Custodia comuna a copiilor

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexis2002

Din punctul meu de vedere este o lege de cacao.cineva spunea ca in vest se poarta sa stea copilul doua sapt la un parinte si doua la celalalt.cand a fost aprobata legea acum cativa ani se proceda asa insa si-au dat seama repede ce impact negativ are asupra minorilor plimbatul de la un parinte la altul.


Eu si tatal fiicei mele avem custodie comuna.in sentiinta scrie ca o poate vizita saptamanal,cu preaviz si in functie de activitatile scolare,ani alterni sarbatorile precum Pastele sau Craciunul si la fel 10 zile vacanta de vara.o data la doua sapt ar trebui sa doarma la el.pensia alimentara plus jumatate din cheltuieli medicale,activitati extrascolare,etc.pensia o da dar restul ioc.as renunta si la pensia alimentara numai sa nu-mi mai vad fetita plangand.se vad doar,in fiecare sapt cand are el timp vine si o vede acasa la noi in rest nu se respecta nimic din ce scrie in sentiinta.

nu ptr ca nu as vrea eu ci ptr ca fetita refuza sa mearga.nu au o relatie tata-fiica,domnul utilizand f des violenta verbala.noi ne-am despartit cand ea avea 5 ani,acum are 9.am incercat sa-i ajut pe amandoi sa-si creeze o legatura dar degeaba,domnul da cu batul in balta de cate ori are ocazia.


si ce e mai rau in acest vest atata laudat de unii e ca nu-mi pot apara copilul.daca as merge prin tribunal mai departe sa ne balacarim as risca sa o ia asistenta sociala pana la rezolvarea cazului.si au toate interesele sa ia minorii ptr ca au f mari interese banesti de la stat.legea pe hartie apara mama si copilul dar cand se trece la fapte e mult mai greu.

cine sufera din mizeriile unor parinti si ale unor legi sunt intotdeauna copiii.pacat.eu sunt de parerea ca un copil trebuie sa aiba legaturi cu ambii parinti,ambii parinti sa se implice in cresterea si educarea lui lasand la o parte neintelegerile lor.din pacate nu se intampla mereu asa.




alexis, nu poti sa inregistrezi discutiile si sa demonstrezi abuzul lui verbal? Deja fetita e mare, nu stiu cum e in occidentul tau, dar din ce stiu in Ro, la 10 ani copilul poate fi intrebat la tribunal si decide. (trebuie verificat asta, cu un avocat, daca redeschizi procesul de tutela.. )
In plus, facturile medicale le ai asa ca poti sa demonstrezi ca tu le-ai platit si el nu isi indeplineste partea.

In plus, ai 4 ani de la divort..si inca lupti pt ce? pt o normalitate? la naiba, acum ar trebui sa lupti pt .. viata ta!!
Ma gandesc si la tertip=uri murdare, in weekend-urile /cand trebuie sa mearga fata la el, ce zici de o activitate (curs de dans/ de innot) motiv sa nu ii mai dai copilul?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Cleo,am dovezi filmate,as putea strange si mai multe ptr a demonstra ce fel de om e.problema e ca eu nu am incredere in justitia italiana absolut deloc.n-as risca niciodata sa raman fara fetita,sunt atatea cazuri in care parinti absolut normali s-au trezit fara copii din motive aberante.

Avocatul mi-a confirmat temerile deci trebuie sa stau cuminte si sa lupt sa adun probe,sa pun ceva banuti de-o parte si sa incep o lupta in Romania.deocamdata nu am posibilitatea materiala si nici curajul necesar.trebuie gandit si planuit in cel mai mic detaliu.mai bine mor decat sa-mi vad copilul in maini straine sau luat din Romania ptr a fi inapoiat tatalui.timpul sper eu le va rezolva pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Buna, tuturor!
alexis,
probabil ca deja ti-a spus avocatul, dar mai subliniez si eu ca nu orice filmulet poate constitui proba in instanta, acesta trebuie sa indeplineasca niste conditii.
Cat despre bani...doar ptr avocat...in rest..nu ai nevoie..deci nu ar trebui sa fie o problema.
Bafta si multa liniste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titulescum spune:

Buna, sunt M.
am divortat in luna noiembrie anul trecut ,dar tata copilului din ianuarie anul acesta nu se mai intereseaza de copil,cand vine numai minte pe copil si il tulbura ca sta doar o ora si atat fara sa faca ceva program cu el .In sentinta sa stabilit custodie comuna fara sa se stabileasca un program de vizita.EL nu vrea program numai sa vina sa vada cand vrea el ,noi suntem certati si ma ameninta cu instanta.
1.Ce poate cere in instanta ?
2.Ce poate obine ?
3.Ce pot sa fac eu inaintea lui?
Multumesc pt viitoarele raspunsuri.Mentionezi ca e prima postare pe forum si ca nu stiu unde sau cui sa ma adresez pt niste raspunsuri la problemele mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Poate sa obtina program de vizita. Nu poti face nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

la custodia comuna plateste pensie alimentara unul din parinti?
daca cere custodie comuna si nu isi indeplineste obligatiile fata de copil eu trebuie sa il dau in judecata, sa deschid alt proces si sa cer custodie unica??

urmeaza sa divortez si nu stiu nimic despre aceasta custodie comuna...la divort trebuie sa se hotareasca unde va sta copilul? sau se deschide un alt proces???

va multumesc de raspuns

PS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafelutzaro spune:

Si mie mi se pare o prostie custodia comuna, pentru ca sa fim seriosi, doi oameni care au puncte de vedere total diferite in absolut orice, inclusiv copilul timp de ani de zile, cum ar putea dintr-o data sa fie de acord?

Problema e ca din ce-am inteles, cu legea noua, poti sa ceri tu custodie exclusiva, ca oricum nu ti se va da. Doar daca dovedesti ca celelat parinte ar putea pune in primejdie viata copilului.. ori sa fim seriosi.. la cati dintre noi treaba e chiar atat de grava, sa ai dovezi pt. asa ceva..

Trec si eu printr-o situatie asemanatoare, voi vedea cand voi fi pusa in fata faptului implinit ce si cum.. am inteles, ca poti cere oricand dupa aceea custodie exclusiva, cu dovezi. Insa intre timp..copilul sufera...mi-a zis si mie o data o avocata la fel, lasa-l draga sa-l ia, sa vezi ca dupa 2 luni nu-i mai trebuie... da..insa bietul copil, cum se simte el in acele 2 luni?

Ce nu imi este clar la custodia comuna... daca se stabileste cu domiciul la mama, cum adica il poate lua si tatal 2 saptmani aici, 2 dincolo? Nu mi se pare OK.. asa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Prin lege orice persoana nu poate sa aiba decat un singur domiciliu declarat.
Prin sentinta se stabileste domiciliul minorului fie la tata fie la mama ceea ce nu are nimic in comun cu faptul ca fiecare dintre cei doi parinti au drepturi egale in raport cu copilul lor. De aceea se numeste custodie comuna.
Daca unul dintre parinti considera ca minorul este prejudiciat de celalalt parinte are dreptul prin lege sa introduca actiune in justitie dar desigur trebuie sa dovedeasca afirmatiile si solicitarea pe probe admisibile deci nu merge pe vorbe sau eu asa consider ca ..... Daca nu are astfel de probe i se "respinge" cererea. Legea apara drepturile si obligatiile egale ale ambilor parinti in raport cu copilul. Nu are nici o legatura cu ce impresie sau senzatie sau dorinta are unul din parinti fata de celalalt parinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Buna fetelor,

Sa va povestesc eu putin cum e in instanta din Romania si ce hotarare judecatoreasca am primit eu:

"Se acorda custodie comuna ambilor parinti. tatal are dreptul sa ia fetele in al II-lea week-end si 2 saptamani in vacanta de vara. Toate cheltuielile de crestere si intretinere in sarcina mami parate!!!"

Ei, cum vi se pare?

Mai mult, dupa ce s-a pronuntat instanta, deci inca nu am primit hotararea judecatoreasca tatal m-a anuntat ca el are drepturi acum, deci, fetele nu vor mai merge la inot, calarie si pictura. Doar la engleza!

Nu trebuie sa va explic ca ciu-ciu pensie alimentara care si asa era de...

Asa ca imi doresc succes in viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca ar fi mai bine daca ai scrie exact corect si mai ales complet. Parerea mea desigur.

Mergi la inceput