Strugurasi S-O11-Haideti fetele!! (111)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

am vazut, am raspuns

Citat:
citat din mesajul lui andreea2011

Kora_B, ai PM.




37+ cu DPN 02.10.2011 si mamica de Iannis 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela , multumesc.. si eu ma gandesc la puseu de crestere.. mai ales ca am ajuns la 3860 .. am mai incercat sa ii dau sanii alternativ, dar daca i-l scot din gura trage un somn de 2 h si gata vrea titi iar.. II dau de cate ori vrea si 1 data pe ora sau de 2 ori.. chiar daca acum suge 20 min si inainte sugea 40.. vad ca e si lenesa , adik adorme tocaie, ma gandeam ca nu mai vine laptele usor si e tareee greu sa traga, oricum dupa ce lasa sanul mereu incerc sa vad daca mai am laptic, si curge, uneori taneste cand strang...
Si mai mult e tare haplea, nu trece zi sa nu se inece de cateva ori , la inceput ma panicam , acum a devenit obisnuita o bat pe spate , o intorc sau ridic.. dar asta cu inecu e de cateva zile . .. de o vede careva pe fata mea zici ca nu a mancat de 1 luna...
Ea e tare cuminte, mi-am dat seama ca nu colicile o fac sa tipe si foamea..e o fomista de numa.. tipa, impinge, da din picioare...
Ce ne-am face fara tine?

Edit: Toata lumea ( socrii, mama, sotu) ma bat la cap ca wrapul nu e bun de nimik, ca fata atarna , ca nu ii sta coloana dreapta , ca o sa ii stopez cresterea.. E drept ca wrapul meu e mai elastic si mai coboara putin in jos pitik, dar ea pare linistita... Credeti ca e o pb?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola!

Schimbare de semnatura!

si ultima se pare

Oana 38+ cu Maria Ecaterina

Doamne Doamne , ajuta-ne sa avem o sanatoasa si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata burtici si mamici!

Tin pumnii la toate burticile care sunt aproape de momentul magic .

Si eu am calcat hainutele si pe fata si pe dos, si le-am asezat frumos in dulap. Cam pana la cate luni ati facut exercitiul acesta?

Inutsa, super funny linkul.

Ma bucur ca v-a placut blogul.


Lena - 36+

!!! AMR un pic !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hello gagici cu pici si cu burtici !!!!


Ce faceti voi?
Andreea_t scoatem motatele? Eu scot una totusi de antrenament .

Andreea2011 ce mai faci mamico,ce face micuta Eva? E deja maricica ,a implinit o lunita zilele trecute. Tu nu alaptezi integral de ti-a venit menstruatia? Din ce citeam in spital,si din ce stiam de la mama mea,atata timp cat dai laptic oricand la copil,la cerere,si ziua si noaptea , menstruatia nu ar trebui sa vina. La mine e ca la Seidana,a curs o saptamana multicel,apoi mai putin,apoi deloc vre-o doua zile,acum curge sporadic.

Seidana wrapul nu tine coloana dreapta la bebelus pentru ca nu trebuie tinuta dreapta pana nu sta singurica in fundulet, ci trebuie sa stea in pozitia de broscuta, cu spatele usor arcuit,ca in brate la mami. Wrapul/slingul ii sptijina fiecare particica a spatelui asa cum trebuie ,nu il obliga sa ia o anumita forma,ca marsupiul de ex,care ii sprijina funduletul si gatul,tensiunea se duce pe mijlocelul copilului,si il doare. La wrap tensiunea nu prea exista,pentru ca e sprijinit copilul peste tot. Nu te dor pe tine bratele sau umerii pentru ca greutatea copilului este distribuita egal pe umerii si spatele tau.

Toate astea sunt constatari din timpul folosirii la PAul,nu citite de undeva,doar confirmate de alte mamici purtatoare de pici in wrap/sling.

Ce descrii tu seamana a puseu de crestere, ceea ce traim si noi la intensitate maxima zilele astea. ma tocaie si la 25-30 de minute,seara si dimineata are cate o ora in care suge in continuu,ziua suge foarte des si putin ca timp 10-15 minute .Sera ma suge o ora-doua,apoi imi mai plange o ora, ora in care o plimb/legan/mangai/asez constiiincios pe burtoc la tati. Nu se potoleste nicicum,apoi brusc adoarme si tot doarme pana catre dimineata. Asta ne-a fost programul din ultimele zile. Acum 3 seri i-am dat sa pape laptic muls de dimineata si tinut la rece ,a papat dupa supt,si nu a mai plans,ca a adormit ,si a dormit pana la 1.45. Aseara nu a mai tinut figura,cu toti cei 50 ml laptic papat dupa ce a golit sanii tot a plans,asa ca nu ma mai mulg dimineata, ca laptic se pare ca este destul, plange din alte cauze. Astept sa treaca acele cauze cu rabdare,altceva nu am ce sa fac,si sa ma odihnesc cand doarme si ea.

Paul o sa mearga iar la tara o saptamana,ca a venit socrul,si ii e dor de el, mi-a spujs ca vrea sa se joace cu el pana nu mai poate ,ca ii e dor tare de el. M-a induiosat socrul,dar mie imi e greu sa il las acum,ca imi e teama sa nu se simta parasit.Eu una asa simt,ca si cum l-as parasi acolo,sa am grija numai de picia mica. Nu stiu cum sa imi alung acest sentiment,ca stiu ca se simte bine acolo. Mai accentueaza acest sentiment si socrela fara sa vrea,ca imi spune mereu ca nu o sa ma descurc cu amandoi,desi a fost tare bine perioada asta.


Legat de pagina fac ce pot , numai sa vad la timp .
Fi-miu a adormit si sforaie...e rupt de oboseala ca am fost in kaufland cu amandoi sa luam scutece,apoi am stat in parc o ora ...

Eu scot motatelte pentru toata lumea care are simtome de nastere


Pentru Raisa
Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

neatza fetele,

va multumesc pentru sfaturi si griji. Mai pastrati putinmotatele.

Nimic nou pe frontul de est. O stare de rau doar si cam atat. Contractii mai sunt, dar neregulate, deci asteptam momentul.

Toata noaptea am cam stat de veghe i-a fost rau si sotului, iar el chiar nu are probleme din astea.
Azi dimi sotul meu a vb cu bebe: "mai copile dar tu nu mai ai de cand sa iesi"

Am crezut ca este un mic terorist, punctual asa ca tasu, dar acum nu mai cred ca are sanse sa vina azi.

Astazi am implinit 40 de saptamani dupa UM, marti mergem la control si decidem ce facem mai departe.


Elly vrem nastere naturala, fara niciun fel de anestezie. Daca mai trec multe zile incep sa ma gandesc si la cezariana...


Sa aveti o duminica linistita!

39+ Doamne iti multumim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea2011 spune:


Buna, Lali!
Micuta mea doarme pe burtica lu bunica-su. E prima oara cand stau mai mult impreuna. Pana acum tata a vazut-o doar cate 5 min pe zi pt ca a fost tare ocupat. De acum va fi mai liber.
In legatura cu menstruatia sunt si eu foarte mirata. Eva mananca exclusiv la san, si pe langa asta mai dau lapte la 2 copilasi ale caror mamici nu au lapte.Eva are 4420 de gr. S-a nascut cu 3200. dupa parerea mea ie bine in greutate.
Culoarea este rosu aprins, exact ca menstruatia.
Voi sunteti de parere ca ar trebui sa consult un ginecolog?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea2011 spune:

Lali, sunt convinsa ca te descurci minunat cu amandoi. Dar parerea mea e ca ar trebui sa-l lasi pe Paul si la bunici. II vor acorda si ei toata atentia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea2011


Eva mananca exclusiv la san, si pe langa asta mai dau lapte la 2 copilasi ale caror mamici nu au lapte.Eva are 4420 de gr. S-a nascut cu 3200. dupa parerea mea ie bine in greutate.






Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 33+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

am revenit de la control...nu da semne sa iasa.. m-a chemat sambata din nou la control.. daca nu iese pana atunci, cred ca imi provoaca nasterea... nu ma lasa sa depasesc 40 de saptamani...
zubi, aveai dreptate.. urat spital :(

39+ cu Albert si mami de Andy 3 ani +

Mergi la inceput