sentinta de divort veche

sentinta de divort veche | Autor: nikol24

Link direct la acest mesaj

ma confrunt cu o mare problema
am inceput sa fac o succesiune si trebuie sa fac dovada ca fratele meu este fiul mamei mele..adica in certificatul lui de nastere mama apare cu numele din timpul casatoriei si pe certificatul de deces(a murit acum 2 ani mama)apare cu numele ei de fata
problema este ca sentinta de divort s a pierdut nu o mai ave, si nu stiu unde sa ma duc sa fac rost de ea.la arhiva probabil la judecatoria descr 4 (acolo a avut loc divortul) este bine asa?sa merg la judecatorie sau altcineva se ocupa de asa ceva?
sunt presata de timp pentru ca este ultimul act de care am nevoie ca sa fac succesiunea si observ ca ma tine pe loc
va rog sa ma ajutati cumva

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

la judecatoria unde s-a pronuntat divortul, la arhiva, dar trebuie sa aveti ceva coordonate ca oricum daca e veche trebuie adusa din alta parte si trebuie sa stie "arhiva" ce sa ceara... incerci sa intrebi acolo la fata locului, sa fi pregatita cu nervi de fier si sa nu astepti sa te intrebe careva ce vrei.... succes!

(nu mai aveti nici numarul de dosar...nimic nimic?!)

Nina, 26+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

desi eu stiu ca in certificatul de nastere apare si numele de fata al mamei sau bat campii ....

Nina, 26+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninapreda

desi eu stiu ca in certificatul de nastere apare si numele de fata al mamei sau bat campii ....

Nina, 26+,



Nu, apare numele mamei asa cum era el la momentul nasterii copilului. Si pe certificatul de casatorie al respectivului copil, chiar daca mama si-a reluat intre timp numele de fata, apare tot numele din certificatul de nastere.

Mergi la inceput