FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

buna fetele
bine ai venit irilac31 si sedere cat mai scurta
apalina multumesc pentru informatii, ne vor fi de mare ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna fetele ! Smaick ,e un stres extraordinar si asa cum pe mine m-au ajutat multe informatii gasite aici sau in alte parti ,cred ca nu e greu sa impartasim din experienta noastra sa facem viata celor ce urmeaza dupa noi un pic mai usoara macar din punctul asta de vedere! Oricum cred ca cei de la Brno ,coordonatoarea in special se ia de cap cand vede mail de la mine atat i-am stresat!Pentru ei e foarte usor sa spuna asta iti trebuie ... nu-i intereseaza bugetul tau sau faptul ca nu gasesti ! trebuie asta si gata! Dar intr-un final dupa vreo 5 mail-uri am elucidat chestia ,deci nu ezitati sa intrebati orice nelamuriri aveti la clinica unde faceti! Nu e cazul zlinului bineinteles ! cu aia nu poti comunica sub nico o forma ... aia vor doar baniPe parcurs va voi impartasi experienta mea si daca va pot ajuta ...cu toata placerea! Cred ca eu sunt prima la rand acum nu?in 16 ianuarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

apalina si eu tot la brno dar din pacate abea in aprilie. am citit cu interes forumul de fiv (si inca o mai fac) si constat cu groaza ca din ce in ce mai multe dintre noi se indreapta spre donate. ma bucur ca a avansat stiinta si mai avem totusi o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna3 spune:

Buna seara fetelor,

apalina -vad ca mai ai un pic si intri in linie dreapta.
Da, orice procedura e stresanta ,dar fata de un Fiv normal e mult,mult mai simplu.Poti s-o consideri ca o vacanta in Cehia ,e drept un pic mai scumpa,dar in urma careia o sa-ti implinesti un mare vis.Multa bafta!

miracol-m-a impresionat povestea ta,deorece m-am regasit si eu in ea .E greu sa accepti un asemenea diagnostic cand iti doresti un copil.Esti inca tanara si nu trebuie sa-ti pierzi speranta.Acum ce nu inteleg e ca ai scris ca esti pe tratament cu Duphaston recomandat de endocrinolog in urma diagnosticului de insuficienta ovariana.Eu stiu ca la un asemenea diagn.e nevoie de estrogeni continuat abia de la jumat.ciclului cu progesteron,adica in cazul tau Duphaston.E f.imp. sa iei un tratament corect de substitutie hormonala pt.ca da- nu-ti reface rezerva ovariana dar iti mentine uterul ,endometrul la parametri normali ceea ce e nevoie chiar si pt.un fiv cu ovule donate. Parerea mea e sa-ti gasesti un endocrinolog bun sau un medic specializat pe infertilitate si cu siguranta ei pot sa-ti recomande ce e mai bine.Mult noroc si capul sus,e cale lunga ,dar o sa vezi ca asta o sa te faca tot mai puternica .
Multa bafta la toate fetele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

donna ...simplu ca si procedura ,,,intr-adevar ,dar emotional,psihic ./.. sper sa nu treci niciodata .Eu celputin asta simt ,am trecut si prin fiv ,dar asta e greu psihic si emotional incepand cu luarea deciziei ,cu acceptarea faptului ca nu mai ai cu ce face un fiv ,deci e tare greu ,nu stiu tu in ce stadiu esti dar bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Smaick de ce doar in aprilie? asa ai vrut tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Mami Vreau nu mai dai nici un semn,sper sa esti bine si tu si bebele sarcina usoara iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Buna dimineata, va invit la o cafea .

Sa va spun cate ceva despre mine.. dupa vreo 4 operatii si clasice si laparoscopii am mai ramas la varsta de 28 ani doar cu o bucatica dintr-un ovar. De atunci incerc cu FIV-uri, cu stimulari foarte puternice, poate poate iese ceva. Doctorii inca zic ca mai pot cu ovocitele mele, dar dupa ultimul esec gandind la rece am hotarat ca sa merg pe ovo donate, deoarece la dozele de cal pe care le luam, nu aveam cum sa produc ovocite de calitate. Eu niciodata nu am ajuns la blasto, chiar daca aveam la punctie 5 ovocite am avut surpriza sa se fertilizeze doar 1 max 2. M- am gandit ca ovocitele mele sunt ca puii astia injectati si crescuti artificial, bagat doze mari doar ca sa fie ce punctiona...ca embrion de calitate care sa se prinda oricum nu iesea din ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

apalina, ai luat diphereline 3,0 mg si estrofem 2mg de la noi si daca da, de unde, cum se cheama farmacia, banuiesc ca e un lant si am putea gasi in toata tara. Ai facut sau o sa faci singura injectia, e intramuscular sau intravenos? daca ai facut injectia poti sa spui cum te simti, daca ai ceva deosebit, mi-e cam teama de medicamentele astea. Multumesc pentru lamuriri,
roadetot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irilac31 spune:

Miracol11, ai mare noroc de sora ta, care accepta varianta asta. Eu cand i-am expus problema surorei mele mi s-a zis clar ca ea va vedea tot timpul copilul ala ca fiind al ei si nu va putea trece peste lucrul asta...si in mod sigur pe parcursul anilor chiar si in gluma sa-mi zica ceva eu tot nu m-as simti bine.
Oricum...eu am hotarat sa merg pe anonim, e mai confortabil pentru mine psihic vorbind, chiar daca fianaciar ma rupe in 2. Familia nici nu va sti ca eu voi face cu donate ci ca mai fac inca o incercare, atata tot.
La Sibiu poti merge daca ai donatoare,am auzit ca au un laborator bun, dar cred ca dureaza cam multisor. Adica eu cand am intrebat mi s-a spus ca sa vin cu donatoare sa vorbim toti, apoi se va reuni nu stiu ce comisie ( care vine la nu stiu cate luni) si de abia dupa ce ti se aproba dosarul poti incepe.

Mergi la inceput