Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(79)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Mai, mie tare imi plac intoarcerile, plecarile ma deprima.

Am mai patit una de curand, m-am trezit cu bubu ca se inroseste intr-un obraz. Dar numai unul era rosu, celalalt era normal. Initial m-am gandit ca poate s-a lovit cumva, dar devenea din ce in ce mai rosu si cald. Ieri cand l-am luat de la gradi era rau, arata si putin umflat. Fara temperatura, fara nika. Daca il apasam pe obraz nu parea sa-l doara. Tanti de la gradi a zis ca s-ar putea sa fie de la dinti, dar gingiile lui bubu nu dau nici un semn. Deja azi de dimineata eram hotarata sa merg la doctor, numai ca s-a sculat perfect normal, nu mai e rosu deloc .
Habar n-am ce-a fost, bine c-a trecut.
Mai dureaza oare mult pana sa ne iasa si noua un dintisor? parca as sta cu securea deasupra capului. Cand va aud cu trezitul din juma in juma de ora, mi se face parul maciuca. Noi acuma dormim bustean de la 9 la 6:30. Fara asta n-as putea functiona la servici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

rspunsuri:
ficat si galbenus am introdus dupa 6 luni, fix nush cand
analize nu le am facut pana acum, dar recomand fetele de la sinevo, le am vazut cum recolteaza de la copilasi si sunt delicate cu ei,plus ca folosesc ace mici, tip fluturas
o sa le fac si eu alor mei luna viitoare, asa ca sa stiu si eu mai dau sau nu fier si calciu
nu ca le as da in credinta, vb lui bunica...le dau cand imi aduc aminte si de gura lui M
vigantolete ne a dat de luna trecuta, dar li l dau la fel ca pe restul chimicalelor, din aduceri minte
la cat i am tinut in soare luna asta cred ca au produs destula vitamica D
fier isi iau ei din ce le dau ei sa mance...spanac, brocoli, galbenus de oua,ficat,carne rosie (pulpa de pasare, piept nu prea dau) avocado pe care le asesonez cu lamaie ca se se absoarba fierul ala

am pus o sfleca la steamer si niste ficat la decongelat....m am chinuit de jale sa extrag o bucata de ficat dintr o punga de carne de tzara, dar n am reusit...am dat cu ea de gresie de mi era frica ca se sparge gresia, dar a draq de bucata de b=ficat n a vrut sa se desprinda de loc...oricum mi am descarcat nervii pe ea

sa vedem ce o iesii

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

aaa, azi am limbarita!
voi de la 6 luni ati trecut de la Vigantol la Vigantolette? noua asa ne-a zis...

si SZ: de la ce varsta ati inceput cu galbenusul? dar cu ficateii?
noi inca nu ne-am bagat.

si SZ 2- fetele care ati facut analize copilutilor, trebuie tinuti in poala, cu spatele la mami, si se ocupa tantile alea de ei? sau le tin ele cu bestialitate?
eu ma duc cu tati si cu amandoi, dar tare presimt ca voi intra pe rand cu ambii pui, pt ca lui tati de obicei i se face rau cand participa la luat sange...

multe intrebarele stiu, dar daca mi-oti raspunde, oi raspunde si eu la SZ-ul urmator

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor



Ne-a zis si noua sa-i dam Vigantonetten, ca nu i se inchide fontanela... cred ca pe la 5 luni ne-a zis... Dar eu nu-i dau tot timpu, ca mai uit.

RSZ1. I-am dat ficatel si galbenus de ou pe la 7 luni si un pic. Doar vita nu i-am dat ca nu stiu de unde sa cumpar vita care sa stiu eu ca e buna

RSZ2. Noi nu am facut decat o analiza pt fier si i-a luat sange din deget. Nici nu si-a dat seama ca se intampla ceva. L-am tinut in brate.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mah, ce le dati de dorm asa, sa le dau si eu
cateodata zic ca le pun niste tuica n bibi si gata doar doar or dormi si ei de seara pana dimineata si oi dormi si eu

nush cum ar fi sa ma mai duc si la birou.......

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

am scris un super mesaj si s-a sters
offf...incerc sa imi aduc aminte..
sa incep cu La multi ani bebelusilor zilei,mamicilor si bunicilor dragi!!!!
Anduta..bine ai revenit..eu mereu zic sa site-ul asta ce ca vopseaua blonda-creeaza dependenta
Sz1-ou si ficatel eu i-am dat de la 7 luni ,o data ou o data ficatel ,carne de 2 ori si 2 zile legumede regula miercuri si vineri legume ca sa nu uit,si in rest alternam carnita cu ou si ficatel
Sz2-la analize lui Tudor i-a luat sange din picior de la degetul mare si nici nu si-a dat seama..si il tineam eu..cred ca mai mu;lt ma durea pe mine sufletul pt ca eu parea interesat de tot ce era in jur
Irinukaa..sanatate bunicii tale,si eu am avut o super bunica,Dumnezeu s-o odihneasca..ea m-a crescut si am divinizat-o..off..mi-e greu si acum sa vb despre ea fara sa am lacrimi in ochi,dar ma consolez cu gandul ca ma vegheza de acolo,impreuna cu bunicul si tatal meu...
nu stiu ce mai vroiam sa zic ca m-am emotionat maxim..offf...aaa..exista si alt gel in afara de calgel pt gingii?ca am senzatia ca-i fac frectie cu Diana la picior de lemn..nici un efect
Carmen..ce faci? pup mamaica si puiul frumos
in viata mea n-am scris atata mesajul pe forum..sper sa aveti rabdare sa-l citit..pup si o zi minunata
aa..era sa uit Lori..pup mare pt Ana
















poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

A, pentru fetele cu bebei care se trezesc la 7: daca va consoleaza cu ceva, Miruna se trezeste, zilnic, indiferent de cum i-a fost noaptea, la 6-6.30!! Foooarte rar doarme pana la 7. Dar eu as fi multumita daca macar ar dormi toata noaptea. Dar, dupa ce am vazut filmuletul (la care, a propos, am plans ca un soricel, dupa laptop, sa nu ma vada sefa )postat de Ziki...pot spune ca "Millions of parents survive sleep deprivation"
A, ce sfat mi-as da? Nu te plange de ce e greu acum, pentru ca iti va fi infiorator de dor de aceasta perioada din viata copilului tau!

Andutza- de pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

multumesc mult de tot pentru raspunsuri!!

ati linistit o constiinta incarcata de mama: nici eu nu ii dau vigantol decat daca imi sare in ochi...

despre spalat si dezinfectat, eu nu suport pupatul pe maini. mai nou am observat ca tolerez stranutatul, stersul la nas cu mana apoi mangaiatul, tusitul - dar doar de la copii. Adultii nu suport sa pupe mana copilului, ma trec fiori. o fi in capul meu mai mult...
cat dspre sterilizat, nu sterilizez jucarii, la prima folosire uit sa le spal, biberoanele nu le mai sterilizez de doua luni incoace, dar spal hainutele inainte de prima purtare pentru ca stiu pe unde stau inainte sa ajunga intre mainile mele, de cate ori sunt aruncate pe jos, in baloti, intre diferite maini, si prefer sa miroasa frumos.
iar suzeta nu avem, dar in mall/supermarket, locuri aglomerate mergem. pe mine ma deranjeaza locurile aglomerate cand e el obosit, pentru ca ma gandesc ca prea multa agitatie nu ii face bine fix cand are nevoie de liniste, dar altfel, no problem.

multumesc si pentru raspunsurile cu ficatelul si galbenusul, deci suntem inca in grafic.

si noi tot la synevo mergem, tocmai am aflat ca e unul fix langa noi, pe pache protopopescu
sper sa fie bine si la noi, deja Flavia bombane si intreaba daca nu se pot afla informatiile alea despre corpul ei si altfel decat prin luat sange

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Andutza

Angie, pentru dinti : Dentinox,Gel gingival (asa se numeste),Gengigel.
intreaba si la farmacie,iti da mai multe variante.
parerea mea,ca toate sunt apa de ploaie..natura isi face treaba si e normal pana la urma.

Noi papam galbenus de la 6 luni si ficatel de la 7.




Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Angie, eu ii dau Dologel. E cam scump, 25 de lei, la Cateeeeeenaaaaa sau Help Net, nu mai stiu. Are valeriana, propolis, musetel. Parca. Oricum, doar ingrediente naturale. Sunt foarte multumita, dar e drept ca Miru si rezista destul de bine , adica ziua doar mai maraie, iar noaptea, desi se trezeste foarte des, adoarme repede cu suzi. Eu ii pun gelul pe suzeta, pe partea aia unde musca, nu pe varf. Sus sau jos, in functie de unde ii ies dintii.
Ce bine ca am fost harnicuta de dimineata si mi-am cam facut treaba, acum am si eu limbarnita (si ma si manifest) , ca si Ziki!

Andutza- de pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

- Cum pastrati armonia conjugala ?
- Prin reciprocitate : Cand sotia e nervoasa, eu tac. Si invers : eu tac cand soaia e nervoasa !


asa, ca sa se inteleaga

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput