Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

seara buna!!

ce fac mamicile??

somleac..te-am asteptat azi...chiar ma gandeam ca ne vedem ....


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Chiar ca e liniste pe aici!
Strumph sa nu-ti pui perlute. Si mie imi plac si am luate din Israel,dar nu la nunta. Si mie mi-a luat sotul pt nunta un set cu cercei si lantisor cu medalion de la Swarovski, frumose, dar discrete. Si a aratat foarte bine. O mireasa nu e voie sa fie pom de Craciun, dar nici terna si fara nimik interesant. La mine a fost rochita cu destule aplicatii, asa ca bijuteriile au fost putine si coafura simpla.
Ciorapii de la Gatta sunt foarte buni si modele interesante.
Cred ca esti foarte emotionata sa revii in tara proaspata mamica si nevasta.
Ce bucurie pe voi cele ce alaptati. Asa parca is si eu melancolica de vremurile in care Miriam mai sugea,acuma nu mai suge deloc de vreo 3 luni, deja m-am saturat sa ma tot mulg,cred ca voi termina cu pseudo-alaptatul asta intr-o saptamana,doua. Nu mai vreau, ma zgaraie pe creier.
Maine mergem la lectii de scufundari cu Miriam, abia astept sa intram in bazin cu broscuta.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

buna seara,
am revenit si noi din plimbari..
multumesc celor care mi-au raspuns pe tema borcanase insa eu raman la parerea mea, mai bine un produs pe care scrie bio si are o certificare cuper controlata decat legumele din piata tratate si pline de chimicale..
felicitas, pana acum si noi am congelat carne si legume pt vlad si asta fac si acum, am congelatorul plin de pungute mici si inca ne chinuim sa facem rost de la tara pt ei..de aceea inca gatesc separat pt i adica pt vlad momentan ca sa nu le dau din comert inca..dar si congealtorul meu are o limita si acum sunt doi, deci nu stiu cat o mai ducem asa..mai ales ca le aducem de la vreo 500 km distanta insa feelingul meu imi spune ca produsele de bebei sunt cele mai atent controlate si daca scrie bio pe el pai atunci e bio..mai ales ca nu e facut in romania..iar faptul ca rezista in timp in acele borcanase tine de modul de sterilizare, apropo de ce zice roxy ca zac prin rafturi si nu se strica..sterilizarea la temperatueri inalte sub vid stiu ca se aplcia in acest caz..deci nu are legatura cu ingredientele..
v-am spus si parerea mea..sotul lucreaza in ambalaje si cam stie cum se dau la noi in tara si cat de usor e sa scrie pe ambalaj 100% natural fara sa existe 1% adevar..din pacate asta e tarisoara noastra cu care ne mandrim la fel, legumele si fructele dsin piata sunt super tratate cu cele mai ieftine chimicale ca sa creasca mari si frumoase si sa ia okii..de asta ziceam ca mie cat de cat produsele astea de bebe imi inspira mai multa incredere..
bine sa nu intelegeti ca imi hranesc copii cu borcanase, apelez al ele in concedii si f f rar..dar asta pt ca inca pot procura pt ei de la tara din sursa sigura..altfel nu stiu ce-as face..

strumph, asta cu perllele sunt doar vorbe..eu le-am purtat pt ca mi s-a parut cel mai frumos lucru pe care l-as putea purta la un asemenea eveniment, sunt elegante si discrete..si n-am dat o iota pe ce se spune astea sunt supersitii din punctul meu de vedere, cum de altfel nu trebuie sa locuiesti cu barbatul inainte de casatorie si altele la fel de intelepte sau sa nu strigi copilul pe nume pana la botez acum fiecare cu parerea lui, sau mai bine zis cu norocul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Miki, scrie pe ambalaj pe caserola de la Coccoricco si m- am gandit eu ca si pretul face diferenta, ca e mai scumpa carnea de la ei. Chiar te rog daca ajungi in Kaufland, macar sa te uiti cum arata. Nu mai zic ca are alta calitate carnea, e mult mai bine curatata si arata altfel.
Eu si la Andrei si la Maria, prefer sa le gatesc atunci cand mananca. Lui Andrei si acum ii gatim separat, asta ptr ca nu mananca orice, si s- a invatat asa si daca nu e proaspata mancarea nici pe aia nu o mananca.
Nu am apelat niciodata la congelat supa sau altfel de mancare de bebelusi ptr ca prin congelare se cam distrug vitaminele. Fac zilnic macar acum cand sunt mici, desi e mai greu si pana la 12 nu am timp nici sa respir cu amandoi.
Borcanase lui Andrei nu i - au placut iar la Maria nu am incercat. As apela la ele numai cand n- as avea incotro. Islandezii dau copilasilor numai borcanase in primul an de viata. In Ikea chiar, orice copil are meniul de copil gratuit iar pentru bblusi dau gratuit borcanele de fructe sau legume de la Gerber. Este o marca de la englezi care arata de o mie de ori mai bine decat celelalte.
Ce sa zic, sunt pareri pro si contra cu borcanasele. Fiecare face cum crede. Oricum cand cresc copiii nu prea mai avem noi control asupra mancarii, ma refer cand merg la cresa, gradi, etc. Asa ca nu te mai stresa atat acum.
Vroiam de mult sa te intreb ce mai face nepotica? E totul ok, da? Mai da - ne vesti bune!





Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Va las !
Revin pe seara, azi avem drum de Buc.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Good morning

Hai fetele trezireaaaaaaaaaaaaaa!!!! Ce atata somn, ca nu-i bun

Happiness ne-a lasat cafeluta pentru toate si voi tot dormiti Multumesc de cafea , eu am mai multa nevoie, sunt cam chiauna si m-as duce inapoi in pat dar trebuie sa stau treaza cu mandra dintoasa si maraita Voiam sa te intreb, nu vii si tu la intalnire pe 24 in Bucuresti ? E prea mult ce cer ? Tare mi-ar face placere sa va cunosc si "face to face"

Felicitas, sigur ca o sa imi pun ceva bijuterii, eu doar vorbesc aiurea ca nu, ca deh eram nervoasa ieri ca nu mi-am gasit nimic, dar gasesc eu ceva pana la urma, nu se poate sa nu rezolv eu si asta Ti-am admirat-o pe Miriam zilele trecute dar cred ca am uitat sa spun, a crescut mare si voinica

Miki si pe mine ma bate gandul sa las la o paret superstitiile si sa port perlutele dar parca inca imi sta pe creier ce mi s-a spusmai vad eu pana atunci ce mai hotarasc Cat despre borcanase cum a spus si Happiness, si ma gandesc ca acolo in caz de urgenta nu are nimic, numai sa nu devina rutina zilnica sa scuteasca pe mamica de fiert supica sau mai stiu eu ce alta papaAici cel putin ce spune ca e bio pai asa e ....si laptele praf de i-l dau piscoatei scrie pe cutie ca e bio, e de la Hipp si vad peste tot prin magazine si farmacii borcanase bio de la hipp, cred ca la ele am sa apelez cand o sa am nevoie, o sa merg pe marca hipp ca vad ca numai laptele praf de l abio il accepta, am incercat si cu Aptamil sau Cow Gate o alta marca si nu vrea deloc, scuipa biberonul afara si nici nu se mai uita la el, a trebuit intre-o seara sa alerge Nick la supermarket ca nu gasise cu o zi inainte marca cu care se obisnuise si nu voia fata Aptamil deloc si a fugit cu masina repejor la un supermarket non stop la vreo 10 mile distanta de noi sa ii cumpere fetii lapticul ei favorit

Astept sa se faca ora 8.30 sa sun la cabinet sa o programez de urgenta la un medic iar pe piscoata ca i-au aparut iar bubitele, e ca o spuza, o panza intinsa pe mult mai multa suprafata decat pana acum... asta e a 3 a oara deja m-am saturat, azi o sa ii cer doctoritei sa ii ia sa ii faca test macar sa stim ce este si cum sa o tratam corespunzator

Azi aici incepe scoala si e o zi frumoasa de toamna pana in prezent, sper sa o tina asa toata ziua cu soare si caldut... dar cand ma gandesc ca trebuie sa ies la doctor si traficul o sa fie infernal, ma ia cu rau... cred ca mai bine ma duc la picior decat cu autobuzul

Va pup, o zi buna si o saptamana excelenta!

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

neata!

am intrat si eu la apel, azi si maine o sa fiu cam lipsa, este ziua sotului maine si vreau sa fac niste prajiturele azi si maine sa vedem ce musafiri avem

strumph - pupa piscotica si sper sa vii cu vesti bune de la dr, sa iti spuna de la ce face bubitele si ce ii poti face

fata mea mi-a dat trezirea pe la 6,cu plansete de mama-mama, dupa o noapte de foiala...nu stiu ce-o fi cu ea, ca de obicei doarme tun...

va pup pe toate, o zi frumoasa va doresc!




mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

ioanna si eu tot la 6.30 m-am trezit. dar Anastasia s-a trezit si la 4 vad ca iar are treziri din astea de noapte dupa ce ca nici ieri nu prea a dormit.
spor la prajituri

strumphitza dar care-i faza cu perlele la nunta? eu nici n-am auzit de asa ceva. poarta-le linistita , ce te iei dupa toate babele.
asa ma enerveaza toate porcariile astea nascocite de niste babe senile
da, exact cum zice miki, daca nici nu este bine sa stai cu barbatul inainte de nunta....ce te faci aici?
la piscotica mica, sa-i treaca bubitele. zi-i sa-i faca niste analize, ceva. nu se pot face ceva teste sa se vada mai bine ce are? nu asa dupa ochi.

felicitas tu de 3 luni te mulgi? dar de ce nu mai suge Miriam? trebuia sa insisti cu suptul. este nasol asa sa te tot mulgi. eu inainte ma mulgeam dupa fiecare masa, era si necesar ca aveam sanii super plini. acum mi-e o lene sa ma mulg. chiar si cand am sanii beton tot nu ma mai mulg de somn si lene. doar in timul zilei ma mai mulg cand este cazul.

aseara i-am dat Anastasiei lapic cu cereale. m-am muls vreo 60 ml dar a mancat doar 30, i-am dat cu lingurita.
cate cereale cu lapte mananca ai vostrii? eu i-am dat intre mese si poate de aia o fi mancat numai atata. am vrut sa fac proba sa vad papa cerealele, ii plac.

toate mamicile.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

In sfarsit am reusit sa ii fac programare , dupa 20 min de stat pe telefon numa nu raspundeau, imi intra robotul si spunea sa astept si intr-un final cand au raspuns cica nu poate sa ma vada doctorita ei ca e fully booked toata saptamana o sa o vada alt doctor, offf... asa de suparata sunt cu bubitele astea ,ma si temeam ca o sa ii apara iar si uite ca s-a adeverit, Nick spunea ca el nu crede, ca de data asta trec...mda. trec pe naiba, ca acum au revenit si parca mai in forta si pe mai mare suprafata trebuie sa fiu la cabinet la 10.45 dar cred ca trebuie sa plec cu cel putin o ora mai devreme ca ma gandesc ca e nenorocire afara in trafic azi cu inceperea scolii ca si de asta am stat pe telefon atata, e luni , incepe scoala...

_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:


Buna ziua !

Ne-am trezit si noi dar fara chef de nimic...ploua si este inchis,deci vremea este de vina pt starea noastra de spirit,drept urmare stam in casa si citim.De astazi incepem si noi serios cu diversificarea.Trebuie sa fac si de mancare pt la pranz dar, sunt tottal lipsita de inspiratie...ma ajutati va rog cu ceva idei? In dimineata asta am avut chef de un lapte cald cu Nesquick si treptat o sa renunt la freshurile de portocale daca tot este toamna. Chiar nu stiu ce sa mai sp...aberez mai mult...ati obs?

Va puuup pe toate!

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput