Gradinita & Scoala Romano-Finlandeza?

Gradinita & Scoala Romano-Finlandeza? | Autor: vrabiuta

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata,

Ati auzit de aceasta gradinita, respectiv scoala? Este pe undeva dincolo de Plaza Mall catre Militari. Sistemul finlandez este cel mai evoluat din lume, mi-ar placea sa stiu ca se poate si la noi.
Institutia este relativ noua, are cineva copilul inscris acolo?

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadaJianu spune:

Buna,
Din intamplare am dat peste intrebarea ta. Eu mi-am dus fetita de 3 ani jumatate in vara la ei, asa ca iti spun din ce stiu din cele 2 saptamani cat a stat acolo.
Scoala nu stiu cum este, dar iti spun ca gradinita nu se diferentiaza cu nimic de celelalte gradinite. Ei nu sunt noi pe piata. Aceasta gradinita a fost infiintanta acum multi ani si abia acum un an au trecut sub indrumarea finlandezilor. Locatia este in centrul crestin de la capatul strazii Rasaritului in Militari. Locatia este frumoasa, au curte mare, sala de sport. Problema este ca sala de mese nu este in aceeasi cladire cu gradinita sau cu scoala ci merg destul de mult prin curte ca sa ajunga in alta cladire unde este un restaurant al centrului crestin unde e si sala lor de mese.
Pe mine nu m-a incantat de nici un fel gradinita si fetita mea (care venea de la o alta gradinita particulara din Militari) s-a simtit extrem de rau acolo. Desi au trecut 2 luni de cand nu ne-am mai dus la gradinita finlandeza si acum imi spune "Mami nu-i asa ca nu mai merg la gradinita finlandeza?". Sa nu intelegi gresit, nu au batut-o sau sa se poarte urat cu ea...doar ca toate educatoarele erau extrem de dure si de reci. Chiar de fata cu mine isi permiteau sa tipe la copii, sa-i puna sa stea cuminti intr-un loc sa nu miste.
Asa ca eu nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga acolo decat daca este de acord cu acest stil dur de educatie.
In afara de ce ti-am spus sa stii ca nu am vazut nimic, dar nimic mai deosebit ca faceau aici decat la gradinita dinainte. Ba chiar aici fetita mea, cand a fost saptamana artelor si toti copii trebuiau sa faca fel de fel de chestii din hartie, ea si cu altii mai mici nu aveau voie decat sa se uite la cei mai mari cum fac lucrusoarele.
Asa ca dupa 2 saptamani eu am hotarat sa o duc inapoi la gradinita de unde plecasem. Nu mai puteam sa o vad cum se chinuie si sa ma mint ca e doar o chestiune de adaptare mai grea.
Si eu inainte sa o duc am cautat pareri pe forumuri si nu am gasit asa ca din cauza asta am scris acum ca sa vada mai multi si sa se duca in cunostinta de cauza.
Mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

Chiar deschisesm si eu un subiect pe tema aceasta...Iti multumesc din suflet, Mada! Noi suntem la grupa pregatitoare si ma interesa foarte tare o gradinita unde copilul sa aiba continuitate cu scoala. Din pacate, eu am experienta a doua gradinite private din sectorul 6 si am fost tare dezamagita! La cea de-a doua as fi continuat sa o duc , insa copilul efectiv refuza sa o mai vada pe Miss. Sunt tare necajita, imi fac reprosuri...ca poate nu am procedat eu bine,ca poate trebuia sa insist sa mearga in continuare acolo...Sunt multe de zis si efectiv, nu stiu incotro sa o mai iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Aleman nu trebuie sa-ti faci reprosuri. Trebuie vazut din ce cauza nu a vrut copilul sa mearga. Eu pina cind am gasit gradinita potrivita pentru ele cred ca am testat in jur de 10. Deja eram disperata, erau gradinitze in care nu vroiau sa intre de la usa. Se puneau pe urlat de-mi era frica sa le las. Si aici le apuca uneori ca nu mai vor la gradi. Una din fetite facea numai prostii si cand am intrebat-o de ce mi-a spus :" Uneori d-na ma cearta si eu nu sunt vinovata, si atunci daca ma cearta macar sa fac prostii." I-am explicat ca nu este normal, am vorbit si cu doamna si totul s-a reglementat. Deci exista o cauza pentru care copilul nu vrea la gradi, important este sa aflam noi motivul.

Mult succes mai ales ca este in grupa pregatitoare, si trebuie sa tinem cont si de dorintele lor, pentru ca altfel pot sa prinda o ura fata de gradi si mai tarziu fata de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alemam spune:

Dana, nu am vrut sa dezvolt aici motivele, insa stiu care sunt si spre dezamagirea mea, chiar sunt reale si bine intemeiate, niciuna dintre educatoare nu a fost capabila sa nege. Unul dintre motive, este chiar cel expus de tine, de altele nu mai vorbesc. Si dezamagirea mea vine din faptul ca niciuna nu a fost in stare sa gestioneze anumite situatii conflictuale, astfel incat copilul sa revina la sentimente mai bune.

De ce ma invinovatesc? Nici eu nu mai stiu...poate pentru ca nu mi-am educat copilul astfel incat sa faca fata acestor situatii delicate in care poate fi pus intr-un moment sau altul...
Sunt tare ravasita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RLoredana spune:

Buna,

Poti sa imi spui ce ati ales pana la urma si care au fost punctele forte pentru aceasta alegere. Eu am un baietel de 1 an si caut o gradinita/cresa.

Multumesc anticipat,
Loredana

Mergi la inceput