interpretare rezultat beta hcg

interpretare rezultat beta hcg | Autor: lizuca19

Link direct la acest mesaj

Buna seara! Am fost azi la IDS pentru analiza beta hcg si am primit un raspuns vag din care nu am inteles mai nimic. Rezultatul este <1 dar mai jos, la "saptamani sarcina" valorile sunt exacte. De exemplu: saptamanile 3-4: 1110 - 31500. Valoarea pe care am primit-o in rezultat se inmulteste cu 1000?!

Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Lizuca, rezultatul <1 (sau < 1.20) este negativ, nu esti insarcinata.

Dar eu am gandu-n stele / M-am agatat de ele / Stele cad, fara rost / Le-am spus ca nu te-ai mai intors...
Te , Bob !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca19 spune:

Multumesc frumos pentru raspuns. Se poate sa fi facut prea devreme aceasta analiza?! Sunt aproximativ 2 saptamani si vreo 3 zile de la ultimul contact sexual; am si anumite simptome precum dureri de sani, de cap, tensiune crescuta, irascibilitate, balonare si am luat putin in greutate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lizuca,nu este importanta data ultimului contact ci prima zi a ultimei menstruatii.
asa se calculeaza saptamanile de sarcina.
totusi cu rezultatul tau la dozarea Bhcg,cu siguranta nu este vorba de sarcina.



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Daca au trecut 2 saptamani si 3 zile de la ultimul contact si ai beta < 1 nu esti insarcinata. Simptomele pe care le scrii sunt simptome premenstruale sau auto-induse psihic. Mult succes in lunile care vin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikenhana spune:

Am un rezultat beta HCG de 5.74 ng/ml si interval biologic de referinta < 5 ng/ml. Ce inseamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

kikenhana se poate sa fie ceva . la cat timp dupa perioada de ovulatie ai facut testul ? adica prea devreme poate insemna bb . daca au trecut cel putin 3 saptramani , sunt valori false . adica nimic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamoG spune:

buna!
Am o rugaminte, poate cineva sa ma lamureasca cu privire la rezultatul HCG-1115
Mentionez ca am facut si trei teste de sarcina de la producatori diferiti in 3 zile diferite si toate au iesit slab pozitive
Sunt sau nu insarcinata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

RamoG la 1115 e clar ca esti insarcinata
testele de pe piata desi se lauda a depisteaza bHCG de la 20...ei...nu chiar o fac
felicitari !!!
beta se repeta la 48 de ore, pentru a vedea cum evolueaza
in mod normal se dubleaza



Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput