Clasa I * 2011-2012 [6]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Roxana, Ioana e, intr-adevar, foarte energica si in plus intotdeauna a dormit putin. Pentru ea 9 ore de somn noaptea sunt suficiente. De la 3 ani nu a mai dormit dupa-masa, iar noapte, inainte de scoala dormea cel mult 9 ore jumate.

Ioana nu a facut la gradi despartirea in silabe.

anda noi am dat 118 lei pt auxiliare, respectiv: 2 caiete speciale romana si 2 mate, carte si caiet de engleza, caiet special pentru religie si caiet special cu planse pentru abilitati practice.

Ioana a avut ieri prima ora de engleza la scoala, a placut-o mult pe profesoara. A fost si foarte mandra ca e a stiut sa raspunda la toate intrebarile (au facut culorile si numerele pana la 10) si doamna a intrbat-o daca face acasa si a zis ca da.

Tema a avut o fisa destul de greuta, a rezolvat-o relativ repede (de fapt se grabea sa plece la balet si nu a lalait-o ac de obicei).

mina Ioana retine ce ore a avut si ce a facut, dar in mare (ex. am facut o fisa, dar nu paote spune ce continea). Doar daca ceva o intereseaza tare (precum ora de engleza de ieri) da mai multe amanunte.
In rest povesteste numai despre ce prietene si-a mai facut, inca percepe scoala doar ca pe o distractie, un loc unde iti poti face multe prietene.

daria trebuie sa puricam zilnic caietele, ei uita cu siguranta cate ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna, haideti ca nu am reusit sa intru mai devreme

2 ne-au luat 2 pagini 1 la mate si 1 la abecedar, liniute oblice, puncte, liniute urmate de punct asta la abecedar, o pagina intreaba cate 2 randuri din fiecare
la mate tot asa linii oblice, puncte in mijlocul patratului, pe diagonala, in colt jos. tot asa cate 2 randuri din fiecare pagina, toata pagina.
eu i-am dat si cateva randuri de facut pe caietul de casa, inainte de a se apuca sa scrie tema, ca sa-si faca mana, asa ca a durat cum v-am spus si aseara.
dar tot e bine ca nu a mai plans deloc
sunt cam intoarsa, ieri pe caietul de abecedar a luat 4 calificative -B, B, S si I so, nu prea ok si eu stiu de ce. pt ca nu stapaneste inca scrisul pe liniile astea oblice pe caietul tip 1


noi am tot exersat pe cel de mate dar pe asta deloc, asa ca...
ea nu pare deloc afectata, cred ca nici nu stia ce a scris d-na acolo, eu nu am facut tam-tam deloc, doar ca de azi va lucra acasa mai mult pe asta tip 1.
nu pot sa va spun ca tema de pe caietul tip 1 arata groaznic, dar asta e o sa exersam si gata

in orice caz e greu si mult


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Ionela multa sanatate si sa-si revina repede!


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mada, dar ce repede merg treburile la voi in clasa.
Eu zic ca daca veti lucra acasa un pic in plus, totul va fi bine

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

IOANAIUB - Insanatosire grabnica micului David!

MADA - wow, dar stiu ca v-a dat dita-mai tema. Noi cica vom avea, deocamdata doar 3 randuri, si din cate am inteles prima tema o va da joi pentru luni. Daca te incalzeste cu ceva afla ca o tema ca cea pe care ati avut-o voi cu siguranta noua ne-ar fi luat mai mult de 2 ore....

Ieri prima data de cand a inceput scoala Bia a dormit la amiaza. A mancat si am pus-o in pat sa se uite la desene sa se odihneasca un pic...evident ca a picat. As vrea sa odarma in fiecare zi o ora, dupa masa, ar fi ideal.

S-a bolmojit ceva la sfarsitul orei despre engleza, cred ca ne paste si pe noi. Pentru ca s-a deschis subiectul abia la sfarsit cand ramasesera doar cativa parinti se pare ca vom face si lunea viitoare sedinta sa punem problema asta la punct. Oricum, cica e disponibil un profesor din scoala, insa nu se va face ca si optional. Asta inseamna ca il vom plati?!
O mama a incercat sa sugereze ca una din orele de sport sa se transforme in innot, insa sunt prea mici si imbracatul/dezbracatul va dura prea mult, fiind la scoala, fara noi. Putem opta insa pentru innot ca si o grupa formata din ei, in continuare, de la ora 12....chiar daca sunt in stadii diferite ca si pricepere la acest sport (Bia nu stie deloc) oricum vor sta pe culoare diferite in bazin... Chiar vroiam sa o inscriu, numai bine pica. Si noua ne-a cerut adeverinta ca-i apta pt ed fizica (cica trebuia sa ne transmita copilul...ti-ai gasit)

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Si noi am avut ieri prima tema de casa.Cica 10 minute la clasa 1.A durat jumate de ora-10 minute trebuie sa citeasca o carte.Apoi a avut o tema de am citit noi parintii de 3 ori sa pricepem ce are de facut.Avea de scris 5 cuvinte simple,sa numere literele si apoi sa lipeasca cuvintele pe un inel cu hirtii.
Copilul a fost foarte frustrat ca noi nu pricepeam ce are de facut,iar ta-su i-a zis ca noi nu am mai facut clasa 1 in Canada asa ca nu avem de unde sa stim ce vor astia de la el.
Clar!Abia astept sa vina vacanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

ioanaiub, vai ce rau imi pare pt David, poate de la mancare a facut urticaria? Multa sanatate, sa se faca repede bine! Cat costa la voi after-schoolul? E organizat in scoala?


Liviana, nu stiu de la ce a facut, m-am tot gandit ce a mancat zilele trecute si nu gasesc nimic pe care sa dau vina si toata vara am umblat peste tot, in Turcia, la noi la mare, la munte, prin gradina, am mancat de toate, nu ne-am ferit de nimic si n-am avut nici o problema. ma gandesc sa nu aiba paraziti si sa aiba o reactie la toxinele lor, rezultatele la analiza de scaun inca n-a venit
after-school-ul inca nu stiu cat va costa, invatatoarea a zis ca mai trebuie sa discute cu directoarea, pentru ca nu e reglementata nicaieri plata pentru after school. stim doar ca anul trecut mancarea a costat in 8 lei pe zi, in regim de catering. after-school-ul se va face la ei la scoala, invatatoarea lui David vrea sa faca ea, daca se strang macar 10 copii, altfel nu renteaza. sper sa se stranga desi ar fi o cheltuiala suplimentara pentru parintii, care nu au prea multi bani. pe noi ne ajuta mult daca sta la after-school pentru ca suntem la servici pana la 15,30-16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Azi au luat-o ai mei de la scoala, indata vine si acasa (au oprit-o acolo sa manance). Dar surpriza e ca au luat-o imbracata la fel ca dimineata. Asta in conditiile in care au avut sportul penultima ora. Doamna a zis ca le permite sa ramana si ultima in trening insa se pare ca totusi s-au schimbat la loc...Si cica arata bine, nu e nimic alandala pe ea...doar treningul e cam botit in sac.Abia astept sa ajunga acasa sa vad ce si cum...

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ioana zice ca azi au facut fise. Si ca i-a zis doamna sa arate fisele acasa ca sa vedem noi daca au facut bine sau nu.
Tema nu are decat pt educatia muzicala de maine, cica sa decoreze nu stiu cum caietul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

UNDE POT GASI UN BIROU SIMPLU SI IEFTIN , pe care il pot muta usor din dormitor in sufragerie, pleeeeeease! Am vazut la o prietena, dar le achizitioanase anul trecut , deoarece are 2 pui ( cls a 4-a si a I-a) .

As vrea, daca se poate, sa nu dau mai mult de 100 ron..si sa fie dotat si cu scaun.

va multumesc,



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput