Strugurasi S-O11- BV Theea ,BV Zubi!! (109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Eu sunt bulversata total, abia ce reusisem sa ma inpac cu decizia mea de a face cezariana si acum toata lumea (adica familie, prieteni) insista sa nasc natural. Sunt perfect constienta ca e mai bine sa nasc natural, insa daca tot am decis altceva , nu pricep de ce nu ma lasa in pace. Mama si soacra-mea m-au zapacit de cap deja, ar fi in stare sa ma incuie in casa, numai sa fie sigure ca nu voi face ceza, ma suna amandoua in fiecare zi sa ma intrebe daca nu m-am razgandit. Deja am inceput sa ma tem ca voi pati ceva nasol de tot in timpul operatiei, la cat ma cicalesc...


37+ cu Maria-Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui inutsa

prima
Hello!
Era sa zic "neata" dar ceasul ma contrazice

mikka stiu ca ecograful da si erori. In cazul meu, chiar imi doresc sa nu fie asa mare bebele

marryan pe langa ce ti-au spus fetele, mai poti incerca ceai de chimen, il bei tu si trece prin lapte la fetita. Despre Infacol am auzit si eu ca e f bun si il am deja in farmacie, pt orice eventualitate, dar in Chisinau nu se gaseste. Intreaba la farmacie, mai bine zis, sa intrebe sotul ca tu nu cred ca mai putere sa mergi si acolo, de un preparat pe baza de simeticona, ca asta e subst activa din Infacol. Cumnata-mea spunea ca pediatrul copilului ei i-a recomandat nush ce supozitoare, Viburcol parca [ea e in Chisinau], pe baza de plante care i-ar fi ajutat la colici

lena bafta la rezultatele analizelor!

bujo wow, ce program fain are fetita ta! Ce imi doresc si bebele meu sa fie asa exemplar

de si36+

bebe din burtica


iunutsa eu iam dat metsil si espumezan ambele sunt pe simeticon, si e apa de plaoie cum spune bujo, de viburcol este homeopat si se da la febra din cite stiu dar am sa intreb la farmacia homeopatica sa vad ce imi recomanda ei. Nustiu daca la Chisinau se gaseste SAbsimplex, sau Infacol sau Colicbaby am sa incerc sa sun sa aflu in caz ca nu am sa le comand din Romania sau sotul va veni la Bucuresti.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui bujo

Mie mi-au iesit trigliceridele 328 si la fel mi-a zis, nu sunt relevante. Desi se indoia ca sunt asa mari.

bujo mami de Filip si Caterina


bujo multumesc mult ca ai scris experienta ta cu Filip, eu ma vad in ea, la mine Valeria asa suge parca o goenste cineva, si se enerveaza daca nu apuca de la inceput tita cum trebuie, baita plinge mereu, de dormit ziua e ca si cum ar avea multa treaba de facut prin casa, nu doarme doar asa dormiteaza cite putin, noaptea imi doarme mai bine, si noi avem doua treziri la 2 si la 6:30 apoi la 8:30 nu ma pling de noapte insa cit doarme mirie ca o doare burtica, cu sarea nu am stiut dar de azi incerc orice numai pe ea sa o vad ca se simte bine, eu deja numai manic nimik normal, stau pe terci, supe de pui si supa de legume, asta e meniul meu de fiecare zi si ceaiuri diferite, menta, melisa, etc.
ma bucur ca fetita ta e linistita, si te simti si tu odihnita, cred ca esti mult mai relaxata acum decit la Filip, banuiesc eu si experienta isi spune cuvintul, deja ai trecut printr-o experienta te asteptai la acelasi regim dar uite ca puiutul tau tia facut o surpriza sa dea Dumnezeu asa sa fie tot timpul si sa creasca mare sanatoasa.

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

corinakelly multumesc mult pu sfaturi, am sa incerc orice ca sa fie bine copilului meu, desi cit mam documenta nu exista un remediu pu colici, ei sunt si daca exista la copil, trece cu perioada de 3 luni si nu ajuta nimik, in caz ca ajuta un preparat e fr bine in caz ca nu asta e...am sa incerc si celelalte sa vedem cum reusim, si starea de psihic, cred ca da influienteaza dar eu ma stradui sa fiu optiista si sa nui redau starea mea...dar...

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lali-noroc de tine , ca in baza mea .... nu eram capabila azi sa chitibusesc niciun capitol nimic
Lena, gandurile rele ne straduim sa le alungam...
joana2672001, multumim ca te gandesti la noi. Te pupam
bujo, ai fetita de treaba! asa sa ramana
Kora, sistemul de acreditare nu presupune examen si dureaza in medie 1 an. Eu abia incep, nici nu stiu daca am inceput sau nu. Ideea e cam asa#536; gasesti un formator care iti urmareste toti pasii si te indruma spre diferiute materiale. Mai e un reprezentant al Departamentului de Acreditare al Consultantelor care supervizeaza formare. Perioada de formare ia sfarsit numai in momentul in care toti cei implicati sunt de parere ca noua consultata indeplineste absolut toate criteriile.
Cumva nu e examen dar e examen continuu...
Munca de consultant e voluntara( deci total neplatita) si asa ramane pana la sfarsitul ei.
Acum trebuie sa recunosc faptul ca fiecare intrebare a unei mamici inseamna pentru mine un ajutor. Numai asa imi fac o imagine clara asupra tuturor greutatilor pe care o mama le intampina in alaptare. Asa am ocazia sa ma informez despre fiecare in parte.
Gata cu asta, ca m-am lungit.
Concluzia e simpla: sunt la inceput de drum si sper sa reusesc sa merg pana la capat si sa conving


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

ziua buna si de la mine!
lali, lasa mamicule butoiul, ca nu e de tine acum!
ionela, iti tinem pumnii sa iti iei acreditarea.
marryan, sa treaca colicii mai repede. incearca si din produsele recomandate de fete, eu stiu de bebei care s-au acomodat cu fiecare dintre ele, intre cele mai recomandate de mamici fiind sab-simplexul.
eu ma tot invart prin casa. aseara mi-am facut bagajul, i-am explicat Teodorei ca voi sta in spital 2-3 zile pentru a-l naste pe Stefan, sa nu fie luata prin surprindere de lipsa mea si, cam atat. maine vad ce mai spune doctorul.
mikka, decizia despre cum nasti iti apartine. mamei si soacrei ex[lica-le politicos ca e corpul tau si ca esti capabila sa iei decizii in deplina cunostinta de cauza.

michella mami de Teodora si 37+cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

maryan cumnata imi spunea ca ii dadea Viburcol si pt durerile de burtica, caci au avut chinuri mari cu colicile, personal nu as putea sa zic la ce foloseste exact el. Ea mai incercase cu f mare succes la colici si Bonisan, dar e din Ro.



de si36+

bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

"Neatza"...

La noi azi progam de cumparaturi , curatenie, cusut , bebita...

Marryan .. la noi balonarea a trecut cu sab simplex, o tin sus dupa fiecare masa, o mangai mult pe burtica, si o lasam sa doarma si pe burtica..

Bujo
.. si a mea e la fel doarme 3.- 4 h, noaptea are 2 treziri, nu plange mai niciodata , e nervoasa rau insa de foame, ii place de numa in apa, insa mai nou ne smecherim, a invatat ca in brate e cel mai bine si asa se enerveaza si se strange creem ca are colici, dar aceastea dispar brusc cum o iau in brate... smecheria e smecherie..

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare mamici si burtici!
Azi fac bagajul poentru spital, saptamana viitoare imi voi tine fetita in brate si sa ma vedeti atunci ce o sa mai cer si eu sfaturi disperate!

MIKKA - scriai despre cezariana...tu de ce luasei hotararea sa faci cezariana? Poate ai povestit, dar nu mai retin, scuze. Cu riscul de a-mi lua cateva zeci de rosii in cap, pot sa iti spun ca nu e deloc ceva de speriat, ba chiar din contra, as piutea spune ca e o modalitate mai "eleganta" de a naste! Eu una asa am perceput-o si nu regret nici o secunda faptul ca a trebuit sa fac cezariana! Mai povestea o mamica, nu imi vine acum numele, care a nascut de curand cu cezariana ca nu e deloc ceva de speriat, ca a fost chiar ok totul.
Sigur e preferab il sa nasti normal, fara interventii, insa daca asa te-a sfatuit dr sau crezi ca asa te simti mai bine, nu cred ca ar trebui sa te sperii. Oricum, riscul ca bebe sa pateasca ceva neprevazut in timpul nasterii este incomparabil mai mare la o nastere naturala decat la o ceza.
Pana la urma important este sa simti tu ca ai laut decizia potrivita!

Rosiile fac tenul frumos

Va pup!

mamica de Indra Stefania si Eva Alexandra ( in burtica)

37+ cu Eva Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Sei eu votez pt carusel cu telecomanda

lali lasa-te de smecherii si butoaie, ca nu esti femeie dŽaia, stii ca e trecator, da¿ hormonii batai vina, fata e ok, da¿ v-am admirat in poze, faina echipa de 4 faceti!

marryan eu am incercat si gripe water din uk, si-mi vare rau dar la noi nu a functionat. Singurul lucru care a functionat a fost dormitul burtica pe burtica si plimbatul cu el sprijinit pe antebratul meu(eu cu burtica-n jos). Mana ta face presiune pe stomacelul ei. Dupa baita calda si masaj iar se linistea...suge de zici ca-i gonita¿ atunci trage si aer..da-i mai des...

revin, ca ma solicita piticul

33+

eu vin de la eco. Avem 2,5oo, mi-ati face un mare favor daca mi-ati sVune cat aveau ai vostrii la 33-34s. Burtica arata cu 3 zile mai mare, insa femurul arata cu 2 saptamani mai mare. Mi s-a spus ca are toate sansele sa se nasca grasunica ca fratele ei, 3,6oo-3.7oo, insa lunguta bine...

acum despre diabet: am primit o dieta de 2ooo calorii iar maine cer aparatul ala de intepat in deget zilnic...de 6 ori pe zi, inainte si dupa fiecare masa. In rest, ne mai vedem peste 3 saptamani sa vedem cum evolueaza fata, glicemia, poate-i nevoie de insulina, poate nu. Am intrebat daca bebe mare(in jur la 4 kg) e motiv de cezariana, iar medicul a spus ca vana la 36-37 saptamani nu intra in discutie.



Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput