Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Neata!
M-am trezit de una singura, sa alaptez si n-am pe cine.. Dar se foieste si se va trezi curand.

Eu il pun in sling ca in filmul 2, cu piciorusele departate. Dar...nu se omoara sa stea, sta o juma de ora si incepe sa se foiasca si sa fie nemultumit.

Aseara a vomitat in jet pentru prima data, lapte branzit, inclusiv pe nas i-a intrat, ne-am speriat f tare, sa nu se inece. L-am aspirat, e prima data cand il aspiram nazal, voi ii aspirati regulat?

La somn ii pun un body, de regula cu maneca scurta, si il bag intr-un saculet de dormit din bumbac

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world



l-am aspirat doar cand a fost plin de mucisori de la raceala. in rest il las in pace

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Daca tot subiectul este dezbatut mai departe simt nevoia sa intervin pt ca pana la urma eu , Mamutz si Babyblue eram in cauza in acel moment.Mai exact , dupa ce am postat pe DC si , urmarind , am vazut ca nimeni nu mai scrie , am intrat pe FB unde erau cateva mamici si, pt prima data am scris pe chat ceva mai mult decat niste salutari.Lucruri care deja le scrisesem si pe DC , nu cred ca vb ceva important...
Interventia Ilidei prin care ne atentiona sa incetam a discuta pe chat nu m-a deranjat , pana la urma imi place mai mult sa citesc mesajele voastre aici, dar m-au deranjat comentariile de dupa. Repet si aici , prezenta pe DC sau FB nu este invers proportionala cu importanta care o dam rolului de mama.....
Inteleg ca schimbul de pareri online poate fi interpretat grasit de multe ori , tocmai de aceea m-am hotarat sa trec cu vederea peste , desi m-a deranjat vazand ca imediat dupa acest incident , daca il pot numi asa , a disparut finalul SANATATE GABRIEL , din titlul capitolului, desi acesta nu fusese inca terminat, ceea ce mi-a dat de gandit...motiv pt care mi-am sters ulterior nik-ul de pe FB. O reactie adolescentina , cum ar spune Ilida , poate varsta e de vina... sau poate tot stresul acumulat din cauza problemelor cu Gabriel..asa ca poate ar trebui sa ne gandim bine inainte sa initiem astfel de discutii. toate suntem stresate si obosite sunt sigura de asta si uneori e de ajuns foarte putin ca sa se iste o polemica , asa ca haideti sa ne respectam asa cum am facut-o si pana acum, ca sa evitam discutiile inutile ... avem destule ca sa ne mai duparam si aici , nu credeti../

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Neata !



Intrebare: Trebuie sa-i dau si azi Panadol chiar daca nu face febra??? Sau doar daca face febra?



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...







eu nu i-as da nimic daca nu are febra, lasa-l in pace, apoi se poate ca atunci cand va avea febra sa nu isi mai faca efectul. parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Stefan s-a trezit azi dimineata la 10, si de atunci a dormit poate 15 minute in reprize de cate 2 minute. Acum nu doarme, sta in patut si se frichineste. Macar acum nu plange, caci in restul zilei azi, a fost cosmar.

Cand ne intorceam din parc (de unde am venit in fuga caci facea scandal mare), ma trezesc cu sange la incheietura mainii. Cand il iau in brate, urechea plina de sange. Plina! In primele secunde evident ca m-am speriat rau. Razvan si mai rau. Apoi mi-a revenit mintea la cap si l-am sters cu un servetel. Se zgariase putin de tot in ureche Nu am vazut cand, pot doar presupune ca a facut-o in timp ce eu ii schimbam scutecul in parc, si el urla ca ars.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

brrr ce sperietura !!! eu am reusit in seara asta sa ii tai unghiutele doar de la picioare, maine incerc la maini , acum mi-e teama ca se trezeste .
Mi-am adus aminte ca vb de bubite, si noi avem pe umeri si pe la spate (spre gat, intre omoplati) , intrebam si asta maine la dr ....la cate am de intebat parca vad ca uit tot cand ajung acolo

de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Stefan s-a trezit azi dimineata la 10, si de atunci a dormit poate 15 minute in reprize de cate 2 minute. Acum nu doarme, sta in patut si se frichineste. Macar acum nu plange, caci in restul zilei azi, a fost cosmar.

Cand ne intorceam din parc (de unde am venit in fuga caci facea scandal mare), ma trezesc cu sange la incheietura mainii. Cand il iau in brate, urechea plina de sange. Plina! In primele secunde evident ca m-am speriat rau. Razvan si mai rau. Apoi mi-a revenit mintea la cap si l-am sters cu un servetel. Se zgariase putin de tot in ureche Nu am vazut cand, pot doar presupune ca a facut-o in timp ce eu ii schimbam scutecul in parc, si el urla ca ars.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

brrr ce sperietura !!! eu am reusit in seara asta sa ii tai unghiutele doar de la picioare, maine incerc la maini , acum mi-e teama ca se trezeste .
Mi-am adus aminte ca vb de bubite, si noi avem pe umeri si pe la spate (spre gat, intre omoplati) , intrebam si asta maine la dr ....la cate am de intebat parca vad ca uit tot cand ajung acolo

de buburuza Ruxandra Ioana (04.08.2011)


Eu am ajuns la performanta de ai taia unghiile treaz, cand da din maini. Si la inceput o intrebam pe Anamaria cum face, ca imi era o frica...

Eu fac lista, o am la indemana si trec de fiecare data cand am ceva de intrebat, caND AJUNG la dr iau listuta cu mine.

si neta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mamici cu umidificator : in umidificatoarele voastre se pot pune picaturi de ulei mirositor (ceva de genul ulei de eucalipt ca sa le desfunde nasul la copii)....noi am inceput deja cu mucii!



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

neatza.


legat de aspirat nasucul- eu nu i l-am aspirat niciodata pana acum. nici cand a vomitat in jet pe nas. l-am sters in nascuc cu un tifon steril si cu ser fiziologic. dar iustin nu are muci de niciun fel, nici umezi, nici uscati.
el n-a avut nici macar bubite din alea de care vorbiti voi, are un ten de portelan. nah, se lauda bufnita din mine cu bufnitoiul ei.


miha- bun este si debridatul pt regurgitare si colici. cel putin eu de cand i l-am dat, revelatie domnule. iustin n-a mai facut colici.si dc face si ii dau debridat, ii ia cu mana, in juma de ora doarme ca un ingeras. sau poate pur si simplu a mai crescut. sau poate nu mai regurgiteaza si de aia nu l mai arde pe gat si nu mai plange. ca nu stiu exact dc colici avea.

michelle, andra, nu stiu ce sa ti recomand, mie slingul mi se pare f usor de pus. si chiar e f comod. legat de timpul cat sta in el, nu stiu, iustin sta cat doarme si dc e treaz, cat are el chef de explorat lumea. dc n-are chef, se agita si se miorlaie si e clar ca trebuie sa mergem in casa. pe mine ma ajuta enorm slingul, pt ca nu pot cobori altfel cu el din casa si oricum dc sunt singura aks si vreau sa ies cu cainele sau doar pana la paine, mi-e mai usor sa inhat copilul, decat tot carutul, sa ma chinui cu el pe trepte si prin magazin sa n-am loc si sa mai am si cainele dupa mine. asa, bebe e in sling. deci super inventie, pe bune!

roberta, cum sa stergi contul de pe FB???? hai te rog, refa-l, ca e f pacat, ne mai uitam la pozele lui gabriel, mai stateam de vorba. de intrat pe DC fiecare va mai intra sau nu, dar contul de FB il va avea "pe viata" plus, minus. deci sigur nu ne pierdem, dc mai avem si alta forma de comunicare.

mie imi place sa scriu si pe forum, dar si pe FB. chatul e chiar fff funny, aseara am ras de numa', era un haos total pe chat, vorbeam toate in acelasi timp si era ff funny. in plus, are avantajul ca dc ai o intrebare urgenta, ai sanse sa gasesti pe cineva online, care sa iti raspunda. evident, asta nu este esential, ca iti poti suna pediatrul sau intri pe net, dar mai mult pt linistea interioara ca alfi o parere a cuiva care poate a experimentat aceeasi situatie.


sa nu ne mai suparam!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Ramona , nu contul l-am sters , Doamne fereset , pai asa tiin si eu legatura cu familia din tara, desi unii cred ca e doar pt a fi la moda. Am sters doar numele din documentul grupului, unde scrisesem fiecare nick-ul DC/FB. Eu la Fb nu renunt oricum pt ca vb cu multe alte persoane din tara. Apropo , de treaba asta , multe dintre noi am facut schimb de ID pe mess si vb si acolo... asta nu inseamna ca am renuntat la DC.
Aaaa , dicutiile din chat se pot vedea si daca intri dupa , spre ex ce ati discutat aseara pe chat eu am vazut dimineatza

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Mamici cu umidificator : in umidificatoarele voastre se pot pune picaturi de ulei mirositor (ceva de genul ulei de eucalipt ca sa le desfunde nasul la copii)....noi am inceput deja cu mucii!



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Al meu are un suportel,in care se pun picaturi,nu se pune direct in apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Eu il curat pe fatza cu apa termala aven, cu compresa sterila si are fatuca curata, nu i-au mai iesit bubite. Si gelul de dusi i-am schimbat cu aven pediatril. Vad ca ii prieste marca.

Mergi la inceput