Albinute & bondari de mar-apr ' 07 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Nu te mai stresa Roxi cu parametrii copilului. E sanatos si istet? Este. Mai e si frumos pe deasupra. Bine ca n-are minte de doi ani jumate, lasa tu piciorul in pace ca asa i-o fi soiul. Frate-miu e cu 2 ani mai mare ca mine si a fost tot timpul mai mic si pricajit decat mine in generala. Apoi a crescut brusc in liceu si e ditamai omu' acum, asa ca nu te agita ca e bine asa cum e.

Tzuna, merci de lamuririle cu clasa 0 din Ro, chiar ca nu am realizat realitatile astea aiurea. Asta e inca o chestie de aia facuta de dragul schimbarii si copierii, dar fara a avea suport in infrastructura. Imi pare rau atunci pt bietii copii, ca o sa fie intr-adevar o brambureala.

Tzuna, vreau sa-ti mai urez si intoarcere lina la serviciu si sa fie cu bine pt fete! Si eu mai am putin, peste 2 luni sunt inapoi pe baricade, e drept ca intai doar 4h.

Toate cele bune tuturor,


Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

Neatza fetele, si noi revenim cu vesti, am trecut de prima sapt de grupa mijlocie, evident racite, daca silviu e mai nou scolar, vrea si ea sa faca teme, si trebe sa recunosc ca le face impecabil, nu sti unde termin eu modelul si unde incepe ea, stangace fiind vad ca se descurca mult mai bine ca fratiorul
marime si greutate... 100 si 15 kg ea si el... pai roxaniciSilviu e scolar si are...110 si 16 kg ( imbracat si desi ma asteptam sa fie cel mai mic din clasa si cu mari diferente intre el si copii se pare ca nu e singurul.Intradevar singura lui problema este ghiozdanul care, cu carti si caiete pt 1 zi , penar si cu 250ml de apa si jumatate de sandvis are nici mai mult nici mai putin de 5 kg....... , iar clasa lui e la etajul 3, iam luat troler la dus cat se mai poate il urc eu, iar la coborat il trage( a se citi arunca) pe scari, ca el de la scoala merge la afterschool.
In rest cantam, dansam, si umplem timpul cat se poate de constructiv pt ei.
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.213690495359106.54619.100001544728990&l=5ea0fbe4c0&type=1 pe facebook mai avem pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

buna si de la noi.

matei e grupa mijlocie. am trecut amandoi printr-o mica raceala/viroza din primele zile de gradi. muci, tuse nu prea, febra. ne-am tratat cu vit c, oscillo, coryzalia, calpol si a trecut in 4 zile.
are 111 cm si 18 kg, 26-27 la pantofi.
in mare ne intelegem binisor, este un partener de conversatie f bun, comunicam bine. cu mancatul stam prost dar ne-am obisnuit.
profitam de vremea inca foarte frumoasa si iesim cat mai mult in parc. din pacate cu copiii de la bloc nu prea reusim sa socializam cum ar trebui. dezamagirea este si din partea mea si din partea lui matei. avem un baietel care sta doar cu mama lui si cu fratiorul cand iese afara; mai avem un alt baietel care vorbeste f urat cu mama lui si din pacate nu se iau masuri; o fetita urlacioasa si rautacioasa ... deci, ne raman cam parcurile unde se imprieteneste si el cu cine poate.

in rest, bine pe toata linia. eu ma simt depasita de trecerea timpului, mereu in viteza, mereu pe fuga ... dar sanatosi sa fim.

sanatate bolnaviorilor!!

alexa pai cum sa nu fie slabut copilul cand tu ii dai la el "jumatate de sandvis". (glumeam) sa aveti mult succes la scoala!

sa aveti o zi buna!

sper sa va dau si maine cafeaua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

ioana primele zile iam pus 1 intreg si 1 data a ajuns la gunoi a doua in frigider la after, apoi dupa discutia mama -copil- invatatoare( care insista 100% ca copii sa manance in pauza de masa sandvis.... si orice altceva dar nu se discuta sandvisul) am ajuns la compromisul jumate sa nu se sperie.... de marime , si asa am reusit sa manance, iar alegerea lui a fost jumate plus un barni
el dimineata nu bea decat laptele, pana acum nam reusit, sal il convingem cu altceva... senvis iaurt etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

ROXANICI- ma bucur ca nu ne lasati singure in clubul celor mai micuti. Si Maria tot 24 poarta si m-a inebunit ca vrea role (are de alea cu 4 roti de bebei ca altfel nu i-am gasit marimea ei).

KRISSY- da la noi va fi ciudat cu clasa O. Ma gandesc serios sa o pun pe Maria sa repete grupa mare ca sa mai stea un an in gradinita. Nu o vad la 5 ani si jumatate in nici o scoala de la noi. Poate in una privata dar nu e cazul noastru.

PAXELA- felicitari noului scolar si fetitei semiscolarita. Chiar m-am gandit la voi. Cum ai ales scoala si invatatoarea lui Silviu? Mai are copii cunoscuti in clasa?

Vad ca majoritatea copilasilor sunt in grupa mijlocie. Numai a mea e in grupa mare? Si dc da voi la cat ii dati la scoala la 6 ani si jumatate sau 7 ani si jumatate (inca nu luam in calcul nebunia cu grupa 0 Ca eu tot sper sa se razgandeasca astia)?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna ziua fetele mele dragi....Razvi e bine,la gradi,grupa mijlocie,el are 19,5kg si 110 si 28 la picior,dar are cu cine semana tasu are la picior 46...
Vad ca discutati de scoala,noi o sa intram la scoala daca se mentine asta cu grupa pregatitoare la scoala la 6 ani si 4 luni,daca nu si face pregatitoare in gradi (care e grupa obligatorie) la 7 ani si 4 luni...si eu sper sa se razgandeasca astia!

Razvi e gelos pt Rares,dar nu zice,nu se poarta urat cu el,ci doar incearca sa ne atraga atentia comportandu-se urat,nu mai vrea sa manance singur,sa se imbrace,si problema e ca afce asa si la gradi...in fine...azi am avut o discutie cu el...

Va las,s-a trezit bb!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

Tzuna daca nu va fio clasa 0 la scoala la 6,5 daca va fi atunci 7,5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

rares e grupa mare si si alex de diana_jors, or mai fi si altii.
totusi io cred ca il voi da la 7 jumate la scoala, o sa repete ceva...probabil pregatitoarea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Si noi tot de la 7 ani si 5 luni o sa il dam in clasa 1, acum este mijlocie la gradi. Acum are vreo 19 kg si poarta 27.
Momentan e la mama ca sa termin cu cel mic, la sfarsitul saptamanii il aduc in Bucuresti.
Referitor la diferentele dintre programele de invatamant de la noi si cele din tari ca Spania, Italia, MB, Franta (atat am comparat eu) nu am ajuns la concluzia ca am fi mai slabi sau mai buni ca altii. La ei se incepe totul mai devreme, dar intre clasele 2-7 se intra intr-un fel de ralenti sa nu se sperie copiii si sa nu dea pe afara. Adica de ex. la mate se repeta la nesfarsit anumite metode, la limba materna in loc de multa gramatica se face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

(s-a trimis singur mesajul)
Deci la Limba materna se face multa dezvoltarea vorbirii iar la limbi straine (aici ma doare) se face doar conversatie usoara, fara a respecta pronuntia intocmai sa nu se stalceasca cumva limba, fara gramatica si fara scris. Am o cunostinta, absolventa de limbi straine care prefera sa castige din meditatii particulare cu studenti in Londra pentru ca la scoala unde a luat concursul si urma sa se angajeze i s-a spus sa predea spaniola fara sa scrie nimic, doar prin conversatie si imagini. Nu avea nici un rezultat.
De asta cei care se intorc din Spania si Italia la clasele mici spun ca aici "se face Dom'le scoala peste nivelul alora".
La ei abia apoi, in colegiu, se accelereaza ritmul, numai pentru cei care intra acolo si fac fata.
La noi ritmul este accelerat constant, practic ajungand la materiile de baza la acelasi nivel la sfarsitul liceului.

Asta e parerea pe care mi-am format-o eu citind si vorbind pentru ca la un moment dat se punea problema sa plecam din ro.


Mergi la inceput