Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Florina nici mie nu mi se pare putin cat a luat in greutate...nu toti copii sunt la fel si nu cresc dupa carti. Mai ales ca al tau a fost mai grasunel si eu stiu ca in general copiii mai impliniti nu iau asa mult in greutate ca cei mai slabuti.

Noi facem bilantul luni cand facem o luna, o sa chem medicul pediatru la noi. In rest este destul de bine, numai ca doarme mult ziua (adoarme a tzatza mai tot timpul) si noaptea este ochila. Cu kaka avem ceva probleme in sensul ca tot imprastiat este, seamana cu o diaree (dar stiu sigur ca nu e diaree, asa a facut de cand s-a nascut). Dr ne-a dat sa luam Protectis pt treaba asta, dar nu vad nici un efect.

Aaaa, am observat ca imediat ii ingheata mainile si nasul, incepe sa stranute si sa sughita. Am imbracat-o un pic cam gros ieri cand am iesit afara (body + costumas mai grosut + invelita cu paturica + caciulita) si credeam ca moare de cald (stiu am exagerat, credeam ca e mai frig afara, de la mine de la geam parea chiar racoare)...de unde, nu avea fata mea nici o problema. Sa fie oare vina mea ca o imbrac asa mai grosut si se obisnuieste asa? Sau asa e ea mai friguroasa?

Razvi e din ce in ce mai afectuos cu matza mica, ne ajuta pana si la baie sa o spalam, imi aduce caciulita sa-i pun pe cap, etc.

Mihaela cum a fost botezul la Casa Latina. Trebuie sa mergem si noi in week-end sa vorbim de o data si tare eram curioasa daca a fost OK sau nu. La biserica cum a fost?

Am vazut mamicile cucuiete de la intalneala, foarte fain...la odiseea lui Razvi ne-am strans o data cred ca vreo 10 mamici cu bebeii din dotare, umplusem locul de joaca din Floreasca .

fetele

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Neata fetele mele dragi,

Astazi dau eu cafeluta, asta ca n-am mai dat demult , deci poftiti de serviti.....este fierbinte .

N-am apucat sa citesc decat pe sarite, bubu ma solicita maxim , doarme f putin in cursul zilei, mai degraba motaie cate 20 min si-n rest jooooooaca cat cuprinde . Deja ma dor falcile de la atat vorbit, povestit si cantat . Glumesc..... minunat sa fie asa numai ca este intr-adevar foarte solicitant ptr ca papa din 2 in 2 ore inclusiv noaptea . Adica ultima masa este la 9.30 apoi la 2.30 si de acolo tot din 2 in 2 ore de dorm pe mine.

N-am mai fost la niciun dr. ptr ca eduard este tot o treaba, nu pare sa-l doara nimika, are super energie si pofta de titi asa ca......mai stau oleaca, vad ca a inceput usor usor sa ia si-n greutate.

Spun bun venit noilor mamicute, sa le fie de bine puiulor care s-au crestinat, si sanatate multa lui Gabriel.

Va pupacesc pe toate , merg sa strang putin prin casa ca acusica se trezeste si trebuie sa trezim gradina zoologica .



mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Neata si de la noi !

Eu am tot citit...dar asa am avut o lene sa scriu ; si acum ma stradui sa-mi amintesc

Pufi chiar ma gandeam la tine !

sper sa nu ne intoarcem si noi la programul din 2 in 2...macar nooaptea

Adra cum a fost Eva la dansuri? Face balet, sau alte dansuri?

Felicia , felicitari pt interviu! Cu cine o sa lasi copiii cand o sa incepi serviciul?

Ireth felicitari pt bebe cumintel si multumim pt informatii !

Nici noi nu facem Rotarix-ul sau cum se cheama si cred ca nici ROR-ul.

Anca felicitari pt bebita cuminte!

Cristelle spor la bagaje si drum bun spre casa !

Florina si eu zic ca a luat bine bebe.

Miha relaxare placuta!


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Fetelor, nici nu ma ingrijorez de greutate. Si mie mi se pare bine 650 gr cat a luat in prima luna. Vedem si intr-a doua. Va spuneam numai ca sa vedeti cum sunt medicii astia, cum sunt ei chititi pe a baga spaima in sufletul mamelor.

Crisspy, poate fetita ta este mai friguroasa. Si la noi s-a racit in casa in ultimele zile Pana ieri l-am tinut numai in body. Aseara i-am dat si o pereche de pantalonasi.

Am vazut ca si lui Stefan ii ingheata mainile, mai ales noaptea, insa mi-e teama sa il invelesc pana in gat, si oricum da din maini si le-ar scoate.
In general ma iau insa dupa nasuc: daca e rece, il invelesc mai bine. Oricum noaptea este invelit in scutecelul in care il adorm, plus paturica de bumbac (2 straturi). Pana ieri am dormit si cu geamul deschis.

El sughita dupa papa, daca nu-l tin bine la eructat.


Adra, multu de filmuletul cu dunstan, este interesant. Ne-am uitat si incercam sa descifram si noi ceva. De curiozitate, la Filip merge?

Pufi, deci ioc somn pe la 3 luni? Stefan nu doarme ziua, si eu tot citesc pe net si trag sperante ca dupa ce traversam perioada asta de acomodare va dormi si el mai mult.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

uitati aici schema comparativa de vaciinari de la MS si cea alternativa.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Neatza fetele!

Florina, daca e alaptat exclusiv e normal sa ia intre 500 si 750grame/luna, eu asa stiu. Ca unii iau un kil, altii doua, etc, e alta problema. Daca ar lua sub 500 ar fi o problema. Dar nu e, mai ales ca el a fost maricel la nastere. Uite, al meu a avut 3 kile si 47 cm, si a crescut mult si in greutate si in lungime, tocmai ca era mai mititel. Sunt convinsa ca daca avea 4 kile nu crestea asa mult

Pufi, deci nu sunt singura al carei copil se scoala noaptea? tie ti-a zis pediatrul ceva, e normal? mai ales la aproape 4 luni cat are bubul tau. Nu de alta, dar pediatra mea zicea ca ar trebui sa isi scoata masa de noapte, era intrigata de ce nu a facut-o pana acum.

Krissy, bafta cu puseul!

Noi am avut ceva reactii post-vaccin (cred.... inca nu sunt 100% convinsa). Pediatra mi-a spus sa ii masor temperatura in jur de 5,5.30 dupa-amiaza (ieri), si n-a avut nimica. Aseara insa, dupa 10, am obs ca frige un picut, i-am bagat termometrul si... 38.4. Hmm. Ce-i drept el era abia trezit din somn (inca motzaia), fusese lipit de mine tot somnul, imnracat destul de gros. I-am scos sosetutele din picioare, in 3 min avea 38.2. Oricum n-am mai stat sa vad daca ii scade temperatura, i-am bagat direct un supozitor cu paracetamol si in jumatate de ora era 37.7 .
Am vorbit acum cu Mihaela V si era foarte trista, puiul ei s-a imbolavit la botez (din cauza copiilor nasilor, care erau raciti, am inteles) si a facut Alex febra 40.1. Dus la urgente, pastile peste pastile, siropuri... acum inca are febra 38, saracutul. Si mai este si ea racita!

Crisspy, intrebai de Casa Latina, a zis ca a fost foarte ok, meniuri ieftine si mancare foarte buna. Mai multe n-am discutat.




Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Ireth sanatate multa si mersi pt mesajul de la Mihaela. Of sanatate multa si puiului Alex, mi s-a zbarlit pielea pe mine cand am auzit de temp asa mare la un bebe asa mic.

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Crisspy, multumesc de urare, ii transmit si Mihaelei. Mai rau e ca acei copii nazdravani au fost si pe la alte botezuri (ca erau mai multe in acelasi timp) si au imbolnavit si alti bebelusi....



Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

neatza fetelor.
pufi, multumim de cafeluza..foarte buna!

ireth,ma ia frica cand ma gandesc si eu la vaccinul de azi.

krissy, tu ce vaccin ii faci lui bebe? cu care esti de acord?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaV spune:

Neata

Crispy
a fost ffff ok la Casa Latina. Noi alesesem meniul de 25 euro, dar ne-a zis dna Viorica cca mai bine comandam niste aperitive pt inceput si apoi sa comande fiecare ce vrea si a fost mai bine asa. Invitatii si-au comandat toti ce ciorbe si supe au vrut, fripturi, garnituri, salate, peste,inghetata etc si toata lumea a fost multumita. O parte din bauturi si tortul le-am adus de acasa/cofetarie. Per total am iesit cam la o medie de 130-140 lei de persoana.
Biserica este superba si preotul a fost de nota 10. L-a tinut f bine pe Alex si baietii din cor au pus apa calda in cristelnita, apoi au verificat-o cu un termometru de baie S-a mirat de Alex ca a dormit aproape toata slujba, inclusiv in cristelnita A fost atat de cumintel, incat ne intrebam ce e cu el.



Mergi la inceput