Taxa Botez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

eiiii, asta este!

acum cand merg la biserica aprind lumanari , ma inchin si apoi plec.

off topic : de unde iei lumanarea ? ca eu am vazut niste pretuuuuri de te ia capul, nu alta! sub 150 lei nu prea sunt sanse. am luat leg cu cineva (gasit pe net) sa imi faca una pana in banii astia. si cu flori rezistente(orhidee). sa vad cat vrea exact, ca era o discutie gen "sa vedem".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Eu astazi am mai facut ceva cumparaturi pentru botezul celei mici (trusou, o bratarica de aur, inca un rand de haine pentru a 2-a zi la baita) si am ajuns si la cap. "Lumanare". Am mers la o florarie undeva in spatele mag. Cocor, sunt cateva astfel de magazine, am intrat in prima si i-am spus dnei de acolo ca am buget limitat pt lumanare. Am reusit sa comand o lumanare, micuta, finuta la 100 ron; e drept ca e cu trandafiri, dar nu e deloc mare, e simbolica. Eu sunt multumita, acum sa vad si ce o iesi....

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trifanauras spune:

buna , stie cineva cat ar costa taxa pt botez la biserica din eforie nord ca peste cateva luni trebuie sa botez si vreau sa fiu pregatita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

pe 31 Iulie a.c. la o biserica din Piata Victoriei ne-a costat 800 de lei biserica pentru botez:500 de lei am dat celor 2 preoti care au oficiat slujba si 300 de lei a costat corul-bine,corul a fost cererea noastra expresa.

numai bine tuturor



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Eu am dat 200 lei in Bucuresti, pe langa piata Romana in vara asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Samira, 800 ron pentru biserica!!!! Doamne, doamne....pai nu ar trebui sa fie aceeasi slujba, de ce sunt unii preoti considerati cu mai mult har? sau cu mai multa pofta de bani? Mie sincer, mi se pare foarte mult.
Eu cred ca a boteza un copilas trebuie sa fie ceva frumos, cu o anume incarcatura spirituala, dar nu sa stau sa ma gandesc si sa ma enervez la cati bani sa dau preotului la biserica. Dar la asa scoruri, trebuie sa mai revizuiesti un pic cheltuielile cu aceasta ocazie.

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Daaaaa, duminica a avut loc botezul la biserica dein spatele parcului Moghioros. A costat 450 ron la preot (evident fara chitanta) + 20 ron iconita + 10 ron unuia care a venit cu o galeata de apa la usa bisericii, cand trebuia sa iesim, si dc ii dadea toata lumea, i-am dat si noi, deh....ca aproape ca nu ne-a lasat sa iesim pana nu....

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

biserica alba, calea victoriei,botez la sf de august... taxa 'oficiala' 800 RON si daca mai vrea nasu' sa lase ceva si pentru biserica/cor... sa fie primit...
si am impresia ca au dat si parintii ceva cand au rezervat biserica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui marylenac

Daaaaa, duminica a avut loc botezul la biserica dein spatele parcului Moghioros. A costat 450 ron la preot (evident fara chitanta) + 20 ron iconita + 10 ron unuia care a venit cu o galeata de apa la usa bisericii, cand trebuia sa iesim, si dc ii dadea toata lumea, i-am dat si noi, deh....ca aproape ca nu ne-a lasat sa iesim pana nu....

Mami de Matei (11.09.2006) si Tudor (28.05.2010)


strigator la cer !!!! altii muncesc o luna intreaga si-si rup spatele sau mainile pentru banii astia, in timp ce unii preoti, ahtiati dupa bani, incaseaza fara rusine zeci de milioane pe zi, fara chitanta...dar chiar nu se poate face nimic impotriva lor ? cu ce sunt ei mai presus de lege ? de ce nu pot fi pedepsiti, pentru infractiunea de evaziune fiscala, de exemplu ? ce fac ei cu banii aceia, chiar nu au rusine si frica fata de lege, de superiorii ierarhici, de D-zeu ?!?! pai cum sa crezi ce propovaduiesc ei, cum sa-i respecti si sa-i asculti, cand dau dovada de atata micime, lasitate, prefacatorie, tupeu, etc. ?
voi stiati ca taxele pentru cununie, botez, inmormantare, etc. sunt stabilite clar de BOR si ca preotii ar trebui sa nu sara calul cerand sume mult mai mari, cu atat mai mult cu cat sunt familii care chiar nu au de unde sa dea atatia bani - in aceste situatii pot face slujba fara sa ceara bani. a fost acum ceva timp un reportaj la ProTv, exact pe aceasta tema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

faza cu galeata e cersetorie, stiu ca "e obiceiul", dar obiceiul se face la intoarcerea de la biserica... la intrarea in casa sau un curte... la noi in familie asa se punea obiceiul asta in aplicare, nu in usa bisericii ... cat de nasa as fi fost mai mult de 1 leu nu-i puneam in galeata si asta daca ma simteam in toanele mele alea cele mai generoase ...acum asta e...dar oricum sunt prea multi , cum zice si CorinaDani taxele sunt impuse de BOR, o parte din suma din chitanta se duce catre stat. o cota parte la managementul BOR si o parte ramane bisericii, nu stiu proportiile dar nu se duc toti banii la BOr cum sustin unii preoti ca argument la lipsa chitantei sau umflarea sumei

sigur cand esti in situatia de a avea nevoie de ei nu stai sa te tocmesti, insa ar trebui, daca ei sunt obraznici ar trebui sa li se raspunda asemenea




Bine ca ati trecut cu bine si ca ati crestinat copilul, sa va traiasca!

ps. parintilor li se cere pe langa taxa de rezervare a bisericii si taxa anuala

Nina, 29s+,

Mergi la inceput