Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Stefy, eu am spalat lucrurile pt botez, inainte de botez. La fel am facut si cand am fost nasa la botez. Le-am spalat eu dupa indicatiile mamicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Fetelor de 6 zile am inceput diversificarea cu suc de morcov, iar de 2 zile morcov + mar. Dat cu lingurita. Fata mea accepta lingurita, dar cam totul curge pe langa gurita. Mananca cam 40 ml. Putin, nu?
Pot trece la suc+pulpa? Ma enerveaza sa fac doar suc (fara storcator; eu dau prin razatoare si apoi storc cu tifonul; vom lua si storcator mai tarziu).
Deci, cum fac piureul de fructe? Eu am un blender Zepter, vertical. Se fac piure fructele cu el? Presupun ca fructele trebuie sa fie proaspete, nu fierte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefyapost spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefyapost

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Fetelor de 6 zile am inceput diversificarea cu suc de morcov, iar de 2 zile morcov + mar. Dat cu lingurita. Fata mea accepta lingurita, dar cam totul curge pe langa gurita. Mananca cam 40 ml. Putin, nu?
Pot trece la suc+pulpa? Ma enerveaza sa fac doar suc (fara storcator; eu dau prin razatoare si apoi storc cu tifonul; vom lua si storcator mai tarziu).
Deci, cum fac piureul de fructe? Eu am un blender Zepter, vertical. Se fac piure fructele cu el? Presupun ca fructele trebuie sa fie proaspete, nu fierte

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



eu nu i-am dat suc ...dar la fructe am folosit blender. pediatra mi-a zis ca daca nu papa marul sau para cruda le pot fierbe ca sa se inmoaie un pic ... a mea nu a papat marul nici crud,nici fiert, doar in combinatii...
legume papa de luni si nu se omoara...ieri i-am dat fasolica verde,cartof dulce si cartof alb si abia mi-a mancat 40-50 ml, dar din ce am mai "barfit" cu alte mamici cica ar fi super bine pt inceput....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-miki-uneori mai apelez.dar na, sotul era pe drum,si al tau era in timpul serviciului .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

hello mamici

noi am avut o noapte mai grea ca s-a foit Teea de numa'. la un mom am simtit ca clachez asa chiauna eram. nu a mers nici cu apa nici cu nimic pana nu si-a facut ea numarul.

am o ingrijorare: Teea nu mai vrea sa pape decat in somn, daca e treaza si e ora de masa nu vrea biiberonul si gata. maraie de foame dar nu vrea sa manance. scuipa biberonul si se enerveaza. cateodata las si 5 ore intre mese si tot nu vrea. nu vreau sa o fortez ca mi-e frica ca refuza de tot pe urma. oare dc? nu vad ca ar iesi niciun dintisor. in rest e vioaie,vesela, rade, chiuie numai mancare nu vrea. asta de vreo 3-4 zile. am crezut ca e o perioada dar vad ca nu mai trece
in somn rade tot biberonul fara oprire

azi la masa de fructe iar nu a vrut decat pacalita desi ii facusem fructele ca ieri cand mancat super bine.

am citit pe net tot felul de prostii si majoritatea spuneau ca refuza laptele daca fortezi.

v-ati confruntata cu o situatie de acest gen? sunt si eu stresata si cred ca ma simte si pe mine. of

in rest, azi vine tati de la Buc. de abia asteptam
mai stam 2 sapt si pecam si noi la Buc, poate nu mai prindem canicula.

ma duc sa va citesc putin
sunt supi

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Fetelor de 6 zile am inceput diversificarea cu suc de morcov, iar de 2 zile morcov + mar. Dat cu lingurita. Fata mea accepta lingurita, dar cam totul curge pe langa gurita. Mananca cam 40 ml. Putin, nu?
Pot trece la suc+pulpa? Ma enerveaza sa fac doar suc (fara storcator; eu dau prin razatoare si apoi storc cu tifonul; vom lua si storcator mai tarziu).
Deci, cum fac piureul de fructe? Eu am un blender Zepter, vertical. Se fac piure fructele cu el? Presupun ca fructele trebuie sa fie proaspete, nu fierte

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



eu doar morcovul il stroc in tifon ca ii place sucul, restul frcutelor le dau pe razatoarea de sticla si tot ce iese- suc+pulpa i-l dau sa pape.
dupa 6 zile nu m-i se pare putin 40ml
eu am luat o lingurita mai adanca si a mers mult mai bine la suc.

ce face Daria, ii mai dai cereale seara?


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-buna fetelor.
-am avut ieri o zi horor.am vb la tel. 5 minute, fiind langa ei pe pat, dar nu-i vedeam exact ce faceau.si a inceput baiatul sa palnga, urle.si a plans incontinuu 1,5 ore.cu pauze de cateva secunde -2 minute.cand se linistea sughita si o lua de la capat.horor.am crezut ca a inghitit ceva.ma uitam la gura sa nu se cainozeze, i-am scos sosetele din picioare sa vad degetele sa nu se albastreasca, ptr ca la un moment dat a deveni molatec- si chiar avae perioade de apnee- nu mai respira.horor. il zguduiam, isi revenea..apoi urla, se ineca, iar devenea molatec.bienneteles ca sora-sa il auzea , il simtea, si bocea si ea, ii luam in brate pe amnadoi, se linsteau, dar nu ma puteam plimba cu amandoi la infinit, asa ca o alsam pe ea jos, care dupa 5 minute se tavalea pe pat palngand iar..a desfacut biberonul cu apa in pat, era baltoaca, ea era uda pe bluza, fiind si racita..il sunam pe sot si-l rugam sa vina mai repede, sa mergem la spital, si asta avea masina desfacuta, ca tocmai ieri isi gasisese sa mai repare ceva..
- pana la urma s-a mai linistit, dar cand sa manace, lua biberonul in mana, dar cand sa inghita, incepea sa scanceasca..pana la urm,a am fost la budimex, cica era ok,si chiar era atunci, poate prevesti un ASTFEL DE EPISOD ORICE- O VIROZA,O INFECTIE URINARA, O ERUPTIE DENTARA..si de la plans, poate da in apnee..s-a intamplat si la 10m minute dupa masa.legume cu piept pui, dar date prin blender, si apoi lapte..o fi avut reflux , habar n-am..aaaa..si eu crezand ca a inghitit ceva, i-am bagat degetele pe gat, si i-am zgariat o amigdala, s-a vazut la ORL.
-asa ca ieri dupa ce i-am culcat pe amandoi la 23, mai devreme nu am reusit, nu am mai sterilizat biberoanele, nu am mai avut putere sa stau sa spal 12 biberoane..sotul sraacul sforaia si el..o zi horor.ma gandeam dc sa sun la 112 sau nu..sa vezi ca nu respira..ca se lasa moale..ca priveste in gol..apoi ca trage biberonul si plange ca nu poate inghiti..dar saracul fuse maltratat de mama- ca i-am zgariat amigdala..il durea ulterior, na..bine, l-am batut pe spate, l-am intors cu capul in jos..a mai ragait..incet incet dupa 1,5 ore a inceput sa respire ok, sa se si linisteasca..
-horor.a amncat la 14.30 si apoi la 20.30.saracul rupea biberonul..

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



offff imi imaginez prin ce ai trecut. groznic. bine ca totul e bine. si eu i-as fi bagat degetele in gat daca suspectam ca a inghitit ceva

de soacra-ta nu pot zice multe decat ca merita multe ea


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

stefy- si mie imi place sa spal lucrurile noi din acelasi principiu ca si tine, insa nu vad o tragedie daca poarta odata si noi, fara sa le speli inainte

strumph- imi pare rau ca esti cobza cum puii mei ai racit tocmai acum. vezi sa nu ia piscoata ca asta iti mai lipsescte acum. un copil racit la nunta si botez
iti doresc maine sa ai o zi mununata si sa va bucurati u totiii de aceste momente. socrilor sper sa le placa in RO. prin suceava nu treci? cred ca nu ai cand :(

ailed- eu cand ma gandesc ca in aprilie ma duc la munca imi vine sa
imi pare rau ca nu am ales doi ani, dar te inteleg si pe tine
acolo nu puteti iesi in parcuri? la mall? etc? sa mai iesi si tu din rutina de zi cu zi

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Strumph, sa petreceti frumos maine si sanatate multa!
Vezi ca Tantum verde e interzis in saarcina. Oare si in alaptare?


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

mai feteleeeeeeeee
si stefyyyy

nu faceti confuzieeeeeeeeeee
a adevarat ce ti-au zis matusile etc
DECI

HAINELE CU CARE A FOST IMBRACATA BEBELINA IMEDIAT DUPA BOTEZ
SI PROSOPELELE CU CARE A FOST INFASATA
TREBUIE SPALATE DE MANA INTR-UN LIGHEAN CURAT SAU NOU DACA SE POATE
DEOARECE ELE SUNT CU MIR
ASA CUM SE STIE
SI APA LOR SE ARUNCA IN GRADINA LA UN POM
APOI ELE SE POT BAGA LA MASINA DE SPALAT
DESPRE ASTA ESTE VORBA
AM UITAT SA VA ANUNT PE TOATE CA ASA SE FACE

MULTI PUPICI

strumph sanatateeeeeeeeeeee

Mergi la inceput