De la ce varsta au mancat fast food ?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Ba cred ca am citit aici pe forum ca si in Romania la spitalele private se merge pe catering, si mi se pare si normal, decat sa mananci mizeria de mancare are se da in spitalele de stat, sau sa stea cineva sa iti aduca mancare 3 mese pe zi. Poate nu McDonalds, insa...

Cat despre o masa satioasa, un bol de iaurt cu fructe nu e in mod sigur o masa satioasa. E mai mlt un snack intre mese, nu un mjiic dejun copios.

Dar deja suntem off topic...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Este catering in unele spitale dar nu porcaria de Mc. Bine, sa mancam satios bacon si saussage bleah.De acord, case closed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Nu, nu porcaria de McDonalds, o alta porcarie care a avut pile si a astigat contractul de catering. Cat snobism la acest topic!!!

Nu, sa nu mancam bacon si sausage, sa mancam cous cous cu lapte, ca e o bunatate, sa ne crestem copiii in globul de sticla, nici pe afara sa nu iasa, ca ii arde soarele si fac cancer la piele, sa nu puna gura pe vreo mancare gustoasa, ca doamne fereste ce face grasimea in alimentatia unul copil crestere. Ai zis de mult ca ai incheiat subiectul, dar vad ca tot revii, cu un mesaj dupa altul, care mai de care mai plin de judecati...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

micul dejun al nostru sambata imi ia cel mult 10 min.
fiecare isi da aportul astfel:
-baiatul isi face lapte cu cacao si pune farfuriile
-eu fac o omleta cu:spanac, ardei, ciuperci, marar si brinza
-sotul face cafeaua
-spalat vasele 3 min.
astfel petrecem si timp impreuna si avem un mic dejun sanatos.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

normal ca e vorba de un pic efort in plus pt noi sa ne documentam de ce/cum mancam, multe nu vor/nu stiu/nu pot sa gateasca...dar treb sa realizam ca mancarea e parte esentiala din viatza noastra si a copiilor nostri. mancarea e mai importanta decat orice:serviciul,plimbarea, filmul...

stilul nostru de viatza il transmitem mai departe copiilor nostri.

nu vreau sa jignesc pe nimeni si mult timp si eu am avut de atitudinea asta de "hai ca nu moare nimeni de un fast food azi ... cateva E-uri maiine", dar m-am schimbat.

cand alegem sa mancam noi si sa dam la copiii nostri ce nu stim sau mai bine zis ce stim ca e nociv, ca ne pune in pericol viatza alegem intre sanatate si boala.

nu vreau sa stiu ca copilul meu peste citiva ani face diabet sau atac de inima, ca va sta prin spitale sau va cheltuii mii de dolari ...datorita mie.
da,mai bine muncesc, gatesc 3 mese pe zi, pierd timp prin magazine si la cratiza...dar cred ca asta e datoria mea de parinte, de mama sa imi hranesc si nu sa-mi otravesc familia.

plus ca pt mine nu mai este ideea de gatit ca o corvoada, a devenit placere, retzete noi, idei noi...alimente noi...

viatza, sanatatea sunt prea pretioase ca sa ne jucam asa cu ele si sa ne lasam dusi de val.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Michelle -- pe mine m-a deranjat modul de exprimre al lui Cory, cu porcaria de Mc, bleah, nu e de laudat (de parca a intrebat-o cineva sau a rugat-o cineva sa ma laude ca imi hranesc copiii cum doresc).

In al doilea rand, si eu gatesc, nu imi displace, dar nici nu mi se pare ca ar trebui sa ma obsedez cu asta, echilibrul este cheia. Mancam mese echilibrate, avem zile cand mancam legume preparate in casa sila lunch si la dinner, alaturi de piure sau pilaf fcute totin casa si ceva carne. Dar avem si zile cand un din mese este pizza sau McDonald's, zile cand comandam dela restaurant sau mancam inoras (Greek, Mexican, Indian, mediterranean, etc)

Zicea o mamica din Canada, casatorita cu un roman, ca pentru cele cu soti straini, e usor sa uiti ce important este "potolul" --m-a amuzat nespus expresia asta. Noi nu traim ca sa mancam, ci mancam ca sa traim...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Michelle - frumos "graiesti" Si in primul rand, adevarat si argumentat! Freedelia- da, revin de cate ori simt nevoia sa o fac pt ca mi se pare incredibil ce citesc la tine. Nu ai nici un argument solid, unul singur macar, pt care iti hranesti copiii cu ...da, ai citit f corect: porcaria de Mc ! Snobism? Haha...daca sa-ti alimentezi copilul corect pt tine se traduce in snobism, e clar..la capitolul asta nu mai comentam ca m-am lamurit! Jeeez...Da, cous-cous cu lapte. E f bun, sanatos si satios dar mna..pt voi e doar un snack... Eu il scot afara pe aproximativ orice fel de vreme/temperatura, nu-l tin in glob de sticla, am ales doar sa-i ofer o alimentatie echilibrata/sanatoasa. Deja sunt in ceata, ce anume te deranejaza pe tine...de militezi atat pt Mc, KFC&Co..."sa nu puna gura pe vreo mancare gustoasa, ca doamne fereste ce face grasimea in alimentatia unul copil crestere." Ceva "gustos" gen Mc..da,da..sa stii ca grasimea sanatoasa este f utila si benefica organismului. Dar nu cea din produsele prea-laudate de tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Este dreptul tau sa ti se para incredibil, dar trebuie sa inveti sa respecti libertatea altuia de a decide pentru el si familia lui. Ba da, am argumente pentru McDonald's -- am lucrat acolo in studentie (in State, dar banuiesc ca e la fel si in Romania) si am vazut cum se pregateste mancarea si nu e cu nimic diferita de mancarea de acasa. Aceeasi mancare, ma refer. Adica nu e diferenta intre cartofii prajiti de mine acasa si cei de la McD. Da, da, sunt modificati genetic. Parca aia de ii cmperi acasa stii tu ca nu sunt... La fel, nune diferenta intre sausage-ul de la ei si celpe care il cumpareu de la magazin si il prajesc in propria tigaie. Iar sa nu pui gura pe cartofi prajiti sau sausage mi se pare o exagerare care, ca tot de e prea mult, strica. La fel, clatitele de la McD sunt la fel ca cele de le fac eu acasa, din faina, oua si lapte, si omleta la fel, din oua ca toate ouale se face si la fel se prajeste. Despre hamburgeri nu ma exprim, acolo nu stiu ce fel de carne intra in ei, dar plini de grasime oricum nu sunt, nici ca hamburgerii facuti acasa, ca si acasa pe grillpui ulei.

Asa ca, pana una alta, TU nu ai adus nici un fel de argumente. Si nici cu respect la partenerul de dialog nu te ai exprimat.

Si faptul ca spui ca imi hranesc copiii de la McD, iarasi mi se pare o lipsa de respect, a iti hrani copiii intr un anumit fel inseamna ca asta mananci in majoritatea timpului, or eu am zis ca noi mancam McD cam o data pe sapamana, uneori de 2 ori, alteori nu mancam 2 saptamani...

Mancam de toate, echilibrat, fara exagerari, cum ii sta bine unui om normal. Iar asta cu E-urile iar e o maaaare tampenie, nimeni nu a auzit de ele in afara Romaniei, sau ma rog, or fi auzit prin Europa...

In fine...

Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cory_B spune:

Pai ce argumente doresti sa aduc vis-a-vis de alimentaia sanatoasa? Asta ar fi culmea! Ori vrei sa o adopti, ori nu...Vorbesc in general, nu fac referire la tine in mod special. Cu ce nu respect partenerul de dialog? Cu faptul ca ii combat unele opinii? Really...Tocmai aici e diferenta: eu incerc momentan(pt ca sunt convinsa ca pe parcursul vietii, pe masura ce va creste, va manca aprox de toate) sa nu ii dau de acum prajeli, grasimi nesanatoase, zahar in cantitati mari etc. Daca ai lucrat la Mc, cu atat mai mult ar tb sa ii ocolesti...dar eu iti respect decizia/libertatea de a manca o data, de doua ori sau de cate ori crezi de cuviinta de la Mc si nu imi mai spun parerea. Eu zic sa nu te mai cramponezi atat de modul meu de exprimare(format exclusiv pe seama faptului ca nu agreez mancarea de tip fast-food pt copii, in general, nu au nici o legatura cu "partenerul de dialog") si sa intelegi esenta a ceea ce vreau sa exprim. Faza cu E-urile e total discutabila si eu nu m-am legat de acest aspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

reaspuns la intrebare:
de pe la 3 ani ai copiilor, cam o data de doua ori pe luna mergem la Mc

din Happy meal ul acela le dam vreo 10cartofi si sucul de portocale
bucatelele de pui le mancam noi



sa va spun ce am constatat din experientele de party uri in diverse locuri

in majoritatea locatiilor sa zic diferite de Mc (si unele cu mari pretentii si costuri pe masura..dupa mine, enorme!) mancarea ce se da copiilor este gen fast food
cartofi congelati (repede facuti), diverse snitele, chiftelutze, etc... la fel la pungutze si rapid incalzite...





Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">party in FEERIE de muzica si dans



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput