Cat costa nasterea la o clinica privata Romania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Pentru cine este interesat, Regina Maria a scos noile pachete pentru nastere... detalii aici: http://www.reginamaria.ro/ro/maternitate/preturi/pachetele-de-nastere-la-maternitatea-regina-maria

Ioana 31+ cu Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

am nascut la Sanador - e ok! nastere naturala cu trei zile cazare( adica una in plus fata de standardul lor la nasteri naturale) + ceva analize pt bb- screening boli metabolice+ inca niste analize bb de sange cerute de noi= 3800Ron+ 160Ron consult anestezist. Foarte bine in general- mai ales asistenta la nastere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Eu am nascut la Eva, in Bv si am fost foarte multumita. Pretul e mic raportat la restul din tara, dar bun raportat la ce iti ofera.

Cele 3 zile de cazare de care amintesc clinicile private sunt 2 nopti; rareori, in functie de momentul internarii, se admit si 3 nopti in aceiasi bani, dar baza e 3 zile = 2 nopti la naturala.

Desi am fost multumita de clinica, consider ca serviciile continua sa fie foarte proaste, fie ca sunt ele la stat, fie la privat.

De exemplu, la Euroclinic am primit in februarie 2010 oferta cu 7500 de lei nasterea naturala, desi in aprilie altcineva a primit cu 6500. Diferenta nu mi-a putut fi explicata, iar incercarea a fost jenanta, gen minimul si maximul... de neconceput sa fie asta.

La CMU nu am reusit sa inteleg pe ce se duceau banii mei, aproape 3000 de euro cu medicul cu care doream eu; faptul ca ei au investit multi bani nu insemna ca eu sa le asigur, din primii ani, profit.
Ma rog, am primit observatii atunci pe forum, cum ca vrei ce-i mai bun pt. bb, cum ca ori iti permiti ori ba... de parca nu ai dreptul sa te interesezi pe ce se duc banii tai. Ba eu cred ca e indicat...
Doctorita mea parca voia musai sa ma bage in cezariana sau asa mi-a transmis, asa ca am abandonat si CMU si pretul inexplicanbil.

Oricum, la toate clinicile e foarte greu sa obtii informatii reale si complete, ca, de exemplu, partea cu problemele eventuale ale bb sau ale tale dupa nastere... cat costa spitalizarea pe zi pentru asta etc.
Atata timp cat gandesti simplist: vreau curat in camera si sa ma salute asistenta, esti pacientul ideal! In rest, lupti ca si in spitalul de stat sa afli informatii care ti-ar trebui spuse dinainte.

In cele mai multe cazuri consultul cu anestezistul inseamna ca el citeste o fisa pe care o completezi tu... asta nu ti-o spune nimeni, ca multe altele.
Prin urmare, fie ca alegeti clinica de stat ori privata, intrebati, intrebati, intrebati.
Ce e uleiul de ricin? De ce se administreaza? Cat? reactii adverse la calciu intravenos, efectele anesteziei asupra copilului, pro si contra epidurala in nasterea naturala etc. Am citit informatii eronate ale unor mamici care trecusera deja prin asa ceva, am vazut medici sau moase care au luat decizii pentru pacienti fara ca macar acestia sa realizeze, caci daca nu iti impune nimic la privat, manipularea in schimb e la rang de arta!

Nu sunt impotriva spitalelor private, pentru mine a functionat bine alegerea pentru nastere, insa obiectiv vorbind sunt la fel de slabi la capitolul comunicare si informarea pacientului ca cei de la stat... in 90% fiind si angajati la stat.

Inainte sa dati cu rosii sau oua, ganditi-va ca sunt scumpe! Nu, serios, treceti de partea emotionala a nasterii, peste endorfine si adrenalina si intrebati.
Nasteri frumoase, usoare si copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Va rugam,cele care ati nascut deja dati-ne mai multe informatii.Analizele pt copil sunt incluse,daca nu cat costa?Ce costuri suplimentare au fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Virginia_86 spune:

Eu am ales sa nasc la Medlife, am fost ieri si am vizitat maternitatea si am discutat despre conditii, preturi, celule stem etc.
Ei au trei pachete de nastere: silver, gold si diamond. Preturile calculate pentru mine (trebuie sa platesc aproximativ 1500 RON in plus pentru ca nu sunt asigurata in sistemul public de sanatate) sunt urmatoarele:

Pachet Silver 2 paturi nastere cezariana: 7072 ron/ nastere naturala 5572 ron
Pachet Silver 1 pat : nastere cezariana: 7772 ron/ nastere naturala 6272  ron
Pachet Gold : nastere cezarina: 9072ron/ nastere naturala 8072 ron- pachet cu insotitor
Pachet Diamond: nastere cezariana: 11072 ron/ nastere naturala 9572 ron- pachet cu insotitor

Eu doresc o nastere naturala, inca nu stiu pe care dintre cele trei pachete le vom alege. A nascut cineva la medlife, cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Leti,mai mult ca sigur sunt incluse si analizele bebelusului,dar si ale tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Eu nu am nascut la privat,insa m-a costat 2500 ron nasterea,iar conditiile nu erau unele tocmai bune,cred ca as opta de acum incolo pt privat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

eu o sa nasc luna viitoare la sanador asa ca am cerut contractul sa-l citesc si vad ca o sa ma coste asa: 51 mil cezariana (nasterea naturala e 16 mil ) + cazarea 3 mil 900 pe zi ( cea mai ieftina)
si in pretul asta intra si toate consumabilele pt mine si bebe (pijama, halat, papuci, lapte praf, pampers, biberoane, suzete) adica sa nu-mi fac nici un bagaj ( am si intrebat la externari daca sa vin cu ceva si au spus ca nu) dar eu o sa-mi iau totusi cateva lucruri desi am vb cu o tipa care imi povestea ca are o cunostinta care a nascut de curand acolo si ii spunea ca pana si periuta de dinti avea in camera.... oi vedea eu
iar in contract scrie ceva de genul ca in pret intra serviciile dr, anestezia, terapie intesiva, neonatologice, + vaccin tip B si BCG
si tot in pret intra masa si transportul mamei si a copilului cu ambulanta Sanador la alt spital ( de stat) in cazul in care apar compicatii si mama nu isi permite sa ramana la ei Doamne ajuta sa nu fie nevoie !!!!!

si ce nu intra in pret e screeningul metabolic nou nascut 4 mil si consult preanestezic 1 mil 650
cam atata cu cheltuielile
(tre sa spun ca preturile pt nastere au reducerea de 31 mil d la stat)

Anca 34+ (7 luni +)cu Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miram spune:

Citat:
citat din mesajul lui 2liniute

eu o sa nasc luna viitoare la sanador asa ca am cerut contractul sa-l citesc si vad ca o sa ma coste asa: 51 mil cezariana (nasterea naturala e 16 mil ) + cazarea 3 mil 900 pe zi ( cea mai ieftina)
si in pretul asta intra si toate consumabilele pt mine si bebe (pijama, halat, papuci, lapte praf, pampers, biberoane, suzete) adica sa nu-mi fac nici un bagaj ( am si intrebat la externari daca sa vin cu ceva si au spus ca nu) dar eu o sa-mi iau totusi cateva lucruri desi am vb cu o tipa care imi povestea ca are o cunostinta care a nascut de curand acolo si ii spunea ca pana si periuta de dinti avea in camera.... oi vedea eu
iar in contract scrie ceva de genul ca in pret intra serviciile dr, anestezia, terapie intesiva, neonatologice, + vaccin tip B si BCG
si tot in pret intra masa si transportul mamei si a copilului cu ambulanta Sanador la alt spital ( de stat) in cazul in care apar compicatii si mama nu isi permite sa ramana la ei Doamne ajuta sa nu fie nevoie !!!!!

si ce nu intra in pret e screeningul metabolic nou nascut 4 mil si consult preanestezic 1 mil 650
cam atata cu cheltuielile
(tre sa spun ca preturile pt nastere au reducerea de 31 mil d la stat)

Anca 34+ (7 luni +)cu Mihai Iulian AMR 5+
burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html

Da chiar nu iti trebuie nimic de acasa- adica nici periuta de dinti, bepantene si crema impotriva ragadelor termometru pt bebe, camasa de noapte, chiloti de unica folosinta, tampoane etc absolut tot . Singurul lucru pe care trebuie sa il stiti e ca nu sunt atat de babyfriendly cum te-ai astepta. Adica cam te conving sa lasi copilul le neonato si sa dea ei un biberon cu NAN...ca citez" fara formula nu se poate". Esti privita ca o ciudata daca vrei copilul cu tine tot timpul Eu am fost aia ciudata care nu vrea sa lase copilul la neonatao si nu se simte obosita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

miram tu ai nascut la sanador?
eu ma gandeam sa le spun ca nu am nevoie de odihna ca sotul-i in concediu si o am si pe mama acasa... asa ca pot sa ma odihnesc dupa daca vreau...sper sa stau si eu cu bebe

Anca 37+ (8 luni +)cu Mihai Iulian AMR 2+
burtica la 33s https://picasaweb.google.com/114955754890412218353/LaPlimbare#
fotografii de la cununie (la 20s) http://fotosivideo.blogspot.com/2012/01/irina-si-marian.html

Mergi la inceput