Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Mihaela mersi mult de tot. Ma bucur sa aud ca totul a decurs bine cu botezul si sper ca Alex sa se insanatoseasca repede.

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Buna dimineata si de la Tulcea!!
O cafea , un ceai, un laptic??
Azinoapte ne-am trezit la 3 la 4 si dimineata la 6.30..E mai bine sa dormim in patut decat in cosulet..la Galati mi s-a trezit mai des din cauza ca se lovea de marginile cosuletului si incepea sa se foiasca..si il luam in pat cu noi..
Anamaria utile informatiile..Eu am facut rotavirusul ..vom vedea cat de sensibil va fi cu stomacul..pana acum nu mi s-a parut a fi sensibil..cred ca nici colici nu am avut ..daca seamana cu ta-su poate sa manance orice fara probleme
Ireth ..iar mi se pare ciudata pediatra asta..sa isi scoata masa de noapte asa repede?? Pai sunt unii care si la un an inca se mai trezesc noaptea..Acum sper sa nu fie cazul la noi
Sanatate multa lui Alex si Mihaelei!!
Nasol cu racelile astea ..eu abia astept sa plec sa nu ne prinda pe aici vremea rece..
Krissy,Anamaria saru'mana de urari..Sper sa fie ca primul zbor ..fara probleme..Ne-am adaptat usor la toate calatoriile..cred ca o sa fie si Vlad ca noi..dornic de plimbari tot timpul..Ma duc sa ma pregatesc sa mergem la cumparaturi..
Pupici la toate!! Sa auzim de bine!!


mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristelle25

Ireth ..iar mi se pare ciudata pediatra asta..sa isi scoata masa de noapte asa repede?? Pai sunt unii care si la un an inca se mai trezesc noaptea..Acum sper sa nu fie cazul la noi


asa sunt pediatrii, nu gasesti doi cu pareri la fel. de-aia trebuie sa te tii de unul, daca nu pare prea aberant. daca asa scrie la carte ca trebuie sa isi scoata masa la 2 luni... la fel, la carte scrie ca trebuie sa ia 3-4 cm pe luna in lungime, si mie mi-a luat 10 in aproape 2 luni. noroc ca avem si surse alternative de informare, si ca pediatru nu taie si spanzura

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:


Va multumesc pt urarile de sanatate si iti multumesc si tie Ireth ca ai spus fetelor
Alex a fost in stare grava cu febra 40,1 asa cum a spus si Oana. Marti noapte la 2 pur si simplu ardea si se sufoca, asa ca ne-am urcat cu el in masina si l-am dus la Budimex la urgenta, unde i-au facut o injectie si i-a scazut febra la 38,5. De miercuri dimineata tot oscileaza intre intre 38-39. Ii dau sirop Eurespal cate 2ml/3ori pe zi, Fluimucil cate 1/2 plic dimineata si seara dizolvat in 20 ml apa, Panadol de 3-4 ori pe zi si din cand in cand i-am mai bagat si supozitoare cu paracetamol cand trecea de 38,5 grade. Mi se rupe sufletul de el cum il chinui cu atatea medicamente

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mihaela multa sanatate lui Alex! Sa se faca bine repede si sa scapati de siropuri si siropele

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

anamaria, tu ai avut experiente de-astea nashpa cu copii? exeptand ultima faza cu filip si batul lui
nu stiu, diaree urata, varsaturi, deshidratari, febra mare...

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

[quote]citat din mesajul lui MihaelaV


Va multumesc pt urarile de sanatate si iti multumesc si tie Ireth ca ai spus fetelor
Alex a fost in stare grava cu febra 40,1 asa cum a spus si Oana. Marti noapte la 2 pur si simplu ardea si se sufoca, asa ca ne-am urcat cu el in masina si l-am dus la Budimex la urgenta, unde i-au facut o injectie si i-a scazut febra la 38,5. De miercuri dimineata tot oscileaza intre intre 38-39. Ii dau sirop Eurespal cate 2ml/3ori pe zi, Fluimucil cate 1/2 plic dimineata si seara dizolvat in 20 ml apa, Panadol de 3-4 ori pe zi si din cand in cand i-am mai bagat si supozitoare cu paracetamol cand trecea de 38,5 grade. Mi se rupe sufletul de el cum il chinui cu atatea medicamente

Mihaela
[/quote




in primul rand multa sanatate
In al doilea rand eu stiu asa: panadolul si paracetamol sup au aceeasi.sub activa adica paracetamol, deci practic ii dai acelasi lucru sub alta forma. Apoi eu stiu ca nu se da acelasi antitermic la mai putin de 8 h. Adica nu ii dai panadol mai repede.de.8h de la ultima.doza. Daca face febra din nou in acest interval ii dai alt antitermic cu alta substanta, de.ex.ibuprofen, adica nurofen. Eu asa stiu, asa.iti spun.
Scuzati.greselile dar scriu de.pe.telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Am avut eu cu Razvi d'astea nashpa, nu foarte dar destul ca sa ma ingrijorez foarte tare.

La 1 an si jumatate a facut temperatura si tusea un pic(atunci il aveam la mama mea in provincie, mami asistenta la neonatologie, sefa ei medic pediatru). Dna dr a vazut binecunoscutul rosu in gat si a bagat imediat 2 antibiotice + antitermice. Bineinteles febra a continuat si de la atatea a dat si in diaree. Dna dr i-a mai dat un antibiotic si pt diaree...ma rog dupa 4 zile ajunsese copilul meu sa ia vreo 16 medicamente. Nu mai spun ca ii comunicasem ca avem aparat de aerosoli si puteam sa-i facem aerosoli cu dexametazona, nah dna dr i-a facut injectabil . Era saracul Razvi ca o stropitoare ciuruit, pt ca unul din antibiotice a fost gentamicina injectabil. Ma rog, dupa 4 zile, vazand ca ii este din ce in ce mai rau, m-am dus si l-am luat la Buc si am ajuns la Gomoiu. Diagnostic: pneumonie interstitiala care a fost tratata numai cu aerosoli, fara nici un antibiotic. S-au crucit dr de acolo cand au vazut ce de medicamente ii fusesera prescrise.

Alta faza: o enterocolita usoara care din cauza de metoclorpramid prescris aiurea a dus la un Razvi moale rau de nici capul nu si-l putea tine. Iar fugi la Bucuresti cu el: supradoza de metoclorpramid. Si-a revenit in 2 zile numai cu saruri.

Alta faza in vara asta: enterocolita usoara insa se deshidrata foarte tare. Am ajuns la Matei Bals unde ne-a pus la gramada cu alti copii bolnavi de d'astea infectioase. Ne-am procopsit de acolo cu Rotavirus (ca tot vorbeati de asta) si dai cu temperatura, varsaturi si diaree intr-o veselie . Eu l-am vaccinat pe Razvi cu Rotarix si se pare ca tocmai ca l-am vaccinat a facut o forma usoara, adica numai cu 8-9 episoade de kk pe zi. Baietelul unei prietene (medic pediatru) nu a fost vaccinat si cand a avut rotavirus facea de 20 de ori pe zi kk. Va dati seama cat se deshidrateaza copii astia ca nici putere sa bea apa nu au. Pt noi a foat traumatizanta experienta asta pt ca Razvi fiind mai grasunel are venele bine ascunse si subtiri si era nevoie de 4 oameni sa-l tina sa-i puna perfuzia. A avut in ambele maini si in ambele picioare branula.

Cam astea au fost experientele noastre, cate mai tin minte...sper sa nu avem nici una din noi nevoie de spital.


Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

anamaria, tu ai avut experiente de-astea nashpa cu copii? exeptand ultima faza cu filip si batul lui
nu stiu, diaree urata, varsaturi, deshidratari, febra mare...

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)


Daaaaaaaaa ! O gramada X 2

Pe ff scurt :

- Filip de cateva ori febra f mare. Chiar iarna trecuta febra 40 + delir
-Anastasia - rotavirus, internata in spital 5 zile cu varsaturi, diaree la greu. 5 zile "a mancat" doar perfuzie, ca tot ce baga in gura, pana si apa, varsa.
-rubeola amandoi, rujeola (nasol) Filip
-spart capul Filip (de fapt arcada, la 1 an si 4 luni, inainte sa o nasc pe Anastasia)
-enteroviroza urata Filip, dupa ce am nascut-o pe Anastasia (nu m-am internat cu el pt ca nu aveam cum)
-o alta enteroviroza Anastasia, la 2 ani .La asta am scapat de internare.

....Mai vrei sa mai zic ?

cam astea ne asteapta





Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13
in primul rand multa sanatate
In al doilea rand eu stiu asa: panadolul si paracetamol sup au aceeasi.sub activa adica paracetamol, deci practic ii dai acelasi lucru sub alta forma. Apoi eu stiu ca nu se da acelasi antitermic la mai putin de 8 h. Adica nu ii dai panadol mai repede.de.8h de la ultima.doza. Daca face febra din nou in acest interval ii dai alt antitermic cu alta substanta, de.ex.ibuprofen, adica nurofen. Eu asa stiu, asa.iti spun.


Mihaela, Laura are dreptate. Se alterneaza antitermicele Paracetamol (Panadol, supozitoare cu Paracetamol) cu Ibuprofen (NUrofen, Ibalgin) si le poti da din 4 in 4 ore. Astfel ajungi ca Paracetamolul sa fie la 8 ore, ibuprofenul la fel.

Eu stiu ca poti da mai repede de 4 respectiv 8 ore numai daca face febra foarte mare si trebuie scazuta repede. In rest impachetari cu un scutec inmuiat in apa calduta sau bai mai caldute.

Aaa, si mai stiu ca se continua cu antitermicele dupa ce inceteaza temperatura inca 24 de ore sau chiar 36. Eu asa am facut saptamana trecuta cu Razvi.

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput