Taierea motului - ce trebuie sa faca nasii?

Taierea motului - ce trebuie sa faca nasii? | Autor: anangel_lexi

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor.
Parintii finutului nostru s-au hotarat brusc, ca luna viitoare sa-i ia motul. M-au luat pe nepregatite total, nu am apucat sa ma interesez cum se procedeaza si, fiind primul finut, nu stiu nimic despre taierea motului.
De aceea as vrea sa intreb nasicile cu experienta, ce obligatii au nasii la taierea motului? Stiu ca se ia un set de hainute, sa imbraci copilul din cap pana in picioare, iar eu m-am gandit sa-i iau si un lantisor de aur cu cruciulita. Mai trebuie ceva? Se dau bani la mot?(vor face totul acasa) Si daca da, cat se da?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 19+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

eu stiu asa:

-imbracat din cap pana in picioare

-dat cadou sau bani ori amandoua daca va tin buzunarele

-taiat motul in semnul sfintei cruci cat si o bucatica de unghie.lipit parul cu ceara de la lumanarea de botez pe banut!

-pus cu mamica si tatic copil,cat si nasu' obiectele pe tava lui bebe de unde el va alege!





*Blackmoon Lady 16+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

anangel eu is nasa cu experienta ...3 fete si doi baieti
la baietel, ca si la fetita, trebuie luate hainute plus incaltari si palariuta, deci "echipament complet" plus ceva banuti care se pun pe tava de unde va alege copilul 3 obiecte.

trebuie sa iei si o panglica subtirica ca sa ii legi perisorul in patru parti de unde ii vei taia putin. eu de asta cu taiatul unghiei nu am auzit pana acum
cam asta!

bulinuta mamica de bulinel dragutel (19.07.2006 - 9:37)

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri! Fiecare zona e cu obiceiurile ei, asa ca, porbabil, treaba cu unghia e specifica zonei in care sta MyLady.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 19+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput