Brumarei si Craciunite de nov-dec 2011 (56)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Asa stiu si eu ca e cu calculul prenatalului, numai ca luny a zis ca la ei e alta situatie, fiind in cadrul armatei. Stiu ca si fina-mea e grefier la tribunal si a avut si ea ceva regim special de calcul.

diana23+ Calin Gabriel si mami de Ianis Stefan 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuzul
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanyla spune:

Scuze ca dau buzna la voi la odisee, va citeam din umbra,dar mi-am zis sa va ajut cu calculul pre/postnatal si cic (sunt contabil).
1.Pre/post natal este 85% din brutul pe ultimile sase luni ,la care se plateste doar CAS , dar acest CAS se calculeaza la valoarea salariului minim brut pe economie cf.studiilor ( adica studii medii pt.2011-670 ron si sup.1204 ron).Sa pp.ca brutul pe ultimile 6 luni a fost de 36.000 ron, iar zilele lucratoare aferente acestor luni sunt 128.Pt.calculul bazei zilnice se aplica formula 36000/128=media zilnica, la care se aplica 85%, rezultand astfel media zilnica ce se va aplica ,atentie PE TOATA PERIOADA DE PRE/POST NATAL.Aceasta medie zilnica se inmulteste cu zilele lucratoare din luna de pre/post natal, care pot fi 20,21,22,23 rezultand un venit/salariu din care se scade cas 70 ron.(pt.studii meedii).
2.CIC-75% din netul pe ultimile 12 luni , atentie ANTERIOARE NASTERII COPILULUI.Deci ,in calculul indemnizatiei poate intra sal.din prenatal , in cazul in care se ia avest concdiu inaintea nasterii copilului,sau nu intra, dar dupa nastere se iau mai multi bani, cateva luni,decat s-ar la in cazul indemnizatiei , scurtanu-se astfel perioada CIC,care tine strict de la nasterea copilului,pana la implinirea varstei de un an sau , nu de la data intrarii in CIC.
Pentru 2011 , nu se stie daca si la anul pt.ca stit cum se schimba lega in RO,mamele pot sta in CIC un an cu indemnizatia plafonata la ma.3400 ron, sau doi ani cu indem.plafonata la 1200 ron.Daca se reintorc la lucru , pana ce copilul a implinit un an mai primesc un stimulnt de 500 ron , parca pana cand implineste copilul doi ani.Pe linaga indemnizatia mamei,copilul beneficiaza de alocattie de 200 ron, pan ala implinirea varstei de doi ani.
Scuze pt.ca am scris mult, sper ca v-am fost de folos.Aveti grija sa nu fiti pacalite de angajator la calculul pre/post natal,ei saracii nu prea stiu ca banii se recupereaza de la sanatate,au impreia ca platesc din buzunarul lor..., sau poate se greseste din nestiinta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

fetelor voua vi s-au umflat mainile si picioarele?
eu nu pot sa mai port verigheta i-am spus sotului ca bag divort pentru cateva luni
la picioare nu pot sa imi dau seama daca sunt doar umflate sau sunt kg in plus si vad ca celulitei incepe sa imi placa la mine

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Buna seara si la toata lumea in acest nou capitol.

Anna, ai voie 3 nospa de 40 mg/zi sau 2 de 80 mg/una dimineata si una seara.

Emma 24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Corina, foarte rar picioarele, dar cred ca avea legatura cu caldura.

Incearca sa mananci mai putin sarat, sa te hidratezi foarteeeeee bine (apa, nu sucuri) si sa dormi cu piciarele ridicate pe o perna.Bine, poti sta cu ele suspendate ori de cate ori simti nevoia.

Emma 24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

nici eu nu mai port verigheta de ceva vreme. mi se umfla mainile de la caldura in special si picioarele daca stau prea mult pe scaun sau merg mult. oriucum mai putin decat la prima sarcina.

Cristina cu Radu (3.12.2007) si bebe 2 (25 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Ca tot discutati despre botezuri...Ati ales nume pentru bebelusicii vostri?

Emma 24 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Wildorchid

Ca tot discutati despre botezuri...Ati ales nume pentru bebelusicii vostri?

Emma 24 saptamani


Elisa! A ales Silvia pt. noi si nici ca renunta la el. Da' ne place si noua, deci ala ramane. Voi?

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 27s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi07 spune:

wild, cele care au deja nume le-au pus la semnatura (sau marea majoritate care au vrut sa spuna)...cele ca mine fara nume hotarat inca...nu apare nimic

Cristina cu Radu (3.12.2007) si bebe 2 (25 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wildorchid spune:

Abramburika, la mine va fi Ioana al doilea prenume, ca toata familia vrea nume de sfant, iar pentru primul nu ne-am hotarat: ne mai plac Ingrid si Daria.

Foarte dragut suna Elisa.

Emma 24 saptamani

Mergi la inceput