Clasa I 2011-2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mai, mie mi se pare incredibil sa tina lumea in asemenea suspans si sa nu linisteasca familiile in legatura cu inscrierea copilului. Va tin pumnii sa fie totul bine!

Legat de ora de culcare, sincer as vreau si eu sa imi asa, dar sincer nu va fi posibil dat fiind ca eu ajung oricum pe la 20. Si daca Andrei ar adormi pe la 9, Alexandra nu a dormit niciodata atat de devreme. Degeaba dau stingerea, pur si simplu se foieste cu orele. 21.30 imi parea chiar rezonabil pentru ea, dar voi face o incercare cu 21. Poate dupa ce incepe scoala mai serios o sa mearga de buna voie la somn.

In clasa sunt taman jumatate baieti si jumatate fete. Pura nimereala. Ea a fost insa obisnuita cu grupe predominant de baieti.

Monica, nu stiu daca vine tarziu raspunsul meu, dar sa stii ca eu as opta pentru a tine copiii impreuna in aceeasi clasa. Oricum intr o clasa copiii vin din medii diferite si sunt diferiti ca si capacitati. Cred ca e doar o presupunere faptul ca fetita ar copia, poate dimpotriva ar fi stimulata sa progreseze mai rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Buna tuturor,

Ne alaturam si noi grupului de mamici de (aproape) noi scolari.
Baiatul meu nu prea are emotii de aceea sunt tare curioasa cum va percepe inceputul de an scolar.

Am luat ghiozdan, penar, caiete, pantaloni, camasi, pantofi.

A, si scaun de birou, reglabil pe inaltime si fara rotile.

Azi planuim sa mai amenajam cate ceva la camera lui, ca sa devina camera de scolar, mai depozitam unele jucarii si puzzle de copii mici in mansarda si facem loc pentru carti si caiete de copii mari . Deasemenea trebuie sa punem caietele in coperti, pe caprarii, sa stabilim locurile rechizitelor si sa incepem primele notiuni de ordine pe birou. Toate acestea le vom face impreuna, ca pregatire pentru scoala.

Cat despre ora de culcare la noi e maxim ora 9. Incercam sa ne reobisnuim acum cu asta, ca in vacanta s-a cam modificat dar sper sa nu fie probleme. Din fericire ora de trezire nu va fi foarte devreme, pentru ca scoala e foarte aproape.

Cam asta imi vine acum in minte, in rest astept si eu cu nerabdare primele zile de scoala...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

La noi azi la pranz s-au afisat listele !!! ... nu am ajuns sa le vad, dar m-a sunat o mamica. Suntem la doamna la care ne-am dorit si cu inca 2 prieteni/colegi de la gradi, o fetita si un baietel ... supeeer !!



Lali - da-ne si noua te rog cateva detalii despre scaunul reglabil pe inaltime, fara roti ! de unde l-ati luat ? caut si eu ceva de genul asta. Multumesc



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Suntem 28 in clasa ... rezonabil, zic eu ... 13 fetite si 15 baietei; eu prin clasa 6-a mi-amintesc ca ajunsesem 42 in clasa

Intrebare: aveti idee cum se dau literele la clase ? I A, I B ...

cand eram eu in generala se stia ca la clasa A sunt cei mai buni copii, cei mai buni invatatori/profesori; acum am auzit ca invatatoarele trag la sorti literele . La voi cum e ? Are vreo importanta litera ? este relevanta in vreun fel ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

Buna seara tuturor,

Vad ca se discuta intens despre inceperea anului scolar. Si fetita mea incepe acum scoala, si ca voi toate avem si noi emotii. Ea va merge la o clasa cu predare in limba germana si de asta am emotii mai mai decat daca ar fi mers la o clasa cu predare in limba romana. Oricum, si gradinita a facut-o tot in germana si speram sa ne descurcam cumva. Vroiam sa va spun ca ieri ne-a chemat invatatoarea pentru o sedinta cu parintii si am ramas impresionata de eforturile pe care le face deja pentru clasa. Este tanara si cred ca de asta are atata energie. Le-a trimis copilasilor, prin noi, cate o scrisoare in care isi exprima derabdarea de a-i intalni, le spune cat de multe lucruri vor invata impreuna si ii invita la deschiderea anului scolar impreuna cu familia. Le introduce un personaj care o sa-i invete abecedarul, adica o omida, iar fiecare bucatica din omida reprezinta cate o zi din cele ramase pana la inceperea scolii. Ii roaga ca in fiecare zi sa coloreze segmentul care reprezinta ziua in care se afla, iar atunci cand nu mai sunt segmente de colorat urmeaza sa mearga la scoala. Bineinteles ca fetita mea a fost foarte incantata si a colorat azi prima bucatica din omida.
Am mai ajutat-o sa pregateasca niste coifuri pline cu cadouri pe care o sa le dea copiilor alaturi de manuale si caiete, in prima zi. In orice caz, ne-a povestit multe lucruri si m-a impresionat foarte placut. Acum, sa vedem ce va fi. Partea proasta este ca va fi o clasa cu un numar mare de elevi. Cand s-a dat testul de limba erau vreo 22 iar acum sunt 31, multi venind la clasa ei fiindca stiau ca e invatatoare buna.

Copii gasesc totul in nimic, oamenii gasesc nimic in tot. (Giacomo Leopardi)

Mami de 2004 si 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina

Suntem 28 in clasa ... rezonabil, zic eu ... 13 fetite si 15 baietei; eu prin clasa 6-a mi-amintesc ca ajunsesem 42 in clasa

Intrebare: aveti idee cum se dau literele la clase ? I A, I B ...

cand eram eu in generala se stia ca la clasa A sunt cei mai buni copii, cei mai buni invatatori/profesori; acum am auzit ca invatatoarele trag la sorti literele . La voi cum e ? Are vreo importanta litera ? este relevanta in vreun fel ?


La noi la scoala literele sunt in ordinea varstei . Adica cea mai batrana invatatoare are "A", apoi o doamna de vreo 45 are "B" o doamna de 35 are "C" si la "D" e o domnisoara suplinitoare tanara
Mie nu mi se pare ca litera are vreo relevanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

la noi la scoala III G-ul de anul asta era clasa de "elita" adica cei mai multi copilasi olimpici( bineinteles ca asta a fost doar pe seria asta) nu cred ca au vreo importanta literele

am reusit si noi sa gasim dresuri in sfarsit..aveam si eu o "scama" pe creier si pantalonasi am luat de la zara, blugi negri dar si niste pantalonasi mai eleganti...
cine stie cate or mai fi de cumparat...eu asa zic ca am luat cam de toate...oricum timp mai este si daca o fi si de luni incolo...nu-i bai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

La noi sigur o sa fie probelma cu culcatul, el de cand e mic se culca tarziu. La 8 in nici un caz, pai la 7 si ceva ajungem acasa. Va dati seama ca s-ar mai juca si el acasa, mai stam impeuna, mai iesim pe afara...daca il culc la 9.30 sau 10 mi se pare suficient. Realist vorbind, mai devreme nu cred ca reusim. Ar inseamna scoala, somn, scoala, somn, avand in vedere ca el sta si la afther school pana la ora 18.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

'Neata, fetelor!

Multumim pentru sustinere! Cand 'oi afla si eu ceva, va spun si dau de baut! Azi daramam iar scoala.
Ce sa mai zic...am ajuns si la director, logic. Acelasi raspuns: asteptati, nu stim nimic, nu s-au facut clasele...era f.f. nervos, nu a promis nimic...de fapt, era nervos pentru ca toti vor la acelasi invatator si nu poate, nu stie cum sa-i mai imparta...plus ca sunt multi cu influenta destul de mare care vor tot acolo...in fine, asta e, de-acum ce-o fi o fi, mergem inainte.

Ma bucur pentru voi, cele care stiti deja invatatorii, ba chiar v-ati si intalnit si discutat cu ei, felicitari si jos palaria in fata directorilor scolilor respective, care-au stiut sa se organizeze!

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineata
Lora, Soleil, imi pare rau de voi si incertitudinea asta. sper sa se rezolve azi-maine, sa va linistiti.
eu am fost ieri la scoala, am luat uniformele - care mie imi plac - am vazut listele afisate (nu ca aveam vreun dubiu, la cate sedinte am avut ). Patrick e clasa IB, nu stiu ce relevanta are litera, e doar ceva aleatoriu.

R

Mergi la inceput