Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



Buna ziua si de la noi!
Am intrat sa ii spun Dorinei calatorie placuta si ca o asteptam cu nerabdare sa ne povesteasca toate detaliile de dupa nunta.
Duminica frumoasa tuturor!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

buna seara dragelor,
]cam liniste, ce-i drept e weekend..
noi am facut shoping wk asta, duminica viitoare avem botezul nepoatei noastre, abia astept sa o vad
am fost sa-i iau lucrusoare mai groase pt eveniment, dar daca va fi tot asa cald, o sa ne topim nu alta..

am mari emotii, maine dimineata vlad merge la gradi..eu vroiam sa-l las doar cu tacsu sa-l duca, ca eu acolo sa nu fac mai mult rau decat bine..dar tacsu nu e de acord, vrea musai sa merg si eu..
si n-am ajuns deloc sa stau de vorba cu educatoarea sau femeile de pe acolo si habar n-am cu ce sa-l trimit..i-am cumparat ghiozdanel dar nu stiu ce sa-i pun in el..a, si sac pt lucrusoare acolo..la fel nu stiu ce sa pun..]
o sa-i dau haine de schimb, insa nu stiu ce sa fac de canita, tacamuri, oala, etc..banuiesc ca si un buchet de flori ar trebui..
mamicile cu copilasi mai mari, aveti idee cum se procedeaza ? precizez ca e gradi de stat, nu cresa..
cam tarziu pe ultima suta de metri m-am gasit si eu sa intreb dar cine stie poate citeste cineva..
oare pe cei mici de la grupa mica ii mai ajuta cineva acolo la mancat, schimbat, dat pantalonii jos pt pipi/caca, sters la fund ? scuzati detaliile..

viss, ai un pm

imi pare rau ca nu pot veni si eu la intalnire, dar n-am cum sa ma deplasez, vlad e cu gradi, eu stau si departe, in afara bucurestiului, tati ajunge f tarziu de la servici..nu prea am sanse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

miki multa bafta pentru prima zi de gradi a lui vlad cred ca e tare emotionant daca retin bine tu stai in otopeni nu? daca vrei sa vii la intalnire pot sa vin eu sa te iau si sa te si duc inapoiam loc pentru tot ce trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Mikiiti scrisesem un mesaj mai detaliat dar nu stiuu cum am reusit sa-l sterg....
deci nu stiu cat sta vlad la gradi dar eu iti zic din ce imi amintesc de la stefy care era la program lung
ai nevoie de acel saculet pe care scrii numele...e bine si in interiorul gheozdanelului sa ii scrii numele si pe eticheta hainutelor ca si le mai ratacesc
in saculet pui
-1-2 tricouri...va alerga si va transpira sigur..in clasa sunt multi si e zabuseala
-1-2 perechi de chilotei..poate de emotie
-1-2 pantaloni scurti
-1 pereche de papucei,sandalute sau ceva de stat in interior...poate fi si din cele de strada da spalate pe talpa
-1 pijama..daca nu ai maine ,atentionezi ingrijitoarele ,ca ele sa nu o caute in saculet si le spui sa-l schimbe cu un pantalon si un tricou..el trebuie sa se conformeze cand ii baga la nani
inb rucsacel ii mai pui o sticla cu apa pe care ii lipesti o eticheta...asta daca nu stii ca ar avea dozator de apa
cu educatoarele vb la pranz,ca dimi o da fie nebunie...dar DACA POTI SA Prinzi ingrijitoarele ar fi bine sa le atingi chiar de la prima ora ca ele fac grosul..schimbat cand e transpirat,dus la pipi ,dat papa ,pus in pat etc...eu asa am facut
iti mai trebuie 1-2 eventual 3 buchete de lori..1 pt directoare daca vrei
si celalalte 2 ma gandesc ca fiind grupa mica mica vin ambele educatoare sa iipreia ...la stefy asa a fost
si cel mai important tu cu tati sa fiti fermi pe pozitii..si fara remuscari..cand au zis doamnele sa parasiti sala si sa iui lasati pai asa sa faceti...stiu ca o sa fie greu rau de tot...eu 3 zile am pozit si bocit pe sub geamul unde era sala lui stefy si ea in clasa acompaniata de colegi, dar apoi a fost totul bine..si nu iti zic decateorinu am dat sa intru la ea sa o iau acasa zicandu mi ca incercam a 2a zi ...
a si vezi maine trebuie sa ai avizul epidemiologic la tine ,pe care sper ca l-ai luat vineri de la medicul de familie ca altfel nu ti-l primeste in colectivitate..asta se ia si cand copilul lipseste 3 zile consecutiv
mult succes si acomodare rapida!!!!

Pisuc multam de explicatie...acum mi-am amintit de ei....am sa-i caut

inca nu i-am dat carnita sau ou la fata astept vaccinul de miercuri dar se vede clar ca vrea papa mai consistenta..azi a mancat la pranz puire din 1/2 dovlecel+1 radacina patrunjel+1/4 morcov asta mmai mult de culoare =160ml +50 ml supa...zeama in care au fiert ,ca e cam constipata si am fost inspirata cu zeama asta ca a si facut kk...apoi a adormit..la 17 s-a trezit cu foamea-n gat si aveam 3 mere coapte
i-am dat 2 cu o cupa de cereala...apoi 120 ml lp...la 20 120 ml lp si acum iar vreu sa-i mai fac tot 120 ca ea seara bea mai mult dar nu am inteles de ce a cerut lp si la 20


poate va dau un pont.... eu coc merele asa ..le spal .le sterg le scobesc dar nu insist sa scot cotorul perfect si le pun intr-o tava de cozonac incare am pus hartie de copt...la bag cca 30 minute cam la 180grade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

off Miki imi pare tare rau ca ai ceva problemute cu diversificarea...nu iti doresc decat ca vlad sa se acomodeze repede la gradi si sa fii si tu mai putin stresata si poate ,poate ia si Andra papa la linguritza

ar fi bine ca in timpul zilei sa ii dai o linguritza sa se joace cu ea

si am vazut si eu pe la fete prin parc ,ca exista un bibe de la nuk special pt papa..poate te ajuta ..ele dadeau alimente destul de dense

a mea azi mi-am dat seama ca stie sa faca diferentza intre ceai/lp si altceva din biberon si numai pe primele 2 le vrea la bibe. cand i-am pus supica nu a vrut desi initial a deschis gura....renuntasem ce sa mai..insa i-am dat piureul si ce mi-a venit dupa ce am mai incercat-o iar dar behhh asa l-a scuipat...am desurubat si dai cu linguritza..tragea de mana mea sa-i dau mai repede...cred ca papa mai mult fara probleme dar nu mai aveam

Srish am vazut si eu poza cu mobila...doamne fereste bine ca nu te-a prins cu copilul pe canapea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

miki multa bafta pentru prima zi de gradi a lui vlad cred ca e tare emotionant daca retin bine tu stai in otopeni nu? daca vrei sa vii la intalnire pot sa vin eu sa te iau si sa te si duc inapoiam loc pentru tot ce trebuie!

Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011


esti o draguta
daca toate decurg bine saptamana asta imi iau inima in dinti si incerc cu amandoi, desi mi-e f greu sa-l stapanesc pe vlad, mai ales intr-un loc nou..aici in otopeni e parcul mic si il cunoaste tot plus ca stiu exact care e ordinea vizitarii zilnice si de fapt cel mai important e sa mearga bine lucrurile saptamana asta, ca eu am un morcov mare mare stiu de la nepotelul meu ca facea niste crize acasa de urlete tot restul zilei si asa a tinut-o vreo luna de au ajuns cu el si pe la psiholog..dar sper sa nu fie cazul..
ramane sa mai vorbim pe parcurs daca nu te incurc cu ceva bineinteles..si la ce ora mergi tu ? parca era pranzul.asta iar e cam nasol cu ora ca s-ar putea sa-mi faca circ..oricum, trebuie sa vad cum decurg lucrurile, daca gradi il va obosi suficient incat sa-mi doarma la pranz..deci vedem..
te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

dea, merci mult de info, stiam eu ca intra cineva sa ma lumineze si pe mine i-am pus 2 randuri de schimburi, apa in ghiozdanel, un bol mic cu ceva de rontait si in rest mai vad maine..se pare ca pana la urma merg eu ca tacsu nu-i de acord sa mearga el ca daca nu se descurca..ca vlad nu vrea cu el etc etc..asta e, o sa merg eu dar va fi mai tragic zic eu..ca e mamos rau
ma apuc acum sa si scriu numekle pe rucsaci..
dar ca tot ai adus vorba, pe ingrijitoare sa o ating cu ceva cadou sau mai simplu direct cu banuti ? n-o fi aiurea sa-i bag in buzunafr acolo ca banuiesc ca va fi f f multa lume..
multu si cu info de flori, eu ma duceam cu un singur buchet
sa inteleg ca la grupa mica sunt 2 educatoare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

off Miki imi pare tare rau ca ai ceva problemute cu diversificarea...nu iti doresc decat ca vlad sa se acomodeze repede la gradi si sa fii si tu mai putin stresata si poate ,poate ia si Andra papa la linguritza

ar fi bine ca in timpul zilei sa ii dai o linguritza sa se joace cu ea

si am vazut si eu pe la fete prin parc ,ca exista un bibe de la nuk special pt papa..poate te ajuta ..ele dadeau alimente destul de dense

a mea azi mi-am dat seama ca stie sa faca diferentza intre ceai/lp si altceva din biberon si numai pe primele 2 le vrea la bibe. cand i-am pus supica nu a vrut desi initial a deschis gura....renuntasem ce sa mai..insa i-am dat piureul si ce mi-a venit dupa ce am mai incercat-o iar dar behhh asa l-a scuipat...am desurubat si dai cu linguritza..tragea de mana mea sa-i dau mai repede...cred ca papa mai mult fara probleme dar nu mai aveam

Srish am vazut si eu poza cu mobila...doamne fereste bine ca nu te-a prins cu copilul pe canapea


------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)



i-am dat si lingurita sa se joace, am facut si pauze si am revenit iar..nu vrea si pace..dar la bibe le haleste nu alta, azi mai vroia dupa ce daduse gata un bibe de 200 ml..
si de reusit reusesc sa le dau chiar si mai consistente ca am gaurit toate tetinele deci nu asta-i problema..de fapt problema e la mine la cap ca n-am respectat / n-a mers ce scrie la carte..diversificarea se incepe cu lingurita
dar cred ca va papa la bibe pana va putea sa manace singura bucata cu manuta..
ieri mancam si eu un melc din acela cu stafide ca muream de foame si alergasem toata ziua si ea era in bratele mele..mama cand mi-a smuls o bucata din mana n-am avut timp sa reactionez si era deja cu el in gura e tare pofticioasa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

mai citesc si eu din urma....
yvy sigur sunt dintucii. sper sa treceti repede peste...cu diversificarea cum e???/

Mada felicitari pt dintisori..am, vazut pozica..toti sunt pe linia de jos..ce interesant...la mai multi si fara durere

Cami...pai stefy e bebee adevarata domnisoara daca te-ar citi
sa iti traiasa finutii...de nunta pe fuga stiai de ea sau a venit asa..exact cum am facut eu cu botezul..in 3 zile tzac pac

Ally asa in place Edy in pozici....in seara asta tot in aceleasi pozitii a stat anna mea pana si-a gasit pozitia perfecta de nani..dar nuam acumulatorii in camera ca sigur o prindeam ca era prea adornita sa isi dea seama ca o pozez

Stefy
ce mari v-ati facut si voi....cu diversificatea trebuie sa o diversifici si romaneste da doar e jumi juma ,nu....asa ca musai ousor /galbenus la fata

Vis deci ce sa cred cand ai zis ca iti e dor de noi, ca da dupa ai pus rajitul asta..ca nu iti este..si de ce ti-ar fi ,ca am vazut bubururele cum au inceput sa se distreze impreuna

Alexina felicitari pt casutza!..daca voua va place e ok, insa Pisuc parca a cam pus punctul pe isi cat dreptate ii dau...eu care stau pe prelungire ma gandesc ca pe stefy o s-o tot ducem cred ca si pana la liceu noi cu masina..nu mai zic de un plecat singura sa se intalneasca cu o pietena in oras....nu stiu ce-l putin mie mi se pare daca m-as duce in strada principala sa iau autobuzul ca si cum as face trotuarulsi imi e groaza sa o las pe ea singura....

cand am chemat meditatoare la engleza daca nu a avut masina nu a venit si cele cu masina mi-au cerut cam 15 lei in plus...sunt avantaje si dezavantaje

voi sa va bucurati de ea si sa fie pe masura asteptarilor!

Simona o sa iti scriu un pm sau eventual sa vb la tel de dr. V....psai mie tocmai de ai face ea vaccin imi e frica,daca consulta superficial si cand ma gandesc ca noi tot fornaite asa cum ne-am nascut suntem si ea miecuri ii face vaccinulsi nu mai zic ca mi-a scris si ea o reteta gratuita dar...a uitat sa treaca adresa...si tot pe banibam luat-o

nu imi mai amintesc ce am citit..doamne sunt de groaza cu uitatul asta..asa am ramas din timpul sarcinii....daca am intrerupt putin aici s-a rupt firul
gata ma retrag..pupicei la toate fetele si la minunatii fluturasi ca am vazut pozici noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

deea daaa, am avut un noroc chior!!!

miki pai din cate am citit nu s a ajuns la o concluzie cu ora, presupun ca o stabilim mai aproape de eveniment,sa vedem si vremea cum o sa fie! chiar daca e dimineata sau de la pranz eu ti-am spus, pe mine nu ma incurci cu absolut nimic si daca vii cu vladut la intalnire, dam si noi celelalte mamici o mana de ajutor, eu sunt topita dupa copii de varsta lui vlad ca sunt simpatici foc mult succes maine si toata saptamana, te asteptam cu impresii!

Mergi la inceput