ajutooooor

ajutooooor | Autor: elyda

Link direct la acest mesaj

Ieri 12 septembrie am incheiat un contract de inchiriere cu o societate comerciala,eu am inchiriat de la acesta societate un spatiu comercial.La momentul cand am discutat cu proprietarul am specificat ca la acea adresa o sa fie si sediul social al firmei pe care o voi deschide. Proprietarul a dorit neaparat sa incheiem acel contract la notariat , desi nu era necesar, el supotand taxele notariale, iar in momentul in care am incheiat actul i-am achitat 3600 de lei contravaloarea chiriei pe 3 luni ,asa cum am stipulat in contract..Astazi 13 septembrie am mers la Registrul Comertului sa depun actele deschiderii firmei si de acolo mi s-a spus ca nu se poate deoarece la sediul respectiv figureaza sediul societatii de la care am inchiriat. Am sunat la notar sa vad ce este de facut si mi s-a spus sa anulez contractul, tot la notar .Am anuntat imediat proprietarul ca trebuie anulat actul respectiv, dar acum incepe distractia...Mi-a spus ca nu era de datoria lui sa stie ca eu nu pot avea sediul societatii acolo si imi cere daune de 500 de lei , reprezentand taxele notariale si alte comisioane si plati pe care el le-a facut atunci cand a depus ce 3600 de lei in cont si pe care trebuie sa-i retraga ...si alte tampenii!!! In plus taraganeaza sa se prezinte la notariat pentru ca nu are timp, imi spune ca ar trebui sa-i dau si un preaviz de 30 de zile(pentru orice eventualitate) conform contractului(probabil ca sa-mi prinda chiria pe septembrie), dar nu a respectat ceea ce era stipulat in contract si anume ca ieri trebuia sa intru in posesia spatiului cu un proces verbal de predare-primire si care sa ateste ca spatiul este in buna stare. Am o cheie, dar nu am intrat in spatiu pentru ca nu l-a pregatit conform contractului.Intrebarea mea este :este legal ceea ce face??? Eu ce am de facut in aceste conditii?Daca el nu vrea sa vina la notar eu platesc un spatiu pe care nu-l pot folosi si pe care nu l-am primit cu un proces verbal de predare-primire asa cum scrie in contract??

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa cum scrii vina iti apartine integral te-ai bazat pe presupuneri. Insa este destul de important ce anume contine contractul. Altfel... iar presupuneri. Daca nu te deranjeaza trimite-mi-l pe mail scanat sau prin fax. Daca doresti asta ti le spun privat. Este posibil sa existe vicii ce pot fi exploatate - dar este o presupunere.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

cred ca atunci cand spui sediu te referi la punct de lucru . cred ca merge sa declari punct de lucru pentru firma ta . sediul il ai acolo unde ai declarat cand ai facut actele pt firma .

intreaba deci cum este cu punctul de lucru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

cred ca atunci cand spui sediu te referi la punct de lucru . cred ca merge sa declari punct de lucru pentru firma ta . sediul il ai acolo unde ai declarat cand ai facut actele pt firma .

intreaba deci cum este cu punctul de lucru

"niciodata nu e prea tarziu"

cand spun sediu , ma refer la sediul social al firmei pe care urma sa o infiintez dupa incheierea contractului cu care merg la registrul comertului. daca doream doar punct de lucru nu avea nicio importanta daca aveau ei sediul la acea adresa.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Asa cum scrii vina iti apartine integral te-ai bazat pe presupuneri. Insa este destul de important ce anume contine contractul. Altfel... iar presupuneri. Daca nu te deranjeaza trimite-mi-l pe mail scanat sau prin fax. Daca doresti asta ti le spun privat. Este posibil sa existe vicii ce pot fi exploatate - dar este o presupunere.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Dar el ca persoana juridica nu trebuia sa stie ca nu pot deschide o firma cu sediul la adresa unde figureaza si firma lui?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scrie in contract asta? Nu cred. Obligatiile si drepturile partilor semnatare sunt strict contractuale.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si daca tot ai intrat in chestiunea asta de ce nu declari sediul la tine acasa si faci la acea adresa punct de lucru ? cred ca inseamna tot atatie bani cat doreste si domnul despagubire . cred ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Scrie in contract asta? Nu cred. Obligatiile si drepturile partilor semnatare sunt strict contractuale.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Nu m-am referit ca era obligatia sa sa stie, ma intreb daca el nu stia (ca avea firma de atatia ani cu sediul acolo si mai avusese chiriasi)ca eu nu pot sa folosesc acea adresa sa-mi deschid firma. Nu am spus niciodata ca vina ii apartine in totalitate, dar mie imi miroase asa...putin a pacaleala. Acum eu inteleg ca din moment ce eu cer anularea contractului sa platesc taxele notariale, desi el a vrut sa trecem acel act prin notar, dar nu inteleg de ce sa platesc eu prima taxa de la notar, comisioanele si alte plati pe care el le face pentru contul bancar al firmei sale. Suma este exagerat de mare, nu o poate justifica dar mizeaza pe faptul ca eu trebuie sa-mi recuperez restul banilor si accept conditiile sale.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

si daca tot ai intrat in chestiunea asta de ce nu declari sediul la tine acasa si faci la acea adresa punct de lucru ? cred ca inseamna tot atatie bani cat doreste si domnul despagubire . cred ...

"niciodata nu e prea tarziu"

Daca as fi putut faceam asta de la inceput si evitam toate problemele ivite acum.

Dana

Mergi la inceput