Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ma suge copchilul asta de la 1 si ceva de cand i-am facut vaccinul. Nu vrea sa stea fara tzatza !

Michelle la inceput l-am pus asa:



iar acum, il pun ceva de genul



Coloana nu ii este solicitata, pt ca slingul il strang bine si sta ca si cum l-as tine in brate.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Krissy - ma intrebai in capitolul trecut cum se impaca Irina cu atentia pe care i-o acordam Mirunei ... Sa stii ca destul de bine, nesperat de bine ! Drept e ca noi, ca niste parinti denaturati ce suntem, nici inainte de nasterea Mirunei nu-i acordam mai multa atentie Adica eu ajungeam acasa pe la 7 seara, stateam la masa impreuna, imi povestea ce a facut peste zi, pe urma ne jucam un pic si se uita la desene cam o ora, apoi baita si la culcare. Asa ca acum, culmea, pot sa-i acord mai multa atentie, pt ca sunt acasa si nu am alte preocupari. Miruna ma solicita doar fizic, in rest ma pot juca cu Irina, mai ales ca ei ii place sa inventam povesti, sa ne jucam "pe roluri", mai facem teste din caietele de exercitii etc.

Miha - "frichineste" il folosesc si eu, si il stiu de la mama; eu nascuta in Bucuresti, mama tot aici, dar bunica basarabeanca, deci presupun ca ar trebui sa se foloseasca si in Moldova. In sensul de "foieste" daca zic "bb se frichineste", sau de "smotru inutil, pierdere de vreme", daca zic "am frichinit azi toata ziua prin casa".

Maryan - apropo de plansul la baita al lui bb, ai incercat sa-i faci baie DUPA MASA ? Stiu ca toata lumea recomanda baita inainte de masa, dar eu asa am facut la Irina si asa fac si la Miruna si am scapat de plans. Irina tot asa facea, plangea de foame cand o bagam in baie, nu mai vorbesc de masaj, ca era tot un urlet !

Unghiile de la maini si de la picioare eu i le tai in somn, si sincera sa fiu mi se pare ca e mai nociva pilirea lor, pt ca traumatizeaza mai mult decat forfecuta. Sau aveti alte motive pt care nu le taiati ?

Suzeta vs. deget - teoretic, suzeta e mai buna, pt ca e mai usor sa-l dezveti de ea. La o anumita varsta o tai putin cate putin, o faci pierduta, se rezolva. Cu degetul nu ai ce face, renunta copilul cand vrea el. Am vazut copii si la 6-7 ani sugandu-si degetul, dar cu suzeta nu (aviz Miha!, in disputa cu sotul). Avantajul degetelor e ca sunt in dotare si daca le scapa, si le regaseste singur, nu trebuie sa te mai scoli tu sa i le dai. Si va avea nevoie destul de des pana pe la 3-4 ani ...
Irina si-a supt degetele pana la 3 ani, cand a renuntat singura pt ca o deranjau dintii.

Noi pe Miruna o alintam "moapsa" (ca e mereu incruntata, mai ales cand doarme), "pistoaca", "bursucel", "copanel de curcanel" etc.

Am aranjat in sfarsit botezul, pe 15 octombrie, la biserica de pe strada Scaune (nici nu stiu cum se numeste) si la restaurantul Casa. Taxa e de 3 milioane aici, dar am gasit si la 1,5 milioane, la biserica Precupetii Noi (sau vechi?), langa ASE, in Romana, pt cine e interesat.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Anaemimultumesc pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna mamici!

va scriu atit de tirziu, toata ziua am ft ocupata cu pitika mea....plinge de la colici offf ma doare inima cind o vad asa am incercat orice nu ii prea ajuta doar Sab o linisteste per moment si gata...

Ariana cu intirziere la multi ani cu sanatate, fericire multa si tot ce iti doresti sa ti se implineasca

Astazi am ft la medic la control pu prima luna, deci pitika mea a adaugat 800 de grame fata de cit am iesit din spital, am crescut cu 3 cm...fata mare are mama bubitele rosii sunt de la caldura asa ca nu le facem nimik, in rest totul e bine multumesc lui Dumnezeu.

Multumesc mult mamicilor pentru sfaturi legat de baita si experientele voastra cu bebeii, ma ajuta enorm de mult, astazi sa vedem cum reactionea la baita, sper sa nu tipe tare ca daca DA atunci pun si eu uscatorul de par in priza

mihaela mai intrebat de datele mele, deci eu sunt nascuta pe 21 septembrie 1981 si de ce 7 ani? pai atita ne am chinuit sa o concepem, 7 ani plini de dezamigiri, frustrari, plinsete, lacrimi, rugaciuni, inseminari, analize, medicamente ca imi era o greata de ele in ultimul timp, pina mam adresat la un bioenergist si am rezolvat prb asa am ramas insarcinata acum spun asta cu inima linistita, ca odata ce am fructul dorit mam relaxat, si imi traiesc cu sotul fericirea implinita, ca DA ma simt implinita ca femeie acum, si Dumenzeu a rinduit sa ne faca cel mai frumos cadou de craciun 2010 pe 24 decembria am aflat de sarcina, si noi cu sotul facem 30 de ani anul acesta eu in semtembrie si el in octombrie asa ca am primit ambii cel mai frumos cadou de zilele noastre de nastere
Acum mai am o dorinta, sa i fac Valeriei un fratior sal cheme Sebastian si sa fim fericiti pina la adinci batrineti impreuna. Cred ca nu cer prea mult dar sa vedem cum se va implini

Va pup pe toate mamicile, sunteti tare dragute, imi place enorm de mult de voi, atitea am invatat de la voi si inca mai am
revin mai tirziu dupa ce ii fac baita piticei mele si ma rasuflu si eu un pik ca am avut o zi...of

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

joi mergem si noi la vaccin. mi e frica mie pt el.m-as intepa eu in locul lui.
sunt curioasa cat a luat iustin in inaltime.

hai ca pana la urma m-am descurcat si eu cu slingul. tare fain e.:)


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Ramona, cum il tii pe Iustin in sling? Cracanel sau cu picioarele bagate in el? Eu acum il pun cracanel

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






il pui cracanel cu picioarele atarnand afara pe sold?
cand am incercat sa l pun cu picioarele bagate in el, cam urla si se agita.

singura pozitie in care am reusit pana acum, e cea cracanel, pe sold, de fapt un pic mai sus de sold si cu capul pe sanul meu stang. dar trebuie sa i sustin capul, ca nu ma pricep sa strang slingul, nu cred ca l pun bine, ca nu pot avea ambele maini libere. nu stiu cum.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Ramona de unde ai luat sllingul?vreau sa imi iau si eu sling sau wrap si nu ma pot hotara....

Mami de Razvan si Rares


l am comandat de pe net, am dat 160 ron, e sling reglabil cu inele, magnolie. de pe siteul sling. ro


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Ma suge copchilul asta de la 1 si ceva de cand i-am facut vaccinul. Nu vrea sa stea fara tzatza !

Michelle la inceput l-am pus asa:



iar acum, il pun ceva de genul



Coloana nu ii este solicitata, pt ca slingul il strang bine si sta ca si cum l-as tine in brate.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






saru mana de link.


ps: acum ii dau dreptate ilidei complet, unele chestii e bine sa fie discutate pe forum.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ramo il pun cracanel cum ai vazut in filmulet. Pe sold dupa 5 luni o sa-l pun.

Abia astept sa-l pun pe sold .Este usor de purtat si in fata, dar si mai usor pe sold. O sa fiu ca tigancile cu copchilul la subrat

Maryan sa va ajute DD sa fie cum vreti!

eu mai visez la o fetita pe care sa o cheme Xenia ....visez si eu

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

burtocika, eu ii tai unghiile, ca altfel se zgarie pe fata si nu a stat niciodata cu manusi. i le tai cand doarme, sau dc mananca si ii da sotul. mai la finalul mesei, cand e ff moale si relaxat si somnorici.

legat de suzete, mi se pare mult mai ok sa tokane la suzi, decat la deget, eu i-am luat mai multe de schimb, e drep ca le mai uit pe aks, mai nou mi-am luat lantuc de prins pe haine si nu le mai scapa pe jos, ii ramane atarnata de el.

marryan, bine ai venit la noi la odisee. felicitari pentru bebe si iti urez sa l faci si pe bebe sebastian!

michelle, eu il mai tin pe bebe in brate, in pozitia de fundulet, sprijin pe burta mea, eu stau mai pe spate si el sta aparent in fund, dar nu se sprijina in fund efectiv, ci are spatele in C. ii place ca se uita la oameni.

nu si taseaza coloana, pt ca nu sta efectiv el in fund, nu e chiar asa drastica treaba. gandeste te ca mie pediatra mi a zis sa l pun sa doarma la 45 de grade cand regurgita, adica in semi fund si n-avea nimic. in fund ca sa si taseze coloana, ar insemna sa stea sprijini pe ischioane si cu capul drept, ceea ce e imposibil ca ei nu si sustin efectiv capul si cade si aluneca. ei oricum aluneca cu corpul in pozitia coloanei in forma literei C si nu are cum sa si o taseze.

ce poate tasa coloana realmente, este pusul copilului in fund in premergator, mai devreme de 8-9 luni, ca am vazut mamici care puneau pe bebe in premergator de la 6 luni, atunci el sta cu ischioanele pe fund si isi forteaza coloana, pt ca deja isi tine capul. si dc il tii ore in sir in premergator, ii poti tasa coloana.

evolutia mersului la om, este de a trece prin etapa de a merge de=a busilea si apoi sa se ridice SINGUR. asta e motivul pt care eu nu sunt de acord cu premergator. dar e doar parerea mea.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Ramo il pun cracanel cum ai vazut in filmulet. Pe sold dupa 5 luni o sa-l pun.

Abia astept sa-l pun pe sold .Este usor de purtat si in fata, dar si mai usor pe sold. O sa fiu ca tigancile cu copchilul la subrat

Maryan sa va ajute DD sa fie cum vreti!

eu mai visez la o fetita pe care sa o cheme Xenia ....visez si eu

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






eu de la tine stiu de sling, nu pot decat sa ti multumesc, pentru ca mi se pare EXCELENT.

eu la bloc am 2 scari, una din scara blocului si una afara. desteptul de admin a facut rampa, doar la scara de afara, la cea din bloc nu. sunt vreo 5 trepte, inalte, pe care eu NU pot sa le cobor cu carutul, pt ca nu pot sa l ridic. ca sa ies cu copilul afara trebuia sa mi astept sotul sa vina de la serv, adika la 8 seara. nu puteam nici pana la paine sa merg cu bb si nici sa scot cainele.
asa il iau in sling, ma plimb cu el, sau stau cu el pe o banca, culcat pe burta mea, scot catelul, ma duc sa mi iau suc sau ce am nevoie. am (mai nou) carutul in masina si pot pleca cu el.

slingul rulls.:)

am spus gresit, nu l port pe sold pe bebe. l-am tinut pe burta, in pozitia a doua din filmuletele tale, adica cu picioarele cracanate pe burta mea si cu talpile afara, l-am tinut si cu ele inauntru ca in prima pozitie. si ce greseam, era ca lasam buzunarul prea larg si ii atarna capul. si nu reuseam sa l fixez bine dupa, pt ca l puneam pe bebe mai pe lateral...acum m-am lamurit f bine.:)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput