Sucul de fructe in alimentatia bebelusului

Sucul de fructe in alimentatia bebelusului | Autor: patryss_88

Link direct la acest mesaj

Buna ,
Am citit adineauri un articol care recomanda sucul de fructe incepand cu luna a 3-a.
Luca are 3 luni fara o saptamana si ma intrebam daca este in regula sa incep sa ii dau sucuri.
Medicul meu a spus ca nu putem vorbi despre diversificarea alimentatiei pana la 4 luni, luand in considerare ca Luca este mai " zdravanut " pentru 3 luni ( are 7 kg si 65 cm ) .

Fetelor, voi ce spuneti ?Incepand cu ce luna a-ti inceput sa le dati bebeilor vostri sucuri ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

NU ii da nimic in afara de lapte, stomacelul lui nu este pregatit sa digere altceva. Si la 4 luni e f. devreme pentru diversificare, mai ales ca e bine dezvoltat bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lillo

NU ii da nimic in afara de lapte, stomacelul lui nu este pregatit sa digere altceva. Si la 4 luni e f. devreme pentru diversificare, mai ales ca e bine dezvoltat bebe.



Precizez ca nu e alaptat la san , se aplica aceeasi regula?

Am zis sa merg la medic, ca doar stie !!! ...Dar se pare ca am uitat ca traim in Ro , unde totul e posibil....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Indiferent ca e alaptat sau nu diversificarea nu se incepe inainte de 4 luni. Chiar daca bebe e hranit cu lapte praf, e bine sa incepi diversificarea dupa 5 luni. Noua ne-a recomandat pediatrul ca intre 4 si 5 luni sa introducem doar orezul (sub forma de cereale ptr bebe ) dar ai mei au luat in greutate f. prost. Cum la voi nu este cazul, as astepta pana la 5 luni si as incepe cu un piure subtire de morcov.
Oricum, cel mai bine discuti cu un pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Poti incepe si de pe-acum dar asa cu cate o lingurita de suc pe zi,cat sa simta si alte gusturi.Suc de mar,morcov,portocala ... De pe la 4 luni poti incepe si cu piureuri mai subtiri,mai ales ca e pe lapte praf si sta bine cu kg. Eu cam asa am inceput si inca eu ii alaptam pe ambii.Dar la 6 luni mancau deja doua ture de piureuri pe zi unul de fructe,celalat de legume (mai tarziu si cu carnita) ,lapte mai beau doar de 3 ori pe zi. Au fost de foarte mici pofticiosi si dornici sa incerce ceva nou,alti copii nu-s asa si e foarte greu sa ii diversifici.
Legat de recomandari,ce sa zic,stiu teoria cu diversificarea dupa 6 luni,dar nu se potriveste oricui.Pai la fetita mea fiind intotdeauna la limita de jos cu kg,pediatra mi-a recomadat chiar ... sa o trec pe lapte de vaca inca de la 3 luni Evident ca n-am facut-o,dar pe la 10 luni cand n-a mai supt am trecut-o pe lapte gras de vaca - cumparat din piata si tot nu s-a ingrasat nici de la ala.
In concluzie informeaza-te, dar nu te lua dupa oricine,te mai adaptezi si la copil.In general cred ca pediatrii recomanda ca diversificarea sa se faca mai devreme la copiii care ies din limite prea slabi/prea grasi ,in speranta ca asa rezolva ceva.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Eu zic ca este cam prematur sa vb despre diversificare!!! Este totusi prea micut si stomacelul lui nu este pregatit sa digere altceva in afara de laptic indiferent daca este de la mama sau Lp. Baietelul meu are 5 luni si a fost si este hranit exclusiv cu Lp si vreau sa zic ca este zdravan cu o greutate si lungime optima si abia de 1 sapt am inceput sa-l diversificam. Nu te grabii...mai asteapta MACAR o luna si apoi treptat ii poti da ce crezi tu ca are voie/nevoie. Acum tu faci cum crezi !

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:



patryss_88, am recitit mesajul tau si acum am realizat ca printisorul tau are abia 2 luni si 3 sapt deci, ffff micut chiar daca este vb doar de suculet.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patryss_88 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur



patryss_88, am recitit mesajul tau si acum am realizat ca printisorul tau are abia 2 luni si 3 sapt deci, ffff micut chiar daca este vb doar de suculet.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)



Mersi mult , si eu zic ca e prea devreme , doream sa va intreb si pe voi cum a-ti facut , pentru ca pana la urma practica e cea care ne indruma

Parerile pediatrilor sunt ATAT de diferite inca te deruteaza complet !!!
Am fost la mai multi deoarece Luca este mai " zdravan " are 7,200 kg si 64 cm lungime , unii au zis ca e in regula , altii ca e la limita superioara...

Am avut parte de mult stres din cauza asta , deoarece vreau ce e mai bine pt puiul meu , si daca e mai plin , nu e ok ca poate s adevina obez, daca e slabut , sigur are carenta de vitamine , si tot asa.

Main idea: trebuie sa fii informata , e chiar imperios necesar, si nicidecum sa o faci dupa " capatana " dar totusi , instinctul matern isi spune cuvantul , si e bine sa il mai ascultam

Cu riscul de a ne asuma aceste decizii , si nu extreme de genul : branzica de vaca la 2 luni cum am mai avut ocazia sa citesc pe forum . Brrrrr.

Mersi de sfat ! Sanatate la pici

Mergi la inceput