Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

eu nu stiu insa dc sunetele scoase de el sunt gangurituri. scoate ceva pe nas asa...nu din gat, un fel de vocale nazonate, ewm, eum, awmmm...uneori cate un eawww din gat..dar cam atat. si nu rade, doar zambeste a ras. sa ma ingrijorez? in rest e f f prezent, ma urmareste atent cu privirea, se uita curios dupa jucarii sau persoane..etc

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





ramona, eu stiu ca bebelusii incep sa rada cu zgomot abia in jur de 3-4 luni. sa ma corecteze fetele cu copii mai mari, daca e.
pana atunci "exerseaza"
stai calma ca e pe drumul cel bun cu gangurelile. doar n-o sa ai pretenita sa iti zic din prima, si corect pronuntate, gangurelile. E semn de tranzitie si al meu ba le scoate din gatlej, ba le pronunta corect, cateodata cu juma de gura, cateodata clar... depinde de starea lui.

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)


Unii bebelusi d. Al meu rade cu zgomot de ceva timp si de gangurit la fel. Eu consider ca gangureste cand zice g, ing clar. Cand se bucura striga ai, cand e in discutii cu jucarelele ii mai ies silabe gen me si ma. Am filmat de multe ori , dar trebuie sa gasesc cablurile de la camera ca sa pot descarca pe calculator. Cred ca fiecare copil in ritmul lui, uni mai devreme unii mai tarziu, asta nmu inseamna ca nu e bine in ambele cazuri. Asa cum sunt copii care vorbesc de la un an jumate si altii care vorbesc de la 3 ani, perfect normali si unii si altii.
Acum a inceput sa apuce cu manutele, cel putin se straduieste ca nu ii iese mereu, cand vrea el.

Ma laudam cu copilul meu care nu plange, adica plange un minut doua, dar mai mult miorlaiala? A urlat aseara o ora si ceva, numai plimbat prin casa la verticala s-a putut cu el. Mi-a rupt spatele de tot ca tac-su nu era acasa. Nu stiu ce a avut. Pana la urma a obosit de atat urlat si a adormit, s-a trezit dupa 20 de minute razand a papat iar si s-a culcat pana la 5 dimineata, de la 21. Am sarit si baita, ca imi era frica sa si respir sa nu o ia de la capat. Apoi in trei luni a fost prima data cand s-a intamplat. La 5 dimineta l-am trezit eu ca am aprins lumina sa caut un tantar care incepuse sa bazaie (nu stiu de unde ca am plase peste tot), apoi am inceput sa trag la pompa ca aveam sanii beton.
Deci am ajuns la concluzia ca eu nu prea am stiut ce inseamna sa ai bebeu pana acum , jos palaria pt mamicile carora le plang bebeii si rezista eroic (nu ca ar avea de ales).

Eu mama denaturata mai dorm cu copilul in pat. Asta pentru discutiile controversate. Il asez pe o salteluta subtire si pun in jurul lui perna de alaptat care e f mare, in forma de potcoava, deci vine in jurul saltelutei si e f scartaitoare, deci nu risc sa ma apropii de el mai mult decat trebuie. In sachimb el noaptea cand il ia foarmea de suceste cu capul spre mine si se impinge in picoruse pana ajunge langa mine, daca e perna mai jos, sau se lipeste de perna. L-am luat cu mine pt ca in cos incepuse sa se incinga rau, acum i-a ramas mic. Ne mutam in camera noastra de baietel de vineri, cand facem trei luni. Trebuie sa luam saptamana asta un videointerfon. Daca nu gasim saptamana asta o sa mai doarma mami pe canapea pana gasim ce vrem, adica bun si ieftin.
Cand spal salteluta pun o paturica mai mare, salteaua noastra de la pat e f tare, deci nu e problema pt coloana lui si e si fff mare patul.

Pentru noapte am luat saculet de dormit subtire din bumbac, fara manecute, cele cu maneci erau din poliester. F bun, nu se mai dezveleste, nu si-l trage peste gurita, e tocmai bun ca grosime.
Cred ca trebuie sa fac ceva fizioterapie ca numai pot de spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Incerc sa ajung si eu miercuri la intalnirea din Titan, unde ne vedem, la statuia lui Cuza ?

Cu rasul si ganguritul depine de fiecare copil. Irina nu mi-a ras pana la 4 luni, toate fetele de la Odisee se laudau ca ai lor rad, ea nimic !!! Doar zambea cu gura pana la urechi, dar de ras, ioc Pana cand intr-o seara am schimbat punga de gunoi de la cosul de gunoi si nu stiu cum am fasait-o si am umflat-o si a inceput si ea sa rada; timid, nu in hohote. Asa a fost ea, mai putin razacioasa. La fel cu jucariile, nu s-a atins de ele pana la 4 luni.

Miruna zambeste deocamdata (la aproape 2 luni), dar nu rade.

Irina mi-a racit la gradinita Imi vine sa le bat pe educatoarele alea, sa le iau si sa le dau cap in cap Mi-a spus copilul ca intr-o zi i-a fost frig si si-a luat puloverul din rucsacel, iar educatoarea a pus-o sa si-l duca la loc (nu numai pe ea, inca o fetita). De ce, nu stiu ! Plus ca ii scoate afara la ora 10, cand e inca racoare, si ii tine cate o ora ... In mod normal n-ar fi rau sa iasa afara, dar ei nu stiu inca sa se imbrace potrivit cu vremea, si nimeni nu sta de fundul lor ... Asta vara, cand era cald, nu prea-i scotea, dar acum abia asteapta, ca sa stea ele pe o banca la o sueta Si daca zici ceva, ti se raspunde "gradinita nu e obligatorie". O sa vedeti voi cum va umpleti de nervi cand intrati in sistemul de invatamant ...

Gata, va las ca s-a intors Irina din parc si trebuie sa-i dau de mancare ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

fetelor, sfoara in tara (bucuresti):

intalnire, in principiu miercuri (daca vremea e buna), ora 13 probabil, parcul IOR/Titan/Al.Ioan Cuza

cine vine?

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

prezent !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

eu nu cunosc parcul...explicati-mi si mie pe unde se intra ca sa ajungi la statuia asta. Stiu unde e parcul, dar nu il stiu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

'neatza si de la noi.

Eu deja am intrat in conflicte cu soacra care insista sa ii dau ceai lui bebe ca sa se mai calmeze (babycalm mi-a adus din tara). I-am zis ca mai bine-l beau eu sa-l primeasca prin lapte si asa bosumflata o simt. Mai ales ca la toti cei 3 nepoti ai ei anteriori li s-a dat ceai ca sa nu mai planga.
Oricum, e la fel ca toate soacrele si mamele de pe aici. Acum e in bucatarie si-l imbrobodeste pe sotul meu cu ceaiul , ii aud. Dar e bebe al MEU si vede ceai cand vreau EU

Va doresc intalnire placuta fetelor, si bebelusi linistiti ca sa puteti savura momentele!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:



Noi am fost cu bebe la echocardiografie si bineinteles ca este totul OK.Acum putem sta linistiti.

Bebe in pat : fara perna, cu scutecel pus pe pat, cum ati spus si voi...asta daca vrea in pat Am vazut ca acum Petru prefera patutul noaptea, pt ca are spatiul lui. Daca-l pun in pat se foieste de numa.

Ziua mai mult la ma-sa-n brate si la tzatza

Ras cu zgomot: Filip la 2 luni si 3 sapt, Anastasia nu mai stiu, iar Petru o singura data a ras cu zgomot, zilele trecute, dar de atunci, nu.

Jucarii: nu prea se uita la ele, are doar 2 : o zdranganitoare (Oana ) si o pisicuta f colorata care un peste care vibreaza .

Ilida, eu il am pe sot care ma ispiteste sa-i dau LP din cand in cand ca sa nu ma mai tzocaie bebe mereu.

Cu ceaiul nu este nici el si chiar s-a mirat azi la doctor cand a vazut un bebe mic mic "hranit" cu ditamai biberonul cu ceai . Pe mine nu m-a mirat bea bebe mic mic ceai, m-a mirat ca s-a mirat al meu


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Laura

Mamutz, poate ar fi bine daca ai face ceva exercitii pt spate !

Piticii mei sunt de aseara la soacra-mea , deci pt cateva zile sunt libera

Miercuri vin si eu .Stiti cumva daca este metrou pe langa parc?

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Am scris un mesaj mai lung si habar nu am pe am apasat si s-a dus.

Noi am fost la party ieri si am fost cuminti plus ca a dormit de la 12-6.

De dormit noaptea si in brate -trebuie sa il tin in sus dupa mancare dupa caredupa ce ma trezesc si eu la noi in pat cu jumatatea superioara corpului pe o pernita. Recunosc din cauza oboselii si comoditatii + supravegherii nu il pun in patul lui. Astept sa fiu mai odihnita.

despre zambit gangurit noi deabia bifam zambitul dar pentru linistea mea mintala aplic ce zice socru- o gresala a mamelor este ca isi compara copiii intre ei- fiecare este diferit.

O intrebare cum stati cu burtica mai ales cele care ati nascut prin cezariana? Abdomen extra plat stiu ca nu voi avea dar am ramas cu uterul cam bombat. asistenta mi-a spus asa mai delicat ca la ce ma astept la varsta mea si cele 3 sarcini. Ati inceput sportul pentru burtica?

No l-am pus in pat si s-a trezit
Pupici si sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Salutare fetele
Matza me cea mica azi a stat toata ziua pe mine, exceptand cat am fost pe afara si am pus-o in carut, in rest doar atarnata de tzatza mea la fiecare 1,5-2ore. Si bineinteles ca ai am fost si singura acasa si sotul la servici toata ziua.
Cu dormitul in pat langa mine: eu in primele 2-3 sapt am tinut-o de cateva ori si am pus-o pe o perna mare langa mine ca sa o pot legana din cand in cand.Nu prea o tin langa mine pt ca mi-e frica sa nu adorm si sa ma asez pe ea.


ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Seara buna dragelor!!!

Am avut o zi+ noapte horribila!!!! Nu mai imi laud copilul niciodata..pe nici unul din ei ca se vede ca am "gura aurita"

N-am reusit deloc sa dorm ca de la 1 noaptea pana pe la 8 a supt aproape continuu. Si apoi din ora in ora pana la 12 cand a adormit pana la 3....atunci evident si cel mare avea nevoie de atentie...Si nici bine nu m-am asezat s-a trezit masina de papat!!!Si uite asa pana acum cand a venit sotul si mi-a dat ragazul sa mananc (simteam ca incep sa tremur de oboseala si foame).

Sincer, am experimentat toate 3 metode de hranit: alaptat, scos cu pompa (pentru aproape 6 luni de zile...si cu aia manuala) si LP.
De departe, alaptatul e cel mai greu...va spun cu mana pe inima ca perioadele astea de puseu si Doamne- iartama ce mai au ei ...sunt distrugatoare pentru mama...si sa mai ai 1-2 doi copii de care sa mai ai grija...e de-a dreptul distrugator.
Neavand nici un fel de ajutor ma simt uneori total neputincioasa si infranta...Simt ca nu mai pot, nici macar puterea sa ma revolt nu mai am..

M-am saturat sa ma mai plang...offf, fug ca iarasi s-a trezit si pur si simplu daca n-as stii ca laptele meu e cel mai bun pentru ea, as renuntza la alaptat. Nu e de mirare ca multe fete au renuntat.... e foarte greu si ai nevoie de multa determinare ca sa popti continua, mai ales la inceput.
Acum nu stiu cum va fi peste o luna, poate atunci o sa fie mai bine.

Gata, datoria ma cheama.

Mergi la inceput