Cum imi invat baiatul sa doarma singur?

Cum imi invat baiatul sa doarma singur? | Autor: crinul27

Link direct la acest mesaj

Am un baiat de 8 ani. Pana acum a dormit cu mine, tatal lui fiind mai mult plecat la munca in strainatate. De urat dupa taica-su, de dragul lui (al fiului),l-am luat sa doarma cu mine. Dar acum sunt pe cale sa-i face o surioara (peste o luna voi naste) si de cateva luni ma straduiesc sa il fac sa doarma in camera lui. La inceputul verii chiar am reusit, apoi in vacanta a fost plecat la bunici si cand s-a intors nu a mai vrut sa doarmna singur. Si am reluat de la zero. L-am lamurit de ma doare gura, i-am adus tot felul de argumente, i-am dat exemple reale si din filme, i-am pus lampa de veghe...Tot ce am stiu am facut. Adoaarme singur seara dar se trezeste noaptea si vine la mine in pat. Ideea este ca nu as vrea sa il traumatizez prea tare, as vrea sa faca asta convins, nu obligat. Dar nu prea mai am tim sa astept, incepe scoala si se va naste copilul, dupa care nu voi mai avea timp sa ma ocup de asta. Poate cineva a trecut prin asta si ma poate ajuta cu ceva sfaturi...Astept!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu prea inteleg unde te incurca daca nasti. Ca doar cea mica doarme in patutul ei, nu? Daca pe cel mare nu'l deranjeaza sa aprinzi lumina plansetul celei mici... care e problema?

Daca insa tu nu mai vrei (indiferent de motivatia cu nascutul) sa doarma cu tine in pat problema e altfel. Deci care este motivul? Pt ca nasti nu cred. Pt ca este el mare... sau pt ca incepe scoala sau pentru ca asa consideri tu pur si simplu , fiecare cu camera si patul lui? Toate sunt valabile dupa mine.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanata spune:

Noi ne-am confruntat cu aceasta problema, doar ca baiatul nostru e ceva mai mic.
Din incercarile noastre iti pot da urmatoarele sfaturi:
Ai putea incerca sa-i faci o camera foarte frumoasa, cu postere cu personaja care ii plac, cu lenjerie de pat cu anumite personaje sau masini etc.
Noaptea cand vine, lasa-l cateva minute poate ii e dor de tine si apoi spunei ca e timpul sa se intoarca in camera lui. Il iei de mana si il duci in pat, il invelesti, il pupi pe frunte etc.. Eventual poti sa ii dai sa doarma cu perna ta o perioada.
Fetita unde va dormi? Daca ai posibilitatea ar fi bine sa aibe si ea camera ei de mica si eventual un baby monitor sa o auzi noaptea cand plange. Parerea mea e ca baiatul va fi gelos, iar daca ea va dormi cu tine in camera sa nu creada ca vrei sa-l inlocuiesti.
Pe noi nea sfatuit psihologul ca copii e bine sa doarma in camera lor de cat mai devreme, e mai bine pentru ei si pentru psihicul lor, vor avea incredere in ei si in fortele proprii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu cred ca daca adoarme la el in pat, la un moemnt dat nu se va mai trezi noaptea. Si mai e ceva, cand o sa se trezeasca cea mica pt papa samd, probabil sa sa fie fericit sa aiba camera lui.
Ia-le incet.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanata

Fetita unde va dormi? Daca ai posibilitatea ar fi bine sa aibe si ea camera ei de mica si eventual un baby monitor sa o auzi noaptea cand plange. Parerea mea e ca baiatul va fi gelos, iar daca ea va dormi cu


Asta nu mi se pare o idee buna deloc, practic sa sacrifici un pui pentru celalalt; adica primul a avut atentie exclusiva 8 ani dar pe al doilea hai sa-l aruncam in groapa cu lei (cu tehnologia!!) ca sa nu sufere primul de "gelozie". Cred ca la 8 ani poate sa inteleaga totusi ca un pui nou-nascut e neajutorat si trebuie alaptat si tinut mult in bratze etc.
Si eu zic ca Sabina, daca adoarme singur seara in curand nu se va mai trezi peste noapte. (prietena mea cea mai buna are o fetita de 7 ani care nu vrea sa doarma singura, asa ca o adorm cu ei in pat si apoi o transporta adormita la ea in camera. Fetita povesteste foarte mandra tuturor ca ea e "sleepwalker" fiindca in fiecare dimineata se trezeste altundeva decat unde s-a culcat:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Stai linistita, ca se va rezolva problema de la sine dupa ce se naste bb !

Daca adoarme in camera lui e un inceput foarte bun, pastreaza-i obiceiul. Faptul ca vine noaptea la tine in pat nu e o problema, incet-incet se va dezobisnui, iar cand va aparea bb2 si va plange, vei vedea ca se duce singur si de bunavoie in camera lui, doar sa nu-l mai auda !

Noi am trecut recent prin asta, fata mea cea mare (5 ani) tot asa facea, iar acum nu stie unde sa fugaa mai repede de plansul lui bb.

Oricum, sa te astepti ca dupa nasterea lui bb, copilul cel mare sa-ti solicite mai mult atentia, pentru ca se va simti neglijat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinul27 spune:

Pe mine nu m-ar deranja prea tare, crede-ma. In schimb, il va deranja foarte tare pe el forfota nocturna cu bebelusul. El ese elev in clasa a II-a, trebuie sa fie odihnit la scoala, nu sa adoarma cu capul pe banca. Ori, un bebelus se trezeste mereu noaptea, trebuie alaptat, plange, se aprind lumini, etc. Crezi ca este un mediu bun pentru somn o astfel de camera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

eu zic asa: nu te grabi sa ii induci acum sa doarma singur, pentru ca tu asta vrei, sa vina de la el. Ti-ai ales prost momentul... pentru el. pentru tine, din diverse motive este acum acel moment. De ce cred asta? pentru ca mai mult ca oricand acum el are nevoie de confirmarea ca inca este foarte important pentru tine. Deja atentia pe care o dai sarcinii este o presiune foarte mare pentru el, asa ca iti sugerez sa mai astepti.

Poti sa incepi prin a-l intreba ce parere are despre acest aspect. E posibil sa se simta respins si sa aiba acum mult mai multa necesitate ca tu sa-i fi cat mai aproape. Indepartandu-l nu faci decat sa-l traumatizezi, sa se considere dat la o parte, exclus.

ca idee, sugestie, poti sa muti un pat in dormitorul lui si sa dormi in acel pat, iar el la el in pat, pana cand se obisnuieste.

Dormitul la copii este un ritual pentru starile de bine, este un tipar al sigurantei. Daca tu rupi sau schimbi acest ritual, il scoti din starea de securitate cu care, tre sa recunosti, a fost obisnuit o perioada foarte mare de timp, mai precis este singura stare de securitate pe care o cunoaste legata de somn.
Dormitul impreuna cu tine pentru el este securitate. daca tu schimbi peste noapte acest lucru e ca si cum vrei sa il scoti din starea de securitate.

Ok, ce e de facut? In principiu invatul are si dezvat. Modul in care il dezveti sa doarma cu tine este cheia. Dar asta nu gasesti in anumite retete sau sfaturi care nu vin decat sa iti faca din copil un fel de cobai al rezistentei pana la cedare.
Intre tine si el exista incredere, incredere pe care tu poti s-o folosesti in avantajul tau si al lui, dar mai ales al lui.
Nu numai ca este o varsta potrivita pentru ca el sa inceapa sa fie un pic mai putin dependent de tine, dar este vremea potrivita ca el sa inteleaga ca nu este centrul universului tau. Dar asta nu se face dintr-o data si fortat. Trebuia sa-l pregatesti de mult pentru asta si numai in functie de cum reactioneaza el si de cata rezistenta descoperi la el. Nu stiu ce formula e buna ca sa functioneze la tine. La mine a mers faza cu pusul patului ei la mine in camera, pentru ca le-am incercat pe toate. A mea are 6 ani. Surprinzator, a functionat ce nu credeam vreodata. Intr-o zi a venit o prietena la mine si m-am plans de somnul dificil, cum ca ma asalteaza ambii, si ea si fratele ei si dorm amortita toata noaptea si ei se suie pe rand calare, oriunde m-as intoarce ei imi respira in fata si ma deranjeaza si ca ce n-as da sa dorm si eu singura in tot patul sa fie tot numai al meu. Asta dupa ce eu mutasem deja patul ei in camera la mine in ideea sa o conving sa doarma in el, dar nu am reusit. Din acea zi, pentru ca a bagat la cap ce i-am zis... doarme in patul ei. Are zile cand i se face efectiv dor sa doarma cu mine sua e geloasa pur si simplu pe fratele ei care inca doarme cu mine si atunci vine in pat la mine pana o ia somnul sau chiar adoarme langa mine. Cand sunt pe cale sa adorm o rog sa se duca la ea in pat si o face. Azinoapte am adormit amantrei impreuna si ne-am trezit dimineata toti trei unul langa altul.
Nici o problema, dar va veni ziua de maine si de poimaine si de saptamana viitoare si pana la urma se vor rari zilele cand mai revine in pat langa mine. Insa las asta la alegerea ei. Nu fac foarte multa presiune. Eu doar i-am deschis posibilitatea de alegere. Si in acelasi timp i-am explicat ca in pat la ea are avataje. Adica i-am dat ed ales, dar i-am facut o oferta pe care nu a putut sa o refuze. Dar asta numai la momentul in care ea a fost pregatita, pentru ca incerc asta de doi ani de zile. Cand se va obisnui la ea in pat si cand il voi determina si pe fratele ei sa doarma in supraetajatul lor atunci voi remuta patul la ea in camera, iar camera in timp va deveni a lor. Nu va mai fi doar camera ei. Deja asta se intampla, pentru ca i-am transformat camera ei in camera in care se joaca amandoi, de dimineata pana seara.

Nu uita, fiecare om este diferit, fiecare situatie este diferita. In tine exista raspunsul in functie de tine si copiii tai, de felul in care iti raspund la solicitarile tale si in functie de rabdarea si modul in care i-ai obisnuit.


http://noideea-noideea.blogspot.com/2011/04/divort.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinul27 spune:

Pentru Noideea:
Ai dreptate in ceea ce spui, cazul nostru este unic, asa, ca fiecare copil. De aceea stiu ca trebuie abordat intr/un anume fel. Cautam doar idei, sfaturi, pareri, pe care sa le adaptez situatiei noastre. Baiatul are propria lui camera, mobilata si decorata dupa gustul lui (in culorile rosu si albastru, este stelist)...Ziua se joaca in camera lui, singur sau cu prietenii. Este foarte independent, a iesit demult de sub fusta mea (merge singur la scoala, la antrenamentele de fotbal, se joaca mult pe afara cu prietenii). Deci, nu e cazul de dependenta. In plus, a inteles foarte bine de ce trebuie sa doarma singur, doar ca inca nu poate. Nu ma grabesc, am rabdare, poate ca dupa ce se va naste fetita il va deranja plansul ei si va dori singur camera lui.Oricum, nu am de gand nici sa renunt. Sunt sigura ca este mai bine asa pentru el, in primul rand.

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Mi-a placut acela cu perna mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

crinul27.... nu stiu de ce, dar am senzatia ca ce am scris te-a deranjat nitel, in nuanta si poate ca felul in care m-am explrimat este putin neslefuit, folosesc cuvinte mult prea dure pentru ce vroiam sa spun, dar asta este limbajul meu cu toate ca intentiile sunt cat se poate de onorabile si pentru asta imi cer scuze.
O zi buna iti doresc.

http://noideea-noideea.blogspot.com/2011/04/divort.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Eu un lucru n-am inteles:cum adica vrea, intelege, dar nu poate sa doarma singur?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput