BB de Sept-Oct'10! LMA Ioan,Nicklas!!(75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea88 spune:

cameluska...mezeluri nu i=am dat dat decat cascaval dar dupa un an ii voi da cate putin...iar carne de porc i-am dat putina facuse mama ardei umpluti si i-am dat si ei cateva lingurite ...pup

https://picasaweb.google.com/101222113583431248528/Elenys10Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Citat:
citat din mesajul lui cameluska

Fetelor ati dat copiilor mezeluri? sunca presata de pui de exemplu? sau altceva? carnea de porc nu e recomandata sub 3 ani. Dar pate cumparat ati dat? Cred ca totusi cel mai bun ar fi cel facut in casa, stim sigur ce contine.
I-am dat ieri Ioanei albus de ou fiert, cam un sfert, ca sa vad cum reactioneaza, si a facut alergie :(.


Nu i-am dat mezel si nici pateu, dar nici nu ma grabesc ... condider ca mananca suficienta carne la masa de pranz. Nici albus de ou n-am incercat si acum ca am vazut ce a patit Ioana nici nu o sa incerc. Eu ma gandeam oul sa-l pun zdrente prin supa ... asa am citit intr-o carte si abia apoi fiert. Poate nu a facut de la ou, ci de la caldura, dar mai bine amani introducerea albusului. Tudor mananca de vreo 2 luni taietei de casa, care au ou (si cred ca intreg ... nu i-am facut eu ci i-am primit de la o matusa) si pana acum i-a tolerat bine.
Ioana sa-i treaca alergia!

Camelia, mami de Tudor (10/9/10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

apropo de ou...L are alergie la galbenus; de fiecare data cand i-am dat (fiert/la cuptor cu legume) mi-a varsat..; mai are cineva problema asta? eu sper sa-i treaca cand va mai creste, altfel va fi naspa...

Nico, mami Larisa 15/09/10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Eu ou fiert special pentru el nu i-am mai dat lui Vlad, am bagat direct in supa, ori facut zdrente ori in taitei(facuti de mine), carne de porc am mai ,,scapat'' cate putin in ardei umpluti sau in perisoare, ca de obicei pun 2/3 carne de vita si 1/3 carne de porc, carnea de pui nu mai aleg sa fie doar de pe piept, a mancat copilul si de la aripi si de la spate si pulpe...de unde am avut de acolo i-am dat...si asta pentru ca de 2 luni am renuntat sa mai fac mancare special pentru Vlad, fac pentru toti 3, iar sotul si-o potriveste singur de sare, piper si ce mai vrea el(suntem 2 contra 1 -nici eu nici Vlad nu mancam sarat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

LA MULTI ANI, MAIU!
Sa cresti mare, sanatos si norocos1
Sa ai parte de iubire si fericire alaturi de cei dragi!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Iulie 2011
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moshulik spune:

Eu nu i-am dat inca Mariei ( si nici nu cred ca am s-o fac foarte curand) nici porc , nici mezeluri, nici pate nici cascaval.
in alta ordine de idei: Maria a racit si astazi a fost foarte nelinistita. A facut chiar si ceva febra ( punctul maxim-39,1.
Acum scriu pe fuga ca doarme foarte agitat si ma cheama din minut in minut.
pup si noapte usoara!

Moshulik , mami fericita de Maria Alexandra( 23.09.2010)
Poze Iulie 2011
Poze Mare Iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameluska spune:

Fetelor, multumesc pt raspunsuri. Eu i-am dat cascaval, si taitei de casa papa de mult timp, si a facut mama o data praji care continea si albus si i-am dat dar nu au fost problema. Acum am fiert un ou pt o maioneza si am zis sa incerc sa vad daca ii place albusul.
camisv, nu cred sa fie de la caldura, a doua zi au disparut incet-incet, plus ca imi mai fcause alergie la banana cand era mai mica si stiam deja cum arata.
Am vrut sa fac pt ziua ei ciupercute de oua umplute, dar se pare ca ea nu va papa albusul, doar pate-ul cu paine, am sa fac pate de casa cu verdeata.
Inca gatesc special pt ea, cam la 2 zile masa de fel II, ardeiul umplut e doar din carne de pui special pt ea, fier 2-3 ardei .

moshulik, cum a reusit sa raceasca pe canicula asta??? Sa dea Domnul sa-i treaca febra si sa ai o noapte cat mai usoara .

Mamica fericita de Ioana Adelina [10.09.2010]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns just_me31 spune:

Buna dimineata !
Va las eu desi stiu ca multe din voi ati savurat-o deja .
Domnisoara D mai nou (de 1 sapt)se trezeste la 7-7jumate si mai doarme acum , apoi la 14 pana pe la 15-16 .
Al meu copil papa aceleasi meniuri de cand o diversific , piure de legume (cartof dulce , dovlecel , radacioanose, morcov , conopida , pastai )cu carne sau ou , la mare i-am mai dat sa guste cate ceva (aveam incredere in bucatar )si a mancat
In fine...O zi racoroasa va doresc !
Deja ma gandesc sa-i iau haine de toamna si papuci , mi-ar surade un "trip"pana la cluj


https://picasaweb.google.com/105220478688509068791?authkey=Gv1sRgCLjfi4i_qJTWOw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaElenaM spune:

Salut bebecilor ce mari ati crescut!!
Mamicilor ma bucur ca v-am regasit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camisv spune:

Buna dimineata,
Just_me, acelasi program avem si noi ... si de somn si de papa.

Apropos de incaltaminte, Cameluska ai ajuns la Ortisoara? Noi avem incaltaminte de toamna, deci nu ne ducem prea curand, dar eram curioasa de preturi. Cate bunatati faci tu pentru Ioana. Cu ce vei umple rosiile pentru ziua ei? Noi o sa avem doar 2 bebelusi (gemenii nasilor) care sunt mai mici decat Tudor, asa ca nu fac nimic pentru copii, eventual o sa am niste iaurtele pregatite. Oricum mai mult de 2-3 ore nu o sa stea.

Vad ca s-a trezit pitic ... ca il aud tropaind (doarme in patul mare si se da jos singur cand se trezeste)

Camelia, mami de Tudor (10/9/10)

Mergi la inceput