Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Fetele, eu am avut o dupa amiaza de cosmar!!........


Miha imi pare tare rau de ce i se intampla lui Imi, offff! Cred ca daca urmezi ce ti-au scris fetele se va rezolva problema, si chiar mai repede decat te-ai speriat tu, o sa vezi! Am citit ca refluxul e des intalnit.
Mai, barbatii astia au un spirit de conservare fantastic, nu se streeaza, lasa lucrurile in voia sortii, ceea ce uite ca nu e chiar asa. Sper ca sotul macar de-acum sa te asculte cand remarci ceva!
Va tin pumnii, sanatate piticutei tale!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell
....
Aseara a vomitat in jet pentru prima data, lapte branzit, inclusiv pe nas i-a intrat, ne-am speriat f tare, sa nu se inece. L-am aspirat, e prima data cand il aspiram nazal, voi ii aspirati regulat?
....


Andra, eu nu l-am aspirat pana acum deloc pe bebe. I-am curatat nasucul cu un betisor f subtire cu vata si inmuiat in ser fiziologic - dar doar cand vedeam ca are cojite uscate in interior. Nu a avut nasucul infundat si nu a fost cazul de ceva mai complicat.


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Fetelor - mai ales Anamaria si Ramona - am vazut ca discutati de sling si purtat bebelusii. Ma gandeam sa comand si eu un port-bebe, si anume pe cel din linkul urmator:

http: //www. amazon. com/BABYBJ%C3%96RN-Baby-Carrier-Synergy-Dark/dp/B001H3IU74/ref=wl_it_dp_o_npd?ie=UTF8&coliid=I2QLTKKF4KG2LC&colid=3MAXVZ7PZ7JFH

Voi stiti sa fie restrictii pt coloana la dispozitivele astea? Pe el scrie ca ar fi bune de la 0+. Nu as vrea sa-i fac ceva rau lui bebitza


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell
Ilida, nu vreau sa te supar, dar eu cred ca se exagereaza importanta celor scrise pe FB, nu vad nicio degenerare si niciun scandal.
Mi-ar parea rau sa dispara Krissy, mie imi plac f mult mesajele ei echilibrate.
Sarut-mana, Andra. Dar de ce zici ca sa dispar? Eu n-am participat la polemica, mi-am spus doar opinia cand am vazut schimbul cam neplacut intre cateva fete si mi s-a parut ca nu e corect cum se discuta.

Daca tot veni vorba, nu vreau sa dezgrop mortii, dar n-am apucat sa scriu mai prompt cand s-a tot mentionat aici si nu vreau sa se ramana cu o versiune unilaterala si in ceata.:
Citat:
citat din mesajul lui ilida
Miha - pe FB am incercat sa spun lucrurilor pe nume, si anume ca se scrie pe simpatii in chat si restul fetelor care nu se nimeresc fix atunci online nu au acces la informatiile impartasite acolo. Asa ca am propus ca discutiile astea serioare cu probleme si sfaturi sa ramana aici pt toate. Mi s-a raspuns ba ca as fi contra curentului, ba ca tocmai eu vorbesc ca nu mi-am dat numele complet, ca nu scriu asa de mult ca altele pe aici, ca sunt prea dura ina firmatii etc. Mie personal nu mi se pare ca daca imi scriam din prima numele complet mi-ar fi schimabt cu ceva imaginea de forum. Ca si acum pot sa spun ca ma cheama Madalina Manole - se pot verifica astea???? Nu ar trebui sa conteze omul si cum se poarta in relatie cu tine mai putin decat ca ti-a spus atatea detalii dspre el, ca acum stii cum il cheama si pe caine si pe pisic in familia lui? Sau daca nu scriu doar de umplutura si ma rezum la a raspunde la ce pot, cum pot - ma face mai putin buna de bagat in seama de catre altii? ........... Cam asta ar fi rezumatul al discutia FB. Acum care unde alege sa ramana si sa scrie, vom vedea in timp. Nu am putut insa sa raman indiferenta vazand ca grupul se destrama si am fost taxata pt sinceritatea gandurilor.
Draga Ilida, cu toata simpatia sincera pe care ti-o port, daca tot ai incercat sa le lamuresti pe fete despre schimbul de pe FB, vrea sa intervin din nou pt obiectivitatea relatarii si sa spun ca nimic mai neadevarat privind motivele "taxarii" tale. E vorba de cum ai spus, nu de ce ai spus, ca altfel toata lumea pare de acord sa activeze in continuare pe DC in limita timpului si accesibilitatii. However, ai ales sa spui ce gandesti intr-un mod impulsiv si nedemocratic, ofensand la randul tau fetele ("egoist", "nu e corect", "se chatuie la greu pe FB", "sa lasam dicutiile pt DC"). Pt asta am ales sa intervin in polemica voastra, desi urasc astfel de discutii, dar mi s-a parut f unfair cum ai pus problema incercat sa pui punct discutiilor spontane pe FB si sa faci randuiala unde se scrie si ce... Nu cred ca ne trebuie o doamna diriginta si nici un Big Brother in spate, sa ne fie frica sa deschidem o discutie pe FB, unde ne putem afla la un moment dat din motivele expuse de fetele membre, ca trebuia pe DC si invers... Eu una nu pricep deloc cum vine atitudinea asta si am reactionat si in trecut pe forum cand nu s-a respectat libertatea de optiune si exprimare a fiecareia din noi, chiar si cand nu eram de acord cu punctul de vedere al persoanei. E frumos sa-ti faci un ideal pe care sa-l aperi din a pastra strans-unit grupul nostru pe DC, ca intr-o casnicie cum spui tu, la bine si la rau, dar zau ca problema a fost pusa in mod exagerat. Viata noastra nu chiar depinde si graviteaza in jurul informatiilor "pretioase" de pe DC si Doamne-fereste sa se desemineze informatia asta in alta parte. Come on, chiar vorbesti serios?! In orice caz, doar timpul va arata daca "casnicia" noastra cu DC va supravietui adulterului cu Facebook. Oricum cine alege sa abandoneze DC sau deopotriva FB, sunt totalmente libere sa o faca, nu o sa oprim o astfel de migratie prin dictatura si cenzura. Eu personal n-am nici o problema sa continui pe ambele variante, dupa cum pot intra intr-o parte sau alta, atata timp cat simt ca am ceva de spus, ma simt sprijinita, respectata, inteleasa si relaxata.

Va pup pe toate si sper sa ne "vedem" multi ani de-aici incolo, sa povestim de nuntile copiilor nostri. Da' sa puneti poze pe FB de la nunti, bine?

Promit sa revin cu subiecte mai zen cat de curand, pana mai pot.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Neata !

Miha imi pare tare rau ca Imi are reflux !

De greutare, nu stiu ce sa-ti zic. O fi luat putin pt ca vomita, sau s-o fi lungit?

Adra si Petru mai vomita in jet. o data chiar saptamana trecuta, mai rau ca niciodata. De 3 ori la rand super mult si super puternic.

Eu il asppir doar cand are mucisori si nu poate respira, sau cand se intampla sa vomite si sa-i vina si pe nas.

A fost Eva la dansuri? Cum a fost?

Petru a dormit azi noapte de la 10 si un pic pana la 5.20 , dar dupa cat m-a supt ieri cred si eu ca a fost satul si nu a mai avut nevoie de mancare mai devreme

Intrebare: Trebuie sa-i dau si azi Panadol chiar daca nu face febra??? Sau doar daca face febra?



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ilida eu am avut la Filip un Babybjorn. Nu chiar ca ala , dar ceva de genul (nu avea chestia aia neagra pe spate in jos).

In fine, ideea este ca mie nu mi se pare ca bebe sta bine in el. Sta destul de atarnat.Daca ai vazut tu, in wrap/sling copilul sta cracanel bine si toata greutatea lui nu se lasa pe coloana....nu stiu daca ma exprim cum trebuie Sper sa intelegi totusi

Eu daca as avea bani mi-as lua un marsupi plus sau manduca

http://www. hiphip. ro/products/masurpiu-port-bebe-manduca

http://www. hiphip. ro/products/port-bebe-marsupi-plus

Preturile nu sunt f departe de cel babybjorn.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ana, eu nu i-as da paracetamol daca nu face febra.
Maine merge Eva la dansuri, abia asteapta. Acum sa vedem cum o fi, sper ca profesoara sa nu aiba pretentii prea mari, astia mici nu prea isi coordoneaza miscarile pana pe la 5 ani.

Filip a vomitat iar de dimineata. Uff, stiu ca se mai intampla, si Eva mai vomita.

Ilida, urmareste al doilea filmulet pus de Ana, acolo explica f bine cum trebuie sa-i stea picioarele in raport cu funduletul.

Si eu as vrea sa-mi cumpar un marsupi plus dar n-am bani deocamdata.


blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Neata si de la noi
Miha imi pare tare rau de Imi a ta.Multa sanatate.
Eu pe Natalia doar aseara am aspirat-o pt ca era plina de muci, infundata si abia respira.Azi vad ca e un pic mai bine dar acum se chinuie sa faca kk ca ieri nu a facut deloc.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Neata !

Miha imi pare tare rau ca Imi are reflux !

De greutare, nu stiu ce sa-ti zic. O fi luat putin pt ca vomita, sau s-o fi lungit?

Adra si Petru mai vomita in jet. o data chiar saptamana trecuta, mai rau ca niciodata. De 3 ori la rand super mult si super puternic.

Eu il asppir doar cand are mucisori si nu poate respira, sau cand se intampla sa vomite si sa-i vina si pe nas.

A fost Eva la dansuri? Cum a fost?

Petru a dormit azi noapte de la 10 si un pic pana la 5.20 , dar dupa cat m-a supt ieri cred si eu ca a fost satul si nu a mai avut nevoie de mancare mai devreme

Intrebare: Trebuie sa-i dau si azi Panadol chiar daca nu face febra??? Sau doar daca face febra?



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...





Daca nu are febra nu este obligatoriu sa ii dai Panadol. In prima zi se da preventiv. Acum depinde si de strea lui daca e agitat si plangacios poti sa-i dai o doza de Panadol chiar daca nu are febra.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Neata si de la noi

Mihaimi pare rau ca Imi are reflux dar ai sa vezi ca totul o sa fie bnApropo cand vii in Iasi sper ca vrei sa ma cunosti si pe mine

Buburuzu meu a dormit aseara de la 23 la 4 jumate
Inca mai are asa cate o repriza de colici dar e mult mai bine acum

Anaemi daca nu are febra eu zic ca e mai bine sa nu i dai nimik

Si eu sunt pentru suzeta...al meu nu si baga degetelul ci tot pumnul

Mergi la inceput