Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(78)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Iaca.... De la Buburuze 2009...

Program TV 13 august 2020

6.00 Intonarea imnului national Pusca si cureaua lata

6.10 Jurnal de stiri
În cuprins, traditionala transmisie în direct intoarcerea zilnica; din Bamboo la Palatul Cotroceni a presedintelui Elena Basescu

7.00 Dimineata devreme
Matinal cu Marian Valorosu si Magda Ciumac
Rubrici: Fitness cu Nikita; Tratarea ranilor de cutit si a muscaturilor de leu cu Fratii Camataru, Horoscop cu vrajitoarea Maria Campina Sa mancam sanatos cu Oana Roman

9.00 Din dragoste (r)
Prezinta Petre Roman

10.00 RO minor
Program special pentru minoritatea romanilor, cati or mai fi ramas în tara

10.05 În direct de la Ateneu
Concert extraordinar: The Three Turbo Tenors Pe Sistem
Cu Sorinel Copilul de Aur, Baby Minune si Florin Salam, sub bagheta Excelentei Sale Dan Bursuc

11..30 Talk-show politic
Cu Mihai Tatulici
Tema zilei: Scandal la Ministerul Culturii! Ministrul Daniela Gyorfi acuzata de consilierul prezidential Monica Iacob-Ridzi ca si-a operat sanii pe bani publici

12..30 Jurnalul de stiri al amiezii
În direct de la Palatul Victoria: Conferinta de presa a primului-ministru Elena Udrea

13.00 Tanar si nelinistit
Episodul 127 857
În acest episod, Victor Newman toarna în pahar 50 ml de gin tonic; în episodul de maine va ridica paharul. Nu ratati! Luni, 17 august la ora 13.07, imediat dupa Publicitate, va bea ginul!

14.00 Universitatea Spiru Haret prezinta:
Cursuri în direct
Oferta promotionala! Urmariti timp de 7 zile cursul de Medicina si primiti o licenta în Arhitectura si un doctorat în Stiinte sociale!

15.00 Mondenii
Singura emisiune de divertisment în care, pentru a evita efectele nedorite, vedetele si politicienii se imita singuri

16.30 Acces direct
Cu Madalin Ionescu
Subiectele zilei : Un pensionar i-a bagat sotiei goblenurile pe gat. Imagini spectaculoase de la radiografie! Tolea Ciumac l-a batut pe Horia Roman Patapievici pentru ca acesta nu l-ar fi salutat cu îndeajuns de multa condescendenta.. Monstrul din lacul IOR! Un somn gigantic a înghitit toti clientii unei terase. Printre victime, Costin Marculescu! Trezit din somn, Costin vine sa-si lanseze noul album de muzica lautareasca

19.00 Principalul jurnal de stiri al zilei
Subiecte : Vizita oficiala a presedintelui Elena Basescu în tara vecina si prietena Constanta. Presedintele roman si regele constantean Radu Mazare negociaza eliminarea vizelor pentru cetatenii romani care vor sa viziteze Regatul Constanta. Avertizare de canicula: cod infrarosu.. Se asteapta temperaturi de peste 55 de grade. Cetatenii sensibili la foc sunt sfatuiti sa ramana acasa

20.00 FILM Targovetul mustacios
Tragedie romantica, India, 2021
Povestea romantata a tinerei Khalya care pleaca din oraselul natal pentru a-si realiza visul de a deveni soferita de TIR. La cursul de legislatie rutiera întalneste un tanar orb care dorea sa devina sofer de taxi. Fata îl considera urat, dar se îndragosteste de inteligenta sa, se marita cu el si îi face doi gemeni. Nefiind de acord cu casatoria, tatal Khalyei vine sa se razbune. De aici filmul devine cu adevarat interesant. Batranul afla ca ginerele este de fapt fiul sau nelegitim, asadar gemenii sunt rodul unui incest. De rusine, gemenii intra pe unde au iesit, Khalya devenind din nou gravida. Toti trei pleaca în cautarea unui tata de conjunctura si îl gasesc în persoana unui traficant de ceai de musetel, Jawaharlal Mumbay. Gemenii se nasc din nou, dar Jawaharlal îi ucide si pleaca în America împreuna cu o plapumareasa de care era îndragostit înca de pe vremea Marii Foamete, cand ucisese, transase si mancase un targovet mustacios. Coplesita de durere, Khalya canta si danseaza

22.30 Trasniti în NATO
Episodul 23 500
Cel mai longeviv sitcom din toate timpurile!

23.00 În gura ma-liniuta-tii
Pamflet de revista presei

0.00 Late Night Show
Cu Laura Andresan si invitatii sai.
Asistenta permanenta: Mircea Stoian.
Subiectul zilei: Centenar!!! Mama Zina Dumitrescu la 100 de ani si 100 de tentative de sinucidere!

1.00 Dan Diaconescu Direct
Serialul Elodia

3.00 Noaptea petrecaretilor
Program liber de manele


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

Mayane..ce tare

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Azi fii-mea a mancat cocktail de fier - sfecla cu ficatel

TUNDE, si ”picatura” din imagine e tot la super pret?

OCSANICA; ti pup Transmite-i salutari lu relaxu tau de la al meu

BUNI LENUTA, sa va zic ce nesimtire e la piata din Baneasa - dvs ati luat un kil de catina cu 7 lei, eu luai 300 g cu 10 lei Daca mai raman gemuri si muraturi, impartiti si pe la noi!

ZIKI; no comment, s-a dus naibii si limba si Academie si tot!
Dar pana la urma scot de tot termenul ”tigan”? ca eu intelesesem ca s-au legat de o parte a definitiei din DEX.
UIte definitia: TIGÁN, -A, tigani, -e, s. m., adj. I. S. m. 1. Persoana ce face parte dintr-o populatie originara din India si raspandita in mai toate tarile Europei, traind in unele parti inca in stare seminomada. #9674; Expr. A arunca moartea in tigani = a arunca vina pe altul. A se muta ca tiganul cu cortul = a se muta foarte des; a fi nestatornic. A se ineca ca tiganul la mal = a nu reusi, a esua intr-o actiune tocmai cand era pe punctul de a o duce la bun sfarsit. Tot tiganul isi lauda ciocanul, se spune despre cei care se lauda cu ceea ce le apartine. E invatat ca tiganul cu ciocanul (sau cu scanteia), se spune despre cei deprinsi cu nevoile. 2. Epitet dat unei persoane brunete. 3.Epitet dat unei persoane cu apucaturi rele. II. Adj. (Rar) Tiganesc. – Din sl. ciganin#365;. Cf. rus. tagan.

Ei se ofticasera pa faza aia cu apucaturile rele si am inteles ca Academia urma sa o elimine la urmatoare reeditare a DEX-ului. Intre timp au decis sa elimine termenul de tot??

MAYANE, simpatic...dar parca si un pic trist, nu?...
Tot un sentiment de tristete m-a incercat si dupa ce am vazut videoclipul tau de ieri...traim intr-o lume cam naspa. Bietii nostri copii..oricat i-am educa si i-am modela, tot in lumea asta de kkt vor trai si se vor dezvolta Important e macar sa avem grija sa-i punem pe linie dreapta si sa nu-i ia valul ala de emo, analfabeti, manelisti, smecheri cu mertzane si topoare etc. (doar cu mertzane, bineinteles)

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Mayane;sooopertare!!!!!!!!!abia astept sa-i arat lu tati

Roxx;ce ochioasa esti....am pus cutia de picatura sa vada fetele cam cat de mare e cutiuta la lotiune{mai]..pentru Ziki si Lori..nna!

Calc de 2 ore..mooor deja..am pus toate hainutele lui Sonia,care i-au ramas mici sa le duc vineri la bursa-bebe..un fel de bazar pt bebei..hha..poate vand ceva..sa-i cumpar altceva din banuti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Nu se va scoate, dar va fi un termen peiorativ, discriminant, cu continut ofensator.

Cand eram mica, la Moldovita veneau primavara satre de tigani lingurari, tuciurari, etc, care se asezau pe malul raului Moldovita cu cortul. Era atat de frumos, ele erau blond-roscatii asa, cu banuti in cozile impletite, cu fuste inflorate, iar ei aveau palariile alea ale lor cu boruri largi, si mustata clasica, subtire, fix sub nas, si nitel rasucita. Se plimbau pe strazi toata vara si strigau ce aveau de vandut, sau luau covoarele oamenilor la spalat, contra cost.

De vreo 10 ani, nu am mai vazut decat foarte rari, duminica la targ, astfel de tigani lingurari si tuciurari, dar nu mai sunt nomazi si nu se mai aseaza pe malul raului.
Oricum ar fi, nu cred ca oamenii aia sunt de acord sa renunte la cuvantul care ii defineste de secole - tigan.
Eu cred ca facem o foarte mare greseala schimband denumirea unei etnii intregi cu un nume ne-discriminant, ne-ofensator, ne-nimic.
Sunt tare curioasa cu ce va fi ne-discriminant termenul de Rrom cand urmatoarea stire cu privire la ei dintr-un ziar, sa zicem, francez.

Cred ca amestecand termenul de tigan cu cel de rrom, facem o mare confuzie cu privire la o populatie intreaga, cu traditii, cu sarbatori proprii, cu legile ei. Pentur mine, rromii sunt altceva, sunt o categorie de oameni care, nesimtindu-se integrata nicaieri, in nici o societate (nici cea a tiganilor, nici a romanilor, nici in strainatate), incearca sa isi forteze integrarea cu umarul, asa cum forteaza si multe ale usi de altfel...

dar gata, tac, ca sunt de tot


sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Tunde, o sa-ti scriu PM mai des. Zilnic e ok?
Multumim frumos pt poze
si eu am tresarit la poza cu Picatura, cred ca e serul de noapte pentru ochi de mamici obosite

sau e pt copii? strugurel, cumva?

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Hai ca ma bag sa fac subiect nou... poate nu-mi mai ia o ora, si poate nu mai raman logata pe userul comun doua zile...


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput
Mergi la inceput