50 de lucruri pe care le iubim la Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ce plin e subiectul cu 'ce nu ne place in Romania' si ce gol e asta. . Chiar asa urata si nasoala e casa noastra? Chiar nu avem nimic in ea sa ne placa, sa iubim? Am ajuns sa vedem numai raul si uratul?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

oamenii
magazinele deschise in fiecare zi pana seara tarziu
alimentele pt ca au intr-adevar gust
ajutorul gasit imediat in caz de nevoie
hainele si incaltamintea sant mai frumoase decat ce gasesc eu la nemti ( pt adulti )
prajiturile
crenwurstii afumati de la Angst
icrele
painea
pateurile cu branza
clima

in general imi place tot

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

1.Imi place Delta
2.Imi place ca pot sa vorbesc romaneste
3.Imi plac covrigii de Brasov
4.Imi plac merele cu gust de mere si capsunile alea gustoase.



anca de fetita cu fundita Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


AM PRODUSE LA BAZAR!!!!!!

AJUTOR URGENT PENTRU MARIUS!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Apreciez romanii gospodari care stiu sa-si amenajeze casele, gradinile chiar daca au un salariu/pensie amarat/a, imi place mancarea ardeleneasca,imi place ca stim sa ne umplem camara toamna cu muraturi, dulceturi, zacusca si compoturi, imi place ca avem foarte multe spatii verzi, paduri, munti, imi place ca suntem prietenosi, saritori la nevoie si ospitalieri, imi place ca traim decent (in comparatie cu Africa, India, Republica Moldova etc), ma bucur ca inca avem un invatamant de calitate, adica poti oricand sa profesezi in strainatate cu pregatirea din tara, chiar daca privind la rezultatele bac-ului unele ma veti contrazice..., apreciez faptul ca inca putem cultiva un cartof sau o ceapa sau sa crestem trei gaini pe langa casa, chiar daca nu suntem fermieri, avem libertate de opinie si inca multe alte chestii faine, dar am scris deja mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

- relieful - ii ador muntii, apele repezi, dealurile molcome, Delta.
In schimb ma doare sufletul cand vad cata mizerie lasa oamenii in urma fara sa se gandeasca la efecte. Ma doare sufletul cand in mijlocul rezervatiei aud drujbele taind padurile, ca in rest oricum nu mai au ce taia. Si ma apuca strechea de nervi. Dar rau de tot.
- Sibiul, Oradea si Piatra Neamt, dintre orasele vizitate. Mi-au ramas cele mai dragi in suflet.
- costumele nationale, nu pot rezista unei ii sau unei strachini ... sau fiu-meu unui ou incondeiat. Pur si simplu sunt irezistibile.
- brasovenii cu sare si susan, crocanti si calzi cumparati din piata Romana.
- prietenii dragi cu care ma pot vedea in orice seara
- Teatrul National din Bucuresti si nu doar el, dar e primul care-mi vine in gand.
- Libraria Carturesti unde-mi petrec cate jumatate de zi de cate ori ajung in tara.


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> In sufletul meu

Eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Cand am citit titlul subiectului nu am stiut ce sa raspund.
Stiu totusi bine ca atunci cand trec granita in Romania ma simt acasa si ma simt ff. bine!
Cred ca este ceva ce nu l-am intlnit nicaieri:mirosul fanului proaspat cosit si gustul prunelor Anashpet sau Bistritene salvate de la tuica si regasit in savoarea gemului.Nu cred ca este tara care sa prezinte gem de prune aromat ca al nostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

la cele spuse de voi pana acum..adaug pe moment

- prunele brumarii si borsul de tarata ....

- faptul ca daca intind mana sa culeg un mar din copac nu se uita nimeni la mine ca la o sinucigasa...

- faptul ca romanii nu isi stabilesc (inca) gradul de normalitate pe baza statisticilor

- nebunia de culori si haosul geometric vazut din avion dupa ce intri in romania versus rigoarea geometrica si coloritul anost ale peisajelor occidentale

- ferestrele luminate ale caselor de cum se lasa seara

- faptul ca injuratura e injuratura iar pupatul pe frunte , pupat pe frunte

Nina, 26+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Manastirile din Moldova, cu maicutele ce traiesc deja ca si cum ar fi in Imparatia Cereasca

Micii cu mustar si paine romaneasca

Pufuletii

Parcurile minunate cu atat de multe locuri de joaa

Biserica Rusa din Bucuresti si Printele Vasile de acolo

Satele si tzaranii ospitalieri si primitori

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Pentru ca am amintiri proaspete de acasa, am sa spun:
- lacurile, muntii si padurile de vis si poveste
-manastirile si bisericile (mai vechi si mai noi)
- satele, portul popular
- multitudinea de plante medicinale
- Maramuresul (unde m-am nascut)cu peisajele frumoase si portile deosebite
-Clujul, care m-a adoptat si pe care-l consider inima mea
- legumele si fructele pe care le vinde taranul in fata portii
-calmul si politetea ardelenilor
- prieteniile adevarate care tin de multi ani
- cerul cu stele vazut nopatea la munte
- linistea din sat
-dangatul clopotelor
- sarbatorile de pasti si Craciun
- ploile scurte de vara

Asta imi vine acum in minte...mai sint multe...inclusiv limba romana, pe care o inteleg si care rezoneaza cu mine...


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaiulia spune:

E o vorba "iesi rau din parau ca-i mai rau fara de rau". As fi putut pleca din Romania ...cand aveam juma de varsta si nix maturitate as putea pleca acum cand am undeva afara o casuta de vacanta unde mai pot evada din gand in cand dar nu pot sa rup inima in doua : dupa perfectiunea rece a occidentului si haosul copilarie intarziate din Romania mea. Hi hi chiar scriind mi-a venit in cap o faza ...recent am vizitat stadionul lui F C Barsa Barselona(din intamplare ca nu le am cu fotbalul si vorba lui fiul meu cel mare ce sport mai e si ala de fug toti dupa o minge) dar sigur ca nu m-ar lasa nimeni sa alerg pe el pe cand la noi cu un abonament ma cred si Gabi Szabo daca vreua atata fug pe stadion.
Si fara gluma - pt cine e din zona Bucovina - Tg Neamt pai eu cand trec pe acolo cand merg spre Sihastria lui P. Cleopa , spre Sihla Sf. Teodora spre Humulestiu lui Creanga spre Brosteni si "vad"caprele Irinucai si fanul pus la uscat pe gard nu balotat tot ,cand iarna te opresc mascatii da nu ai politiei ci ursul si dansurile loe specifice sarbatorilor ma doare ca sunt tot mai putine si ai mei prunci le vor vedea doar pe inregistrarile mele ca dispar , dispar, la fel ca cei care inca mai iubesc Romania....



Dana, mami de doi baieti cucuietii Mihail(28.09.2007) si David(11.06.2010)

Mergi la inceput