistente , eram la un pas de depresie.. ma bucur insa ca esti puternica, si nu mai privi "duamnele" astea decat asa de respect dar una intra pe ureche aceeasi sa iasa pe alta ..

Edit:

LA MULTE LUNITE


TEODORA, cu mamica scumpa LALI

Eduard cu mamica RALUCA 50


Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

felicitari mikka sa fiti sanatoase si multa fericire, cu sanii durerosi cuma spus si seidana depinde ede durere.. dar presupun ca e furia laptelui ca altfel spuneai de ragade ceva.. si eu in maternitate plangeam de dureri nu mai puteam cum am ajuns acsa l-am pus pe al meu sa imi cumpere pompa.. am folosit-o doar de cateva ori dar am scapat de dureri..

acum dimineata cand ma trezesc ma mai dor dar pana al 9 trece durere ca goleste matza mica repede(peste noapte suge mai putin presupun si d-asta dimineata sunt plini)

oana imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asta ohh mi-as lua un pistol si as impusca pe oricine se comporta asa cu o proaspata mamica.. sincer ele nu stiu ca e cea mai sensibila perioada acum pentru o prospata mamica? ce d-zeu trebuie sa se comporte asa? le-as impusca si alta nu

foarte frumos ai descris nasterea:) superb:p si eu am zis ca daca cumva ma razgandesc si o sa vreau un al 2-lea copil o sa fac cezariana pentru ca sincer nu mai vreau sa nu pot sta in fund grrrrrr..si acum dupa aproape 4 saptamani ma jeneaza jos si nu mai spun ca abia scapasem de exterior si acum a inceput interiorul

lena daaa e superb sentimentu eram amandoi un zambet si topiti.. aaaaaaa dar mai am o faza frumoasa sa va povestesc:)) trebuia sa cobor pana la magazin ca al meu sot uitase si tocmai ce se bagase la pielea goala(adora sa stea nud prin casa:))))si s-a trezit si aia mica.. si a luat-o tati in brate se juca cu ea:) statea pe spate si pititca pe burta lui capul pe piept.a bagat pitica mea mana in parul lui de pe piept is nu-i mai dadea drumu:)))(ramasesera cate 2 fire intre fiecare deget:))) lui ii era teama sa-i desfaca degetelele ca sa nu le rupa:)) a inceput sa caute si tata ca nah i se facuse foame:)))apoi a venit mami acasa si i-a dat papica si s-a linistit:))

ieri a realizat si sotul meu ce sani mari am acum:))))))) si cica cuuum sa nu ma joc cu ei ia uite ce maaaaaaari suuuunt:)))))


pupici

Cea mai fericita mamica de Kate Rina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna dimineata!

In primul rind vreau sa va multumesc pentru urarile de bine SEidana, Camady, Mikka, Kora, Mitzarebela, am avut o zi superba, totul pregatit de sot si invitati si mincare tot, sunt mindra ca am asa sot bun, iubitor, atent ciar daca ne mai ciondanim si noi asa din cind in cind

La multe lunite Teodora- Ioana de Lali-Mete si Eduard-Gabriel de Raluca050, sa va traiasca puiutii sanatosi, sa crestreti mari mari si sa va bucurati de ei

Mikka felicitari pentru bebe MAria, sa ti fie sanatoasa, papacioasa si lipsita de colici, durerile de sini pot fi de diferite itensitati, daca te doare lateral cum am avut si eu, asta insemana ca se desfunda canalele incet incet, nu este nevoie sa te imacientezi tare, daca durerile sunt aproape pe toata suprafata sinului atunc este nevoie sa ti masezi sinii, ai mult lapte e bine sa te storici dupa fiecare alaptare sa vezi daca mai sunt aceste dureri, sau daca te doare "sfircul" inseamna ca ai ragade, si asa cum a spus si Seidana este nevoie ca sa aplici o creme speciala pe cit tine si mamelonul, apoi la fiecare alaptat speli sinii cu apa calduta, chiar daca aceste creme se absorb bine si nu este nevoie de clatire sfatul meu este sa te speli de fiecare data. Eu si acum mai am ceva dureri cind apuca sinul, nul apuca cum trebuie uneori si ma doare sfircurile, eu miam tratat ragadele cu o crema de la Mothercare ma ajutat enorm de mult sa nu-mi sinfereze. Te pup si iti doresc refacere rapida

Mitza fr frumos ca bebe deja raspunde la gingureli si la nou de ieri imi zimbeste frumos, scoate niste sunete cind vorbesc cu ea mii draga foc

Revin ca mi se scoala pitika!

O zi frumoasa sa aveti.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Azi plecam si noi acasa!!! Abia astept! Mai devreme am gasit in patut la copil cana cu lp. imi venea sa o stang de gat pe asistenta...
poate reusec si eu sa recuperez odiseea ca sa pot felicita si eu toate proaspetele mamici.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mneatza

Sunt tare obosita. Am dormit prost. Mihnea are putin nasucul infundat si , cum el nu e invatat cu din astea ( nici noi) s-a trezit de N ori peste noapte plangand si aratandu-mi nasucul.
Am calcat parte din hainutele lui Tudor. si acum am o stare de slabiciune in tot corpul. Trece... ca doar nu am daramat muntii

Citit vesti bune si mai putin bune.

Sper ca nu bat campii, dar am citit ceva de teama : regurgitat prea mult.. Jurca nu retin cine a scris si nici nu mai citesc o data ca nu sunt capabila acum.
Din experienta mea pe aceasta tema: Mihnea regurgita mult si de 2-3 ori pe zi. Mult inseamna ca trebuia sa schimb patul meu pana la saltea( patura, cersaf, husa) pe el pana la piele si pe mine tot asa. Eram stresata ca ce mai suge el dupa asa regurgitat. ( avea ce, m-am convins incet incet). Apoi imi era teama sa nu-si faca rau asa ( a fost bine-sanatos) . Lapticul il regurgita imediat dupa masa sau mult mai tarziu, uneori laptic asa cum a supt, alteori branzit.

Mikka11, citit mesajul de la sotul tau. Durerile de san sunt de la pozitionarea incorecta a copilului cel mai probabil.
1. te asiguri ca e bine pusa la san fata: cu fata spre tine si tot corpul tot asa. Nu lasi sa soarba sanul ci i-l bagi in gurita larg deschisa astfel incat intai lipeste buza de jos cat mai sub mamelon si apoi buza de sus. Cu cat ia mai mult din san in gurita cu atat mai bine
2 pentru dureri: cauta un unguent cu lanoilina pura ( de fapt lanolina si atat) si da sanii des( ii va mentine cu un strat gras). lanolina nu trebuie indepartata de pe san neaparat inainte de alaptat. Nu spala sanii inainte de alaptat. lasa-i cat mai mult la aer cu lapticul pe ei si saliva copilului.
rabdare, rabdare
3. Varianta de sani durerosi in alte zone decat sfarcul: pot fi canale care nu s-au desfundat inca ( compres rece dupa ce alaptezi pe zona respectiva, cald exact inainte de a alapatat). daca e tot sanul dureros ( angorjarea sanului e comuna in prima perioada dupa nastere mai ales) pui comprese cum am spus pe tot sanul.

Alex, inteleg ce spui, e frustrant dar nu ceda. Alaptatul e natural, dar nu uita ca oamenii si-au pierdut instinctele. ceea ce trebuia sa vina firesc vine acum cu exercitiu si rabdare. Putine femei reusesc sa faca asta instinctiv si sa le iasa perfect. E foarte important sa stea la san mult. Prin exercitiu invata si ea si tu

Oana, urata povestea cu Postudor, frumos restul. Va asteptam acasa cu calm si bucurie. Exact asta am spus si eu cand am iesit din spital: daca dr asta nu m-a bagat in depresie nimic nu o mai poate face. Armata e minciuna pe langa "antrenamentul"cu ea.
Ce nu inteleg eu e ce mai cauta acolo?!?!?






Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 35+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

bafta stefy , tinem pumnii sa fie totul perfect !!!

felicitari mikka , sa fiti sanatoase si norocoase

oana , ce ma bucur ca nasterea a fost asa o experienta frumoasa .Exact sentimentele si trairile astea le am avut si eu !

seidana ca mi am amintit , ce mai face soacra ta ? Ce zice de printesa ?

iris mai concret , ce ai vrea sa stii despre ceza ?

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

va rog din suflet fetelor, ajutati-ma!
Petru azi a implinit 2 saptamani, e f frumos afara si as vrea sa ies cu el insa nu stiu daca se poate, adica nu e prea devreme? Si cat am voie sa stau cu el afara? 10 min, o ora?


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput