Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***343***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebe_shtrumf spune:

Floricule eu zic sa te gandesti bine, ca nu ma pricep la sist asta nou, stiu ca la ala stept by step e un pik naspa dintr-a 5-a ca incep iarasi clasic...insa ce sa zic...poate fetele din inv stiu mai bine. desi e cam ciudat ce gasii eu pe net...asa la prima vedere.
Olga naspa ca reactioneaza asa, cine stie de ce face asa, poate ca de data asta se acomodeaza mai greu, la prima tot asa facea la inceput?
eu zic sa nu renunti, e dreptul lor sa faca asa, cauta dragostea si alintul...poate poate.
eu de dimineata cand am zis ca merge la gradi,cand am pronuntat GRADI a inceput sa planga instantaneu in masina...cu 2 jeleuri plangea in hohote si ma tinea strans de mana..dar s-a calmat ff repede.


www.facebook.com/photo.php?fbid=181191671934547&set=a.181191651934549.54398.100001311452589&type=1&theater" target="_blank">Ariana-25.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Neata!Olga, eu nu-s nici insarcinata, si nici nu am dus-o pe Eva pana acum la gradi, deci nu pot vorbi din experienta, insa eu in locul tau as incerca sa aflu mai multe despre ce face el la gradinita (eventual prin metodele de joc propuse de Aris, care, apropo mi se par super!!). Mie mi se pare tare ciudat ca reactioneaza atat de dur cand vine vorba de gradinita, inteleg niste maraieli, plans ca nu vrea acolo, dar sa se sperie ca te-a auzit pe tine pronuntand cuvantul, mi se pare cammult. Sigur e totul in regula acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Metodele lui Aris merg la supervorbareti. La al meu, de pilda, n-ar merge asa ceva, ca nu-i chiar atat de coerent in vorbire. Pe David nu l-am mai vazut de mult, dar daca simpla pronuntare a cuvantului "gradi" il sperie, nush daca e o idee buna sa ii faci gradi acasa.

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Neata!
Olga, eu nu-s nici insarcinata, si nici nu am dus-o pe Eva pana acum la gradi, deci nu pot vorbi din experienta, insa eu in locul tau as incerca sa aflu mai multe despre ce face el la gradinita (eventual prin metodele de joc propuse de Aris, care, apropo mi se par super!!). Mie mi se pare tare ciudat ca reactioneaza atat de dur cand vine vorba de gradinita, inteleg niste maraieli, plans ca nu vrea acolo, dar sa se sperie ca te-a auzit pe tine pronuntand cuvantul, mi se pare cammult. Sigur e totul in regula acolo?







CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Floric, m-am mai gandit la dilema ta cu vecina si copilul care plange. Tu ce relatie ai cu femeia? Io vad singura operatiune eficienta ca pe o chestie pe termen lung. Sa o prinzi un pic de vorba, eventual ii mai dai cate o jucarie sau o hainuta pt copil, am impresia ca e mai mic decat Rares si ii poti da ceva "sa se bucure si alt copil, ca pe Rares nu-l mai intereseaza". Eventual sa iesiti impreuna in parc la un moment dat, ca sa vezi mai exact cum e copilul, sa vada si ea ca nu numai al ei face prostii, "toti copiii fac de-astea". Si numai dupa ce o castigi un pic sa deschizi vorba mai "la obiect".

Dar asta presupune un consum de energie destul de mare din partea ta. E singura idee care-mi vine!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Floric, m-am mai gandit la dilema ta cu vecina si copilul care plange. Tu ce relatie ai cu femeia? Io vad singura operatiune eficienta ca pe o chestie pe termen lung. Sa o prinzi un pic de vorba, eventual ii mai dai cate o jucarie sau o hainuta pt copil, am impresia ca e mai mic decat Rares si ii poti da ceva "sa se bucure si alt copil, ca pe Rares nu-l mai intereseaza". Eventual sa iesiti impreuna in parc la un moment dat, ca sa vezi mai exact cum e copilul, sa vada si ea ca nu numai al ei face prostii, "toti copiii fac de-astea". Si numai dupa ce o castigi un pic sa deschizi vorba mai "la obiect".

Dar asta presupune un consum de energie destul de mare din partea ta. E singura idee care-mi vine!

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way


Relatia mea cu ea e de ...vecini...si atat. Desi suntem de o varsta, ea nu a fost niciodata comunicativa, sa iasa la jaoca cu copiii. Acum imi dau seama in timp ce scriu ca probabil aplica acelasi tipar copilului.
De prins in parc e tare greu....un apt ca nici eu nu stau la joaca in jurul blocului si a doua nici ea nu iese afara cu copilul. V-am spus. Nici macar mama nu o vede care iese in fiecare zi si sta si in jurul blocului si i n parcul din apropiere.

Cumva va trebui sa ma intalnesc cu ea. Aseara am fost atenta sa vad daca incepe iar circul...Evident...Tot stau sa ma gandesc daca nu e legat de un moment al zilei...baie, masa de seara, culcat...

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Eu cred ca oricum majoritatea actiunilor sale se desfasorara dupa rutina de la gradinita (asta dupa ce deja s-a obisnnuit acolo).

Asta spun din ce observ eu la Vladimir. De exemplu, saptaman trecuta tragea de ceva usurel...si se face ca se chinuie. Si il aud "hei-lup, hei-lup a iesit ridicheeeaaaaa". Ulterior am aflat ca pentru serbare pregatesc o sceneta cu ridichea uriasa:D

Apoi imi da el task-uri. imi zice "umfla balonul asta asa..." (desi nu avem niciun balon. si pune mainile la gura si face pantomima:)). Umfla un balon imaginar care ulterior se sparge.

La masa (in weekend), sta la masuta lui si bate cu mainile in masa si zice:"haide, Flori! haide, Flori" (pe bucatareasa de la gradi o cheama Flori.

cred ca trebuie sa fim atente la toate semnalele pe care ei le trimit si sa le interpretam corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Mda, poate metoda explicata de Aris nu e cea mai potrivita, dar eu raman la parerea mea ca e ceva in neregula cu gradi, ceva il sperie acolo. As vrea sa fie o parere gresita, si sa fie doar speriat de noul din jurul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Si eu m-am gandit la asta, dar nu se justifica refuzul de a merge in parc sau la mall.

Ar fi mai simplu sa fie gradi asta. O schimbi si gata. Mi se pare mai greu de tratat frica de nou.

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Mda, poate metoda explicata de Aris nu e cea mai potrivita, dar eu raman la parerea mea ca e ceva in neregula cu gradi, ceva il sperie acolo. As vrea sa fie o parere gresita, si sa fie doar speriat de noul din jurul lui.






CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Multumesc de sfaturi

Aris foarte bune sfaturile legate de bebe, dar la noi clar nu aceasta este problema. El in ca nu constientizeaza asa mult venirea lui bebe si nici nu-l prea intereseaza subiectul inca. Stie doar ca am un bebe in burtica si cam atat. Deocamdata n-am insistat. La noi oricum, inca nu este loc de discutii filozofice, oricat as incerca. Eu sper ca in aceste cateva luni sa creasca si sa inteleaga mai multe. Progrese sunt in fiecare zi.

Eu sunt sigura ca de la gradinita cea noua i se trage. Desi l-am pregatit si i-am zis ca o sa mergem la o gradi noua, care este mai frumoasa, o sa invete mai multe, o sa-si faca prieteni noi, bla, bla...el cred ca nu intelege de ce a trebuit sa-l iau de undeva unde lui ii era bine. Aici toata lumea era noua pt el, probabil s-a speriat. Dar s-a speriat cam tare La cealalta gradinita erau si copiii mai mari si altfel se juca si se intelegea cu ei. Aici sunt toti mititei si nu este atras de ei.

Mie nu-mi placea la gradinita veche ca nu au asistent medical. Vine doar 1 data pe sapt un doctor si ii controleaza. Am cautat o gradinita care sa-mi indeplineasca aceasta conditie. Am gasit aceasta gradinita de care am fost multumita de ce mi s-a prezentat, dar David nu a fost controlat niciodata pana acum...cred. Eu cand l-am luat luni de la gradi, ii cursese toata ziua nasul, caci am vazut pe camere, si nu mi-a zis nimeni nimic. Deci n-am rezolvat nici aceasta problema.

Acum vb si cu Gaza la telefon si ii povesteam de patania noastra cu gradi si de cate ori pronuntam cuvantul "gradinita" alerga catre mine si-mi zicea "frica, vreau acasa" Deci clar ca de la gradinita i se trage.

Of, trebuie sa ma gandesc serios, daca sa mai stresesz copilul cu noua gradinita, cu adaptarea sau sa-l duc inapoi la gradinita veche unde se simtea f bine. Chiar nu stiu ce decizie sa iau.

Olga, mamica lui David iepurasul si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
Si eu m-am gandit la asta, dar nu se justifica refuzul de a merge in parc sau la mall.Ar fi mai simplu sa fie gradi asta. O schimbi si gata. Mi se pare mai greu de tratat frica de nou.
Citat:
citat din mesajul lui anamariame
Mda, poate metoda explicata de Aris nu e cea mai potrivita, dar eu raman la parerea mea ca e ceva in neregula cu gradi, ceva il sperie acolo. As vrea sa fie o parere gresita, si sa fie doar speriat de noul din jurul lui.
CRISTIAN (7.03.2009) --------------------------------------Where there's a will there's a way
Pai poate se teme sa iasa din casa pentru ca se gandeste ca mami il duce la gradi...zic si eu...

Mergi la inceput