Strumfi&prichindei iul-aug2011(2)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Fetee care se pricep,dupa ziua de azi in care a vrut nuami in brate,as vrea sa iau un wrap ceva...si mai uitam pe site si nu stiu ce sa iau,cel mai potrivit mi s-a parut wrapul elastic,e ok????plssss

Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ilida, eu pe a mea cand o scot la soare cu carutul, am o umbrela la carut pe care o rotesc dupa soare sa i acopere fata. Dar cateodata o scot cateva minutele si asa in soare, caci nu e puternic, dar sa mai ia vitamina D.

Adra_bell, daca e posibil, da mi si mie link sa vad torturile fetei Mihaela din odiseea Evei. Cred ca sunt foarte artistice si eu sunt atrasa de orice e artistic si frumos.

Alymih lui Ianis! La cat mai multe lunite si fara colici! Eu nu i dau suzeta la a mea sub nici o forma. Am auzit ca strica dantura, cand apare si ar fi daunatoare ca cica ar afecta dezvoltarea mandibulei. Plus de asta adictia, cica greu mai scapa de ea.

Alexia, imi pare rau ca nu a functionat Bonnisanul, bafta azi la doctor! Sa ne tii la curent.

Noi fugim repede sa cantarim pisicul, ca nu l am mai cantarit de pe 22 august, apoi avem tratamentul la buric si revenim in vreo 3 ore.Imi va fi dor de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

faza tare azi: ma duc cu gandacelul in parcul carol. ne-am plimbat cat ne-am plimbat, l-a apucat foamea. am gasit o bancuta mai retrasa si i-am bagat tzatza in gura. fericire maxima! atat de fericit a fost, incat a facut caca. nu o data, ci de 3 ori. cand l-am ridicat de pe mine, era murdar pe tot spatele (deci umpluse pampersul si a dat si pe langa!), si bineinteles ca eram murdara si eu. pana am ajuns acasa, era murdar si pe umeri!! l-am bagat direct la baita, saracul se uita ciudat, nu intelegea de ce baie in mijlocul zilei.
offf, e a treia oara cand imi face faza asta. nu face o zi, doua, si cand face .... nu se incurca!

la multe lunite celor sarbatoriti astazi!
roberta, cum mai e piciul? ce au mai zis doctorii?
lissa, parca tu intrebai daca a dormit afara 5 ore. a dormit destul, nu stiu daca 5 ore, dar a dormit in reprize. dar a fost foarte cuminte, mai ales ca mai erau doua mamici care se bateau care sa-l ia mai repede in brate


revin.



Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxiiiii spune:

toate mamicile si bine v-am gasit in casa nou (mi-am facut aparitia tarziu dar sunt in criza de timp mereu insa va citesc tot timpul)

Roberta imi pare sincer rau pt ceea ce ati patit...sper sa se rezolve situatia asta! ce vesti mai ai??

La mult ani tuturor bebelusilor!! Sa fiti sanatosi si norocosi!!

Lissa minunate torturi faci! Eu imi caut model pt tortul de nunta si botez si daca ai fi stat in Romania as fi apelat in mod cert la tine!!
Ma bucur ca esti mai linistita si Filip de asemenea!!

Anca eu i-am dat suzeta de vreo luna si suntem linistiti si fericiti toti eu mi-am supt degetul de la 3 luni pana la 6 ani si nu mi s-a intamplat absolut nimic la mandibula, dentitie sau deget...deci suzeta nu poate fi mai grava decat degetul plus ca la masxim un an jumate o sa i-o scot...momentan e fericita cu suzi
Mama e un pic impotriva si mereu ii zic ca o sa-i iau tigarile sa vad ea ce face stiu ca poate ar trebui sa o invat fara dar e linistita cu ea si cel mai important este ca masa ei dureaza atat cat mananca si apoi nu ma mai morfaie pe mine si nici nu mai regurgiteaza asa mult.

Ananemi si pe mine ma terorizeaza medicul pediatru (care e prieten de o viata cu socrii) cu sucul de fructe la 2-3 luni...iar eu duc munca de lamurire cu soacra mea ca nu este normal...exclus sa-i bag ceva mai ales ca eu insist sa-i dau san exclusiv pana la 6 luni.
Medicul de familie mi-a recomandat sa incep diversificarea (cand va fi necesara) cu legume ca fructele sunt dulci si apoi nu prea mai vor legumele ca nu-s asa bune la gust.
Oricum mai avem un ceva pana la diversificare

Ilida chiar e indicat sa ii vada soarele pt fixarea vitaminei D3, eu o las dimineata si dupa amiaza cate 15 min.

Despre noi...am fost sambata sa caut rochie de mireasa si costum pt sot dar am rezolvat numai verighele pt ca haine nu am gasit...am pierdut timpul degeaba pe la bien savy..ff grele rochiile :(
Bubulina a stat acasa cu bunicile si a fost cuminte tare dar sambata noapte nu prea a dormit dar a recuperat aseara.
D-soara este f cuminte, rade in ce in ce mai mult, ii place sa ii vb tot timpul, ii place sa stea intre oameni si sa auda voci, invatam cantecele multe
Singura problema este scaunul...are 4 zile de cand nu a iesit...diseara ii bag iar supozitor...face fff multe parturi dar kk nu...dr zice ca poate a digerat tot si de aia...azi o sa beau fresh de portocale poate o ajuta...cele care au mai folosit supozitoare ..dau dependenta? daca ii bag iar (i-am mai bagat miercuri noaptea) o obisnuiesc sa iasa numai cu supozitor? ea nu se chinuie prea tare cu burtica ca face parturi si nu e deranjata ca nu a iesit dar ma streseaza pe mine problema asta!

pe toate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

'neatza!
Miha, sa stii ca si eu am fost anti suzeta cand nu aveam copii, motivul fiind copiii mari cu suzetele in gura...pana am vazut copii cu degetul in gurita, copii la varste inaintate.
Am preferat suzeta decat sa risc sa isi suga degetelul. La Ana i-am scos-o la 2 ani fara probleme, pe Filip nu il voi lasa atat. Suzetele sunt ortodentice, deci nu afecteaza dentitia(teoretic). Suzetele le faci pierdute dar degetelul???


Mor de somn, imi creste feciorul si ma solicita rau zi-noapte!

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Deci rares urla la fiecare 5 min in somn si trebuia sa il iau in brate la verticala cu burtica lui pe pieptul meu,asa ca l-am pus pe burtica,concluzia doarme de o ora a mai scancit de vreo 2 ori dar s-a linistit singur repede...eu sunt langa el si il pazesc...anaemi parca petru dormea asa?o fi chiar asa rau?

astazi am scris o gramada...dar m-am si plans!!!off cred ca v-am plictisit.....

Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ilida, esti exact cum mi-am imaginat!

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

adra, eu nu pot vedea poza...nu stiu de ce

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele!

Mady Petru doarme pe burtica si pana acum este ok. Si Anastasia a dormit la fel.

Wrap, eu am neelastic, de la nandu. De la ei am si sling. NU stiu cum este cel elastic.

Suzeta la noi doar Filip a luat-o si am scapat de ea pe la un an si un pic cand am inceput sa-i taiem cate un pic din ea si a renuntat la ea pana la urma.

Ruxi si sa nu-l asculti pe pediatru .

Acum, eu sper ca nu m-ati judecat prea aspru pt greseala pe care am facut-o. Eram mica si nestiutoare si am avut incredere ca medicul stie ce face...dar uite ca sunt si incompetenti



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mamutzmultumesc.

Deci pana la uurma este mai bun cel cu aer rece? Oricum o sa ne luam mai intai un higrometru sa vedem cum stam.

Adra nici eu nu pot vedea poza.

Anastasia a dormit cu mine pana la 2 ani si aproape 2 luni. Am mai dormit cam o luna, o luna si ceva cu ea dupa ce am intarcat-o.
Dormea numai langa mine sau cu capul pe mine si cu tzata-n gura.

Oricat incercam sa o dau mai departe de mine, tot cu nasul in pielea mea ii placea

Si Petru a facut asa o perioada, dar acum nu-i mai place sa doarma inghesuit si doarme mai bine la el in patut

Miha am vazut si eu pozele cu Imi

Tu si sora ta semanati f bine!



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput