Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(73)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Sau Tort fara faina

Blat:

12 oua
12 linguri de zahar
3 linguri cacao
12 linguri nuci
esenta rom

Intr-o cratita se pune zaharul, cacaoa , nucile si o ceasca apa. Se pun la foc si se amesteca pina se ingroasa. Se da la rece compozitia. Dupa ce se raceste compozitia se pune cite un galbenus si se amesteca pina se pun toate 12. Se bat albusurile spuma si se omogenizeaza cu cealalta compozitie. Apoi se pune compozitia intr-o cratita unsa cu unt. Se da la cuptor.

Crema:

2 pachete unt
2 cani zahar
3 linguri cacao
esenta rom
o ceasca apa

Se pun intr-un vas : zaharul, cacaoa, apa si se pun pe foc. Cind se ingroasa se pune untul si se mai amesteca la foc mic (5 minute) . Se da la rece.

Se taie blatul in 2 si se pune crema la mijloc si pe deasupra.

Pofta buna!

Prima data mi-a iesit suuper bun. L-a, terminat in nici 24 ore (2 pers). A doua oara am gresit ceva...habar n-am ce.



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

ADRYIII, nu stiu reteta. Ia zi, cum e?

MIMO, mersi, studiez!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

deci citind eu endless summer a lui Roxx (chiar sunt mare fan al blogului in doi) am descoperit un alt blog (mi se parea mie cunoscut dupa nume dar nu mai stiam al cui este) "din cuibusor" si citesc povestea de gelozie a Flaviei pe Felix (foarte tare si blogul tau Ziki), apoi gasesc la Felix povestea lui in odisea noastra; mi s-a facut dor de odisea noastra, caut repede niste capitole si citesc si acum odisea buburuzelor...ce perioada superba...
mai stie cineva ceva de AditzaC?

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

OCSANICA Si mie mi-e dor de odisee...era totul altfel atunci...nu erau atatea suparari...deh, altele erau prioritatile. Si mie imi e drag sa mai citesc uneori...de ADITZA trebuie sa stie BEBELU, mai mult ca sigur, ne spune ea cand are timp!

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Reteta e in felul urmator:
Tort de zahar ars:

- 150 g zahar se caramelizeaza intr-o cratita de 3 l (sa arate cam ca si o tava de copt torturi la fund)
- dupa ce s-a topit zaharul la foc mic, se tapeteaza cratita pe pereti bine ca sa-i acopere si se pudreaza cu putina faina si se lasa la racit
- 4 oua, 8 linguri zahar, 2 vanilii, 1/2 l lapte se amesteca si se pun in cratita cu zahar
- se face un blat de tort din 4 oua: 4 albusuri le batem spuma cu 8 lg zahar, 1 vanilie, la care se adauga pe rand galbenusurile. Pe uram se adauga sub forma de ploaie 6lg cu varf de faina.
-Blatul se toarna peste laptele amestecat cu ouale, zaharul, vanilia. Va pluti :)
Se coace la foc potrivit. Dupa ce s-a copt se lasa la racit in cratita. Apoi se intoarce pe un platou, deci crema de zahar va veni deasupra. Se orneaza cu frisca. La un plic de frisca se adauga 4 lg zahar si 250 ml lapte. Poti sa pui si banane feliute sub frisca. Mie mi se pare un pic prea incarcat cu banane, dar daca preferi gustul.
Iese delicios.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

da, Lorich te am in lista. eu am doar vreo 3-4 persoane de aici, pe care v-am stiut dupa nume dar mai am cateva friend requests care asteapta dar tb sa identific cine sunt inainte sa dau (oricum eu nu prea "prestez" deloc pe fb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Ca vorbeati de mess, nu stiu ce are la mine in seara asta, ca nu mi merge, netul merge dar messengerul nu.

Am fost la dr si ne a dat Sumetrolim si Prospan.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

neata poftiti la o mare cu lapte sau fara, iar pentru Simo una neagra si tare si binenteles ;
recitind odisea mi-am dat seama ca nu prea am fost eu activa, asa ca imi iau revansa acum, nu mai scapati de mine;


Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata
Lma sarbatoritilor de azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

neata

mai..despre adita nu am vesti bune
mihai are problemute cu burtica. a facut analize si nu prea i-au iesit bune. stanciu i-a zis ca are colon iritabil. era pe tratament, lp fara lactoza. dupa care a inceput sa faca si kk cam moale. i-a zis k e enterocolita.dupa care, la cateva zile a inceput sa faca febra si nu mai papa. afost iar, rosu in gat cu puroi
desi era sub tratament, febra nu ii scadea mai deloc, asa k aseara s-a dus la spital la matei bals.
aici l-au bagat pe perfuzii cu glucoza si antibiotic, cica era deshidratat si cu febra 39.2. dar de dimineata, a venit o dr si i-a zis ca nu trebuia sa vina la ei. trebuia la pediatrie.
asa k acu i-a facut fisa de externare, si merge la budimex.
dc cunoasteti vreun medic bun la budimex, dati-mi va rog un pm k saraca nu mai stie la cine sa se duca si sa ii dea un tratament bun lui mihai sa-si revina.




Mergi la inceput