Calendarul gradinarului vesel (21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Ce ati plantat sub trandafiri? eu am niste tufe destul de inalte si as vrea sa le combin cu ceva, lavanda englezeasca sau poate bujori?? sau aici se mai foloseste o floricica alba, asprisoara pe romaneste. Cica le vine de hac la toate buruienile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Corina eu am caldaruse si caltunasi in jurul tufelor de trandafiri, au migrat cat mai aproape de tufe, le-a mers bine si acolo au ramas, rasar singure an de an. Bujorii au nevoie de ceva mai mult loc, cred. De lavanda nu stiu ca n-am incercat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Olympia la mine caldarusele alea s-au intins in toata curtea, mai nou vor sa iasa si intre pietrele de pe terasa... smulg mereu la ele dar degeaba, si au niste radacini... Caltunasi as vrea si eu dar sunt pereni? eu am pus intr-o vara in ghivece si toamna i-am aruncat ca am crezut ca s-a terminat cu ei.
Mai am o intrebare... as vrea sa inmultesc tufele mele de trandafiri pt ca sunt batrane si vara asta nu au fost in forma maxima, ma gandesc ca poate nu o mai duc mult. Am citit ca se pot lua lastari in noiembrie dupa ce au cazut frunzele si se tin in frigider in hartie umeda pana primava cand se planteaza afara in nisip. mi se pare complicat... nu se pot lua lastari cu frunze acum si planta in ghiveci in casa pana la primavara? la noi in curand va fi frig noaptea, cred ca din cauza asta nu se mai pun afara acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Corina, nu stiu ce sa-ti spun de trandafiri tinuti in casa, eu am pus mereu acum la sf lui August inceputul lui sept sub borcan si in mai i-am dezvelit!
Eu am florile amestecate, trandafiri, caldaruse, zambile, narcise, fiecare are perioada ei de inflorire, nu se calca pe bataturi una pe cealalata!Acum toamna este ceva mai golasa gradina, sunt doar trandafiri si am o floare care nu-s cum se numeste inflorita, una cu flori mici albastre mov!Tufanicile le am separat, n-au treaba cu restul florilor!
Imi place maxim avatarul tau!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Imi place maxim avatarul tau!


subscriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

gogosel - bulboasele de primavara se pot planta oricind din septembrie pina in noiembrie (ba chiar si in decembrie daca nu da inghetul...). Canna insa este bulb de vara - ai sa o plantezi la primavara si cel mai probabil in magazine o gasesti tot in primavara. Nu e o planta rezistenta la inghet - ca si gladiolele de ex, se scot din pamint iarna si se pastreaza la loc racoros si uscat...
Corina, si eu am linga unele tufe de trandafiri lavanda. Am plantat-o nu din ratiuni estetice, ci pentru ca citisem ca apara trandafirii de daunatori, in special de purici. Ei bine, la mine nu a fost asa, cred ca puricilor de la mine din gradina le place lavanda.... Dar una peste alta, tufele parfumate cu flori violete s-au dezvoltat bine si dau frumos pe linga trandafiri...


Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor stiu ca este cam tarziu dar mi-am adus aminte de copilarie si cum nu am somn nu ma pot abtine sa nu va intreb:voi ati mai vazut licurici?
Zau ca sunt intreaga la minte dar de cand nu am mai calatorit prin tara ma tot intreb daca mai sunt licurici pe undeva.
La mine la tara niciodata nu i-am vazut ci numai pe la munte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

D-apai doar nu era s-o pun pe Angelina... si m-am gandit ca o sa par mai inteleapta licurici am eu sub palarie...
multam pt raspunsuri, inca o chestiune... bujorii mei din anumite motive au apucat in spatele unui rododendron imens. pot sa-i mut? ei se taie cumva primavara? ca la mine sunt ditamai tufele si fac 2-3 flori imense si grele care atarna pe iarba...
Gladiolele mele nu au inghetat defel... si am avut o perioada cu -20C. As vrea sa scap de ele, pt ca tot asa stau culcate pe iarba, dar deh... soacra-mea m-a pricopsit cu ele si se pare ca nu am scapare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

gabriela, multumesc!

corinai, maica-mea are pe langa trandafiri tufe de lalele, ghiocei, zambile, salcioara, tufanele joase, tot felul de florii care sunt pitice si imbraca frumos poalele golase ale trandafirilor.

eu sunt trista si suparata pe vremea asta de plina vara ca mi-a uscat 6 din cele 15 tuia pe care le-am plantat.sunt pleostite, frunza incepe sa se maroneasca...oare ce ar trebui sa le fac? le ud zilnic, de 2 ori /zi insa cred ca de vina este faptul ca au fost replantate in ghiveci si nu crescute, si pana la faza asta poate au stat cu radacina goala o vreme... restul arata bine, are frunza dreapta, tare .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Liviana, eu licurici nu am vazut niciodata la noi in tara. Primi licurici vazuti in viata mea au fost anul asta, i-am vazut la Washington (am vizitat o prietena la ea acasa, sta undeva in suburbia Washingtonului, aproape de padure...)

Gogosel, imi pare rau de tuia...Stii ce am vazut la vecinul meu? Pe la inceputul verii si-a plantat si el 4 tuia in fata curtii. Ei bine, a taiat crengute din ei (mici, maxim 10 cm aveau) si le-a plantat in curte; nu va zic ca au dat radacini si acum, in toamna aproape ca s-au dublat in inaltime si in crengi? Acum probabil ca le va lua citiva ani pina ajung la o inaltime acceptabila, dar eu una nu am stiu ca se pot inmulti asa!

Corina - din cite stiu eu cu tufa de bujori e mai bine sa o desparti in toamna. Singura problema ar putea fi ca tufa noua, transplantata, ar putea sa nu infloreasca in primul an (doar sa-i de frunze), dar in urmatorul an sigur infloresc! Eu am una care nici in al doilea an nu a inflorit, desi are frunze - trag speranta ca poate la anul!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel
Gradina mea

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput