FIV in Ungaria 136

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

anchusa bafta multa! cand estimeaza doctorul punctia?
acum mai iei vitex??

adc multumesc mult
acum...pt ca nu ma las trebuie sa revin cu o problema
eu am facut un singur fiv pana acum. am avut suprefact+menopur. obtinut 13 ovocite incapatanate ca mine probabil:)) sot normal, cu spermograma normala adica, fiv conventional, nici un ovocit fertilizat. doctorul a zis ca pot fi asa de multi factori de vina incat nu trebuie investigat nimic:))
bine...
citesc citesc gasesc intai pe niste site-uri din afara. pricep bineinteles partial ca doar nu-s medic sa pricep din astea.
redau aici copiat din teza de doctorat a unei doctorite din TM...va dati seama o fi copiat si ea din alta parte...pt ca nu cred ca a vazut ea atatea cazuri din astea.
"Dezavantajul agonistului(ex. suprefact) fata de antagonist(ex. cetrotide) este faptul ca prin efectul initial de “flare-up” produce o crestere de LH, care chiar daca este redusa, induce la randul ei o sinteza crescuta de androgeni, mediu care este defavorabil dezvoltarii foliculare."

nu o iau ca pe un adevar valabil in orice conditii, departe de mine, dar inteleg acum combinat cu ce deduc din ce spune adc ca ea a luat in timpul acestui protocol cu suprefact si mastodynon care, inteleg din linkul postat de cybele in care se converseaza balanta_tm si goldi, inhiba/blocheaza LH asta cu androgenii. ceea ce inseamna ca, daca asta s-ar fi intamplat la mine, mastodynon-ul asta ar fi fost bun

tot n-as avea tupeu parca sa iau in timpul stimularii. asta daca as primi protocolul cu suprefact...pe care nu mi-l doresc deloc.
principalele efecte cu care nu m-am impacat au fost: transpiratie abundenta noaptea pe perioada AC+suprefact primele zile. TSH sus din nou. E2 scazuse de undeva de sus, dupa punctie au inceput transpiratiile iar...
eu stiu de ani de zile: cand transpir noaptea inseamna ca in cateva zile imi vine ciclul.

revenind....oare am inteles bine cu LH-ul ala si cu Mastodynon-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

adc- inca una si ma duc ;) ; la primele doua stimulari ce raspuns ai avut? cate oua ?

alinuk- salutari burticii albastre! ma bucur ca ai scris!


anchusa, vitex in ce forma ai luat? bravo, good work!!!!

sabina, asta cu nefertilizatul mi se pare curat ghinion. inteleg ca sunt multe cauze, dar care ar fi alea? mai ales la voi, cu infertilitate de cauze tubare, iti vine sa


MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

apropo de scheme si de raspuns

eu la FIV 1 am inceput cu 3 menopur. in zi 6 aveam 3 foliculi, dr mi-a mai adaugat 75 ui de gonal , 4 zile. Ocazie cu care s-a mai dezvoltat un folicul in plus. Total 4. Unul a pleznit la recoltare,asa ca tot la 3 am ajuns



la urmatoarea schema sunt sigura ca imi da gonal. Nu sunt sigura de suprefact, insa cu AMH-ul meu de toata jena as zice ca sunt castigatoarea schemei cu suprefact


MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

cybele m-ai facut sa rad cu inca una si ma duc:))
adc si eu cu inca una: ai mai luat pana acum mastodynon pe parcursul altui ciclu FIV?

pai cauzele enumerate au fost: sotul prea normal:)(cica nu venisera multi gigei la ovocitele incapatanate)- erau putini spermatozoizi atasati de ovocit ceva de genul. desi omul avea spermograma normala.
eu cu calitatea neverificata ca doar nu poti sti niciodata cat sunt de calitative ovocitele astea....
si cica faza ca daca n-am ramas niciodata insarcinata ar fi posibil ca nici daca as avea trompele bune sa nu raman. ca nu s-ar place ovocitele cu gigeii, ceva de genul:)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

sabina , m-ai terminat,cu incompatibilitatea gigei / outze....e clar ca data viitoare faceti ICSI; anticorpi antispermatici ati verificat ? vin si eu ca omu care-si da si el cu parerea ...

caut pe internet, mastodynonul asta vad ca e sub forma de picaturi ; asa l-ati luat?

daaaaa, vedeti ca tot zik inca una si ma duc si nu ma mai dau dusa ;))


MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

nu i-am mai facut pe aia. nu i-am facut inainte de fiv ce folos dupa...
dar sincer dupa experienta respectiva m-am dus extraordinar de putin la analize. am verificat din cand in cand un tsh; pt ca aveam spotting si ma stressa un polip am zis hai sa ma duc sa fac o histeroscopie....dar am un chef 0 barat de analize. si, daca ma gandesc bine, ce sa mai dau 2 milioane si ceva pe anticorpii aia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

fetelor,vad ca ati avut limbarita azi
hai sa ma bag si eu in seama ca Vittexul nu mi-e strain...este un reglator hormonal si pentru rezultate optime trebuie luat in cure de 3 luni.
personal recomand Vittex Fruit de la Nature's Way...e simplu,necombinat cu altceva.
importanta e si doza zilnica luata.
eu iau 1,6 gr. pe zi.
nu vad rostul ideeii de a lua Vittex peste AC...pentru ca AC suprima activitatea ovarelor iar Vitexul are rolul de a regla activitatea hormonala si de a echilibra balanta esttogen-progesteron.
la Fiv-ul trecut,dupa o cura de 3 luni de Vittex am avut 20 de foliculi antrali din care au crescut 15 la stimulare si am obtinut 11 ovo mature.
acum sunt la a3a cutie de Vittex,la finele lunii 2 de tratament si mai iau si luna Septembrie.
il opresc cand incep stimularea-desi vad ca prietenei adc i-a dat voie PK sa-l ia si pe perioada stimularii si cred ca am sa-i bag si eu o intrebare in directia asta
eu AC-uri nu iau din cauza FVL.

adc,dragamea,am citit mailul tau insa nu am apucat sa-ti raspund ca sunt tare aglomerata in perioada asta.
ma bucur insa ca esti bine si ca bebe e bine.
te pup


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

samira, chiar ca limbarita, tu lipseai, dar acum ca ai aparut la apel m-am linistit, comitetul FIv in ungaria s-a intrunit

cu vitex asta sunt din ce in ce mai hotarata, 3 luni nu mai am DAR bag o luna, sa zicem ca nu targetez rezultate optime ci doar mai bune . mai intreb, ca vad ca nu e specificat niciunde: l-ati luat pe vitex asta zin zi 1 de CM sau ati inceput asa, fara sa tineti cont de perioada?


MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gia_1986 spune:

Va multumesc pentru gandurile bune!
Pe scurt aventurile noastre la Budapesta: in primul rand Dr. Kovacs este un om desebit, dar ecest lucru il stiti si voi, cei care sunteti pacientele lui. La noi a fost problema de infertilitate masculina (oats severa), am reactionat destul de bine la stimulare ( menopur 2*75), iar in ziua punctiei mi-au recoltat 6 ovocite din care s-au fertilizat 5. Am avut norocul ca in ziua a 5-a sa ne laudam de 3 blastociti frumosi. Am adus acasa un embrionas si 2 au plecat in tabara de schii :)).
Pot sa va spun ca in ziua et-lui am stat in pat dar dupa aceea am avut un stil de viata absolut normal, evident fara ridicat greutati, alcool..etc.
Iar acum abia astep urmatorul ecograf sa-l vad din nou pe .
Daca va intereseaza vre-un amanunt va stau la dispozitie....
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

gia, ma intereseaza da;)

vreau sa stiu daca te-ai intalnit cu dragoste 777, pt ca daca da, ea imi zisese de tine (bine, fara nume, insa mi-a spus de o fata din Buc care a reusit cu 1 sg blasto) ; ma bucur ca ai scris povestea voastra, sa fie bine pana la capat!!!


MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

Mergi la inceput