Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

`Neata si de la noi!

Pupam copilasii bolnaviori! si sanatate multa lor!

Of, mucisori, bubite, dintisori...numai problemutze...sanatate inca o data!

Roxx, pupam si noi (amandoua suntem pupacioase) pe mami si pe bebelina Catalina! .
Pufuleti ii dau si cu sare si fara, depinde de care gasesc...dar din aia clasici, nu cu arome. Eu ii dau si cu sare, nu o feresc, atata timp cat pediatra mi-a spus mancarea sa i-o fac cu sare, normala ca pentru noi, nu-mi mai bat capul.

Am un stres acum ca de ieri nu vrea sa mai manance nimic in afara lui tzatzi...si eu de la 10.30 la 19 sunt la munca+drum. Nu vrea si pace, strange gura de zici ca-i dai otrava. Offf

Buna ideea lu` Simo cu mancarea de fiecare zi a lui bebe. Eu din pacate nu prea am ce scrie ca fata mea in afara de cerealele de dimineata cu fructe, mar cu biscuite sau/banana, la pranz ciorbita acrita cu bors, dupa amiaza iaurt, branzica...nu mai mananca nimic altceva
si de-astea mananca in zilele ei bune, in celelelate doar tzatzi
Daca incerc sa-i dau altceva patesc ca acum, gura inchisa , strange din ea mai ceva ca un om mare
Mare scarandiva mai am
si in continuare nu vrea LP de nici un fel

Hai va pup
ma duc sa mai incerc ceva mancare si sa ma pregatesc de munci

aaa, uitam ...sanatate bunicutelor de Doloress si Irinuka.
Eu o iubesc pe a mea care m-a crescut mult, mult, mult...astazi este ziua ei, sa-mi traisca inca multi ani si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Neata mamici! Buna cafea mai avem.... yammi... din pacate n-am timp sa dau eu micul dejun dar il stiti voi....

Lori te si noi mamica scumpa. Sa fie bine micuta Ana!

Rmbc, Doloress cate-un buchetel de proaspat culese si pentru voi!!!

O zi minunata va doresc!

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Wow, DOLORESS, nasoala treaba cu zilele de concediu fara plata. La noi e mai.. romanism asa. Mai o rugaminte, mai o floare, mai o foaie de la doftor, si in general poti sta in concediu fara sa fi avut nevoie chiar... ha-ha

TUNDE, te-am visat azi-noapte, iti povesteam cum o sa fac eu un al treilea copil, prin august ma apucam asa, ca sa pot sa merg la serviciu doar 4 luni (nu stiu ce calcule am facut), iar copilul sa fie tot pesti si noi doua, aplecate asupra foii, calculam de zor cate luni trebuie sa stau la serviciu ca sa pot avea si alocatie dupa ce nasc BB3

Apoi, ziceam ca revin cu povestioara.
Mie imi place tare mult sa vorbesc cu copiii - mai ales aia de la gradi, ca in parc nu am asa material bun. Si imi place sa le pun eu lor intrebari, eventual sa raspund cu intrebare la intrebare, ca sa vad cum le merge mintea. Si in prima zi de gradi, am mers cu Felix s-o luam pe Flavia. Felix e la al 3-lea carut, care a fost al Flaviei si care e... roz iar inauntru, nitel deasupra capului lui, scrie Think Pink.
Bineinteles ca nu multa lume face confuzia, ca Felixosul are fatza de baietel clar, si nimeni nu m-a intrebat pana acum ce e. Dar la gradi.. au inceput pariurile. Aia care nu stiau erau cei nou veniti anul asta, si care au cam 3-4 ani. E baiat, ba nu - e fata! ba nu, uite, e baiat. Si Felix statea ca un pasha intre ei si nu le spunea nimic. Si la un moment dat se apropie o fetita atotstiutoare si zice asa, hotarata: e Fata. Da? zic eu, fara nici o mimica, si cum ti-ai dat seama?
Aia mica, imi arata solemna scrisul cu "Think Pink" - Pai uite, scrie acolo, deasupra capului lui.

Mi s-a parut foarte comic.

Pana a venit Flavia-closca, si cu inca alte fete "mari" si au spart mitul...

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

a. si a doua perluta e a Flaviei.
Duminica seara, o uscam pe par si o pieptanam si vorbeam cu Marius in acelasi timp. La un moment dat, Marius conchide:
- Ei, esti rautacioasa.
Si iese din camera, dar nu suparat, era o discutie casual.
Flavia sta nitel, apoi se baga:
- A zis ca esti rautacioasa.
- Da, zic eu, am auzit. Dar tu ce parere ai?
Pauza. Liniste. Pauza.
Intr-un tarziu, Flavia zice pe un ton asa, neutru:
- Nu stiu cu cine vorbesti.



sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata si de la noi
dau inca un rand de cafea

daca tot se vb de mancare pt bebe
aseara le am facut couscous fiert in lapte cu banana si branzica
lapte clocotit in care se pune couscous sa se umfle, apoi pusla blender impreuna cu banana si branzica
au mancat bine, imi era ca n o sa le placa

azi nush ce o sa le mai fac
clocesc eu ceva

s a trezit din ora in ora, cred ca s dintii de sus, ca aia se simt la mana, poate i or iesi si lui Razvi primii dinti
la 7 fara 10 erau in picioare se tot joaca de atunci
in rest nik nou

sanatate la bunici si la pitici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Neata!

Si noi tot pe modelul Edu de Simo - 2-3 nopti bune (adica o trezire la 2 si urmatoarea cand e lumina afara) - una cu treziri din ora in ora. Si pt ca ma plang, e clar ca azi-noapte a fost aia cu treziri dese...si bineinteles la 07.30 in picioare, in conditiile in care de obicei nu face ochi pana la 09.30.

Meniul de ieri: banana cu cereale, sfecla rosie cu ficatel, mamaliga de mei cu galbenus si putin laptic de la mami. Da, stiu, ii dau galbenus in aceeasi zi cu ficatel. Dar pt ca noi nu papam lactate deloc pediatra ne-a spus sa papam carnita sau ficatel zilnic sa isi mai ia de pe acolo ce are nevoie. Iar galbenusul trebe si el mancat candva...
Azi de dimi papam un mar copt cu scortisoara si ...mai incolo om vedea.
Mergem la papa si fugim afara ca azi s-a mai racorit si e vreme de role
Mai incolo trebuie neaparat sa fac galuste cu prune ca in scurtele interludii de somn numai asta am visat

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

A! Uitai - un maaaare buchet de pt Buni de Wudy! La multi ani pe langa nepoti si stranepoti!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

La multi ani buni de Wudi!

Cum faceti ficateii cu sfecla?

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Ne-am intors de la pediatra - iar!!!

Avem exantem febril sau post febril, cu cuvinte romanesti - a iesit virurasaria prin chele, adica a scapat copila de virus. Cica e de bine, nu e boala a copilariei, nu e alergie, nu are pe maini si piciaore. Treb sa ca Ana se simtea mult mai bine, nu-mi vine s acred ce noapte a avut ea (deci se poate, draga mamii!!)
Asa ca..nu-l bagam in seama pe Dl. Exantem, continuam sa scapam de mucozitati si pace buna!
Ma gandesc sa-i iau si ei "colostru cu probiotice", am citit in revistuta aia promotionala -Selcom sau ceva de genul si mi-a palcut ce zicea acolo. Costa 140 lei la Help net.

Acum doarme, iar a adormit in sling, celula pe celula cu ma-sa, afara mi se pare oribil, nu frig, dar un vant de ala de-ti ajunge la oase.

Nu mai stiu daca am mai vrut sa zic ceva...m-a dat peste cap excursia asta subita la pediatra.

Pupici si la multe lunite sarbatoritilor zilei!!

meniu zilnic noi nu prea avem zilele astea, dar azi voi incerca:
-cartof dulce, brocoli, carne vitel, morcov - in piure si AD.
-iaurtel de capra
-vreun borcanel d efructe
-seara cereale Gris cu lapte de la Humana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Neata!

Sa va zic ce i-am gatit eu ieri si i-a placut. Peste (pangasius) cu legume. Am fiert pestele separat, iar in alta cratita am pus o bucatica mica de unt fara sare, o bucatica de ceapa rosie taiata marunt si un dovlecel taiat cubulete mici. Le-am sotat in unt si am mai adaugat putina apa, cat sa se patrunda bine. Apoi am adaugat o rosie taiata marunt, decojita. Le-am lasat acolo sa fiarba in sosul de la rosie cat sa scada zeama formata. Am adaugat pestele maruntit si 75 gr de iaurt. Am mai lasat sa dea intr-un foc si sa ajunga la consistenta dorita. Am dat prin blender totul si asta e. I-a placut. Mi-a placut si mie, era gustoasa mancarea.

Azi as vrea sa-i fac spanac. Daca aveti vreo reteta ziceti va rog, ca eu nu am gatit pana acum spanac.

Zi buna.

Mergi la inceput