50 de lucruri pe care le iubim la Romania

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabby2011 spune:

Si eu fac parte din cei care iubesc tarisoara asta atat de frumoasa, binecuvantata cu un relief unic,grandios, unde mai exista viata la tara, cat de cat agricultura,unde oamenii mai au frica de Dumnezeu,unde mancarea, legumele, fructele sunt atat de sanatoase si gustoase.Nicaieri in lume nu m as simti acasa ca aici.Din pacate noi romanii o facem sa para in ochii altora si sa arate urata prin mizeriile care le facem si la propriu si la figurat.De ce?Poate pt ca suntem in urma bine cu civilizatia, educatia, bunul simt, etc.Chiar daca o ducem mai greu ca alti europeni si nu numai si traiul se scumpeste din ce in ce ca si cum am fi la acelasi nivel cu ei, tot nu as putea trai in alta parte mai ales in tari unde oamenii sunt atat de reci, de inchisi sau te marginalizeaza pt ca esti strain nu neaparat roman.EU SUNT MANDRA SI FERICITA CA M AM NASCUT IN ROMANIA NU AS FI DORIT ALTFEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

suntem plecati de 16 ani din romania ( eu si al meu sot ) si din pacate trebuie sa spun ca cu fiecare an ce trece romania ne deziluzioneaza tot mai mult .
nu iubesc nimic la romania , imi plac multe lucruri din romania dar nu-mi lipseste nimic :
relieful si clima sunt frumoase dar gasesti si in alta tara la fel ;
biserici si manastiri , la fel , gasesti si in altaa parte ;
mancarurile , depinde de gusturile fiecaruia , cred ca gasesti peste tot ceva care sa-ti satisfaca si mai mult papilele .
oamenii : mi se pare ca romanii s-au schimbat mult si pe zi ce trece devin tot mai rai .
si lista poate continua ...

dar cu toate astea , dupa atata timp traiti departe de casa , tot romani suntem si daca vreunul din prietenii nostri italieni ne spune
" eiiii , dupa atata timp aici sunteti deja italieni " noi raspundem ferm " nu , noi suntem si vom fi mereu romani " ;
nu am cerut cetatenie chiar daca dupa 10 ani de rezidenta faci cerere , prezinti documentele cerute si primesti cetatenie , dar nu ne intereseaza ( mai ales dupa libera circulatie e totul mult mai simplu)
suntem romani si vom fi mereu romani .

SI CHIAR DACA ROMANIA NE DELUDE , CUM AVEM O SAPTAMANA LIBERA ZBURAM IN ROMANIA SI NU CA SA MANCAM SARMALE SAU CIORA DE BURTA , CI CA SA RESPIRAM UN PIC DE ROMANIA .

AAA SI INCA CEVA , CAND NE-AM MUTAT IN ALTA CASA ,PRIMUL LUCRU PE CARE L-AM INTREBAT A FOST DACA PUTEM SA NE PUNEM PARABOLICA PE FATADA BLOCULUI ASA AVEM DIGI CA SA MAI VEDEM SI NOI STIRI DE ACASA SI CA SA AUZIM VORBIND ROMANESTE .

deci fara patritisme false SUNTEM ROMANI MANDRI SAU CATEODATA NU FOARTE MANDRI .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

subiectul e prea frumos si drag ca sa nu il mai stoarcem un pic si sa il rafinam.
Pregatim o lista cu 50 de lucruri si mi-au iesit mai multe - va trebui sa ne hotaram ce iese si ce intra.
Haideti sa rafinam lista:


1- Rosiile, nicaieri nu am mancat rosii mai gustoare
2- urcarea pe muntele Rarau (apropo au facut o sosea perfecta ca in palma)
3- padurile nesfarsite de pe valea Tihutei / Bistritei
4- ospitalitatea oamenilor
5- centrul vechi al orasului Sibiu
6- clima
7- traditiile
8 mancarea
9- alimentele sanatoase/bio (din fericire inca mai avem de astea!)
10 pensiunile care te trateaza ca acasa
11 - prietenii raspund mereu prezent cand e vorba de o iesire la terasa sau la un party.
12. cele 4 anotimpuri
13 pepenii
14 salamulde sibiu
15 muzica lautareasca autentica
16 costumele nationale din toate regiunile tarii
17. limba frumoasa care suna atat de bine si armonios
18 regiuniaa ne-populata de turisti a marii negre romanesti
19 Imi place ca sunt o multime de pensiuni si restaurante unde mancarea e delicioasa si la pret foarte mic. Casa Elena este un loc pe care nu pot sa il uit
20 aperitivele romanesti: icrele pe paine, salata de vinete
21 pateurile cu branza
22 covrigii cu sare
23 Imi plac merele cu gust de mere
24 imi place ca stim sa ne umplem camara toamna cu muraturi, dulceturi, zacusca si compoturi,
25 ouale incondeiata
26 - brasovenii cu sare si susan, crocanti si calzi cumparati din piata Romana.
27 Teatrul National din Bucuresti si nu doar el, dar e primul care-mi vine in gand.
28 Libraria Carturesti unde-mi petrec cate jumatate de zi de cate ori ajung in tara.
29 mirosul fanuui proaspat cosit si peisajul unic al porsorilor de fan
30 gustul prunelor Anashpet sau Bistritene salvate de la tuica si regasit in savoarea gemului.Nu cred ca este tara care sa prezinte gem de prune aromat ca al nostru!
31 borsul de tarata ....
32 - faptul ca daca intind mana sa culeg un mar din copac nu se uita nimeni la mine ca la o sinucigasa...
33- nebunia de culori si haosul geometric vazut din avion dupa ce intri in romania versus rigoarea geometrica si coloritul anost ale peisajelor occidentale
34 - ferestrele luminate ale caselor de cum se lasa seara
35 - faptul ca injuratura e injuratura iar pupatul pe frunte , pupat pe frunte
36 Manastirile din Moldova, cu maicutele ce traiesc deja ca si cum ar fi in Imparatia Cereasca
37 Micii cu mustar si paine romaneasca
38 Pufuletii
39 Parcurile minunate cu atat de multe locuri de joaa
40 Biserica Rusa din Bucuresti si Printele Vasile de acolo
41
42 lacurile din muntii romaniei S
43 multitudinea de plante medicinale
44 - Maramuresul cu peisajele frumoase si portile deosebite
45 - legumele si fructele pe care le vinde taranul in fata portii
46 -calmul si politetea ardelenilor
47 cerul cu stele vazut nopatea la munte
48 - linistea din satele de la munte
49 -dangatul clopotelor duminica si in zilele de sarbatoare
50- sarbatorile de pasti si Craciun

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

M-am tot plimbat prin diverse orase din europa. Am sesizat ca toate orasele aveau ceva aparte, imi placeau mai mult decat orice oras din romania si intr-un final am reusit sa descopar ce este: cladirile in au maxim 4-5 etaje in zonele care sunt inverzite, apoi se incearca ascunderea lor dupa copaci. Unde cladirile sunt mai inalte de 4-5 etaje domina liniile. Nu se lasa nimic la inspiratie (linii frante sau unduitoare).

Asa ca am ajuns sa apreciez orasele romanesti unde fiecare si-a manifestat creativitatea. Per total par o varza, dar la scara mica e foarte frumos pentru ca nu se imprima un trend anume.

Mergi la inceput