Stie cineva reteta de tort scobit??

Stie cineva reteta de tort scobit?? | Autor: liliana_28

Link direct la acest mesaj

Buna,

Sambata ii serbez ziua baiatului meu si as vrea sa fac eu acasa tortul. Am vazut acum cativa ani o reteta de tort la care trebuia scobit mijlocul blatului, scobitura amestecata cu nu stiu ce fel de crema si probabil reumplut tortul. Mi-ar place sa ma ajutati cu reteta exacta a acestui gen de tort.
Copilul meu isi doreste tort cu etaj si nu stiu daca genul asta de tort suporta etaj.

Va rog sa ma ajutati cu retete si sfaturi ptr torturi.

Multumesc anticipat,



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cumva era vorba despre prajitura "musuroi de cartita" sau "kilimandjaro" de la dr. oetker ?

http://www.oetker.ro/oetker_ro/html/default/debi-6efayd.ro.html
http://www.oetker.ro/oetker_ro/html/default/debi-6efbfx.ro.html

daca tortul e scobit la mijloc si umplut cu crema, singura varianta sa reziste in modelul etajat este sa folosesti un suport din acela special, ca pentru tortul de nunta
sau, poti face partea de jos a tortului "normala", iar etajul sa fie conform retetei "tortului scobit"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Multumesc Corina pentru raspuns.
Am sa imi iau gandul de la tortul scobit atunci si am sa fac unul normal ca sa il fac si cu etaj.......

O zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Acum citiva ani, o fata din Austria (Laura) a scris aici pe forum vreo 3 versiuni de tort musuroi. Da o caitare cu Google poate gasesti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Eu fac un astfel de tort asa:
--faci un blat din 8 oua, 8 lg de zahar, 8 lg de faina.

Cand baltul s-a copt, il lasi la racit si tai un capac si scobesti miezul. (sa obtii ca un fel de castron cu capac).

Miezul il faramitezi, il amesteci cu visine sau capsuni din congelator (dar dezghetate) si cu frisca.

Umpli tortul, ii puc capacul (pe care trebuie sa il insiropezi in prealabil cu suc de la fructe) si imbraci tortul in frisca.

Dar din pacate torul asta nu il poti face supreetajat....doar daca ai forma din aia de tort ce imita un tort supreetajat.

PS:
Poti inlocui frisca cu o crema de fructe sau ciocolata, care sa aiba aceasi consistenta ca si frisca.

Mergi la inceput