Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(76)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Eu cred ca se distruge structura proteica si isi pierde din nutrienti. Oricum tot ce e congelat isi cam pierde structura proteica, daca e fiert si-o pierde si mai usor.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

lorich multa sanatate lui Robertel !!! offff si el a fost tare densibilor in ultima perioada...suna super siropelul ala minune de care zice doloress, poate poti sa faci rost.
doloress e scump siropelul..am si eu o prietena in america si ma gandeam sa o pun sa imi aduca.


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Catalina in materie de scaune de masa am devenit un mic expert. Am primit unul de la o prietena, foarte simplu, iti faci treaba cu el. Dar apoi am 'poftit' la minunea de Inglesina Zuma pe care mi l-am luat sh. Face o gramada de chestii. Mai aveau un pic si scoteau si o manuta sa ii dea copilului de mancare, darrrr ca sa fiu obiectiva, singurul lucru in plus fata de cel vechi care conteaza cu adevarat e prinderea in 5 puncte (celalalt are 3). Nu se misca din scaun oricat de tare si-ar dori. Nu se ridica, nu pune picioarele pe masa, nu se apleaca dupa castron sa si-l puna in cap. De cand il avem mancam si noi civilizat. Deci eu zic ca asta trebuie sa cauti la un scaun de masa, restul sunt detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

doloress m-am uitat pe site-ul lor...foarte tare...sambucol asta e bun si pentru noi sa luam. mai ales pt soata, care e tare sensibilor si ala . sambucol kids am vazut ca e pt copii de peste 2 ani...deci mai asteptam.

mai ... sotul nici acum nu a rezolvat cu aftele...a fost la 3 medici pana acum...al treilea a fost tare...cica are afte pt ca are imunitatea prea ridicata...si i-a dat niste pastile sa ii scada imunitatea (pe care normal ca nu le-a luat ) . aftele astea au inceput sa ii apara cam in perioada cand s-a nascut andrei..deci acum vreo opt luni...asa deodata. aveti idee vreun dr bun ?

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

bunaa!!!
la multi ani Roxx si bebelusilor zilei!!!!!!!!in legatura cu sirop de imunitate eu ii dau lui Tudor imuno baby..e din plante si il ia cu placere.
Stanciu mi-a zis sa-i dau o luna sau doua..ce-i drept ca de cand ii dau nu mai are mucisori,p[e care i-a avut cam 10 zile tratat cu panadol,tantum pt nas,eurespal..am incetat sa-i mai dau astea si am inceput cu imuno baby si dupa 3 zilke n-a mai avut Tudor nimic.
De mancat mancam ordoat ca suntem tare foomist si ninic nu-i mai bun decat mancarea,a mancat orice combinatie i-am dat mai putin spanac cu cartofi,si sta cuminte in scaunel..ptiu sa nu-l deochi
Loutzy..pup si abia astept sa ne vedem
Carmen..nu-i bai..si eu as fi uitat in situatia ta!!!pup Andreiutul mult sa cse faca bine..si AI INCREDERE IN STANCIU DAR SI IN INSTINCTUL TAU!!!!!!!!

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Carmen din ce stiu eu nu exista o cauza care produce aftele si nici tratament. Pur si simplu trebuiesc lasate sa treaca de la sine. Unii medici zic ca de la consumul de lactate. Am avut si eu in copilarie si mai fca si acum, dar nu stiu niciodata de la ce.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

mai fetelor de unde luati voi spanac??
eu am tot cautat din ala proaspat si nu am gasit.

carnea o iau, o tai bucatele cat stiu ca trebuie pt o masa, si cand pun legumele, scot si o bucatica si ii fac.
dc tot ii gatesc zilnic, nu vad cu ce m-ar incomoda sa fierb si carnea zilnic.
dr ne-a dat liber la fiert carnea cu legumele si de vreo 2 sapt numai asa ii dau si totu e ok.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

bebelu vezi ca are spanac proaspat in piata la big !

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Citat:
citat din mesajul lui missmj

bebelu vezi ca are spanac proaspat in piata la big !

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)


mersi mult. diseara sunt acolo




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Moama, ce de dileme!!!
Venii si io sa-mi dau cu parerea.
Sunt racita moarta, abia pot respira.
Deeeci, masa lui bubu: de cateva zile e iar in greva....
Io fierb carnea separat de legume si o pun fiarta la congelator. O fi bine, n-o fi, io altfel nu poci face. Iau pulpe bio proaspete si nu pot curata carnea de pe ele decat daca o fierb. Dupa ce o fierb nu pot decat s-o concelez ca nu mananca bubu asa de mult la o masa.
Legumele le fac de seara. Din nou, altfel nu pot, ca io muncesc pana la 6. Deci seara pun legume la aburi si spre final adaug si o bucatica de carne din congelator.
Cand s-au facut legumele, blenduiesc amestecul.
Acilea ajutoooor!!!! Bubu nu papa decat blenduite bine. Cum las bucatele un pic mai mari, cum scuipa mancarea sau isi face greata.
Bon, dupa blenduiala bag intr-un borcanel de sticla si la frigi. A doua zi ii dau borcanelul la gradi. Madamele il incalzesc la microunde pana ajunge la o temp. Convenabila si i-l dau lui bubu.
Acasa avem masa de fructe. In general blenduiesc fructe proaspete+ un borcanel de fructe de la hipp+ cereale sau branzica.
Masa o luam in scaunel cu centura. Am scaun de la Chicco. Dupa ce ii pun centura nu are nici o sansa sa se ridice in scaun. In schimb are prostul obicei sa-mi apuce lingurita. Ca sa evit situatia asta, ii dau si lui 2 lingurite, una in fiecare mana. Deci practic noi mancam echipati cu 3 lingurite . Daca ii este foame si avem masa de fructe atunci sta cuminte si deschide gura sa vina lingurita. Mananca un borcan mare, d-ala de la hipp, nus ce gramaj are in maxim 10 min. Intre timp mai roade la celelalte 2 lingurite, tipa, se intoarce, etc. Dar cand ma apropii cu urmatoarea lingurita in general inceteaza ce activitate are ca sa deschida gura.
Daca in schimb mancam legume situatia e alta. Ii plac legumele foarte dulci. Daca avem ceva cu mult morcov sau cartof dulce atunci e cuminte.
Daca avem ceva ce nu-i prea place, e jale. Deschide gura, bag mancarea, el se stramba, o scuipa. Io incerc cu alta lingurita. Se enerveaza, incepe sa-si faca greata sa vomite. Daca insist isi scoate mancarea cu mana din gura sau chiar vomita.
Daca revin peste juma de ora si incerc iar incepe sa planga isteric.
Ma duc la masa, revin

Mergi la inceput