Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pentru mine, ultima luna de sarcina, cam dupa 30-32 de saptamani, a fost cea mai linistita si frumoasa perioada. Dupa luni de stat in pat cu contractii dureroase, injectii, perfuzii , spre sfarsitul sarcinii m-am simtit si eu bine. Eram si eu cu burta mare, dar nu mai aveam contractii, nu mai trebuia sa imi fac no-spa injectabil sa imi cedeze durerile. A contribuit poate si faptul ca m-am linistit in privinta unei declansari mult prea premature a nasterii. Stiam ca, teoretic, dupa 28-30 de saptamani, sansele sa fie bine erau mari. Asa ca am reusit sa ajung la 36 de saptamani si cred ca as mai fi dus sarcina un timp daca nu ar fi fost probleme de alimentare cu sange a fetitei. Eu ma simteam bine, dar ea suferea si a trebuit sa fac cezariana.

Si eu stiu ca pe o parte e cel mai indicat sa dormi.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna mamicilor! Si eu dorm tot in lateral, pe spate ma sufoc, pe burta (pozitia preferata) mi-e teama, asa ca ma descurc mai mult pe dreapta, desi am citit aici ca pe stanga ar fi indicat...
Voiam sa va intreb daca ati simtit la fel miscarile bebelusilor, ca ai mei parca unul misca mai mult, cel din dreapta. Pe cel din stanga il simt foarte rar, adica de vreo doua ori pe zi, insa in dreapta misca tot timpul...
Astazi avem si programare la medic, abia astept sa-i vedem, sper sa fie totul ok si sa ne continuam traseul cu rabdare...
Am tot citit cat de greu v-a fost in ultima perioada de sarcina si deja imi pregatesc si eu mintea ca v-a trebui sa stau mai mult in pat, sa nu ma obosesc, mai ales ca eu prind si sarbatorile si Doamne fereste, n-as vrea sa ma stiu prin spital de Craciun sau Revelion, asa ca mai bine stau puiutii acolo pana la termen. Sau aproape de termen... Voiam sa mai intreb ceva, dar nu-mi mai amintesc si trebuie sa fug la gradi dupa prichindei, asa ca va salut si revin cu noutati spre seara, dupa consultatie. Numai bine!

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 24 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari

o viitoare mamica de gemeni este interesata de achizitionarea unui carucior SH,tip trenulet. Din cate imi amintesc,cu ceva timp in urma,una din mamici isi scosese caruciorul la vanzare. Ma puteti ajuta cu ceva indicii? Oferta mai e valabila?



vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANAHADASA, si eu i-am simtit diferit pe copii. Luca era mereu "in miscare", iar Carla era mai linistita. Acum e exact pe dos . Nu te stresa! Fiecare are programul lui de somn si de gimnastica. De multe ori parca jucau fotbal sau se bateau, asa miscare era in burta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

anahadasa, depinde si cum sunt pozitionati in burtica. De ex, daca picioarele sunt spre 'exterior', mai spre piele, sau spre interior. La fel cum e posibil sa fie asezati transversal si sa fie amandoi cu picioarele in partea unde ii simti mai tare.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna, copilasii mei au nasucurile infundate, sunt putin maraiti, dar deocamdata nu e grav, ca nu au facut febra, papa bine si dorm si bine.
Iesim afara si de 2 ori pe zi, profitam din plin de vremea buna .
Anahadasa, eu aveam un puiut cu picioarele in exterior, pe el il simteam cel mai bine, era cu capul in jos si piciorusele in sus si statea pe dreapta, pe stanga am avut celalalt puiut dar care era cu spatele spre exterior, iar capul era sus, pe el nu l-am simtit niciodata ... rar vedeam cum se cocosa cateva minute si apoi gata se retragea ... abia asteptam sa fac eco, doar acolo il vedeam cand se misca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyyna spune:

Buna mamicilor . Va urmaresc de ceva vreme si va citesc cu mare drag. Asteptam si noi cu nerabdare doi bebei, fetita si baiat, deocamdata sunt in sapt 24, crestem si ne miscam foarteeee mult . Anahadasa, am vazut ca si tu esti din Alba, ai 24 de sapt si vei avea fetita si baiat...ce coincidenta..si ce frumos
O seara cat mai linistita va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

multumesc mult pentru raspunsuri,sunteti atat de receptive voi mamicilor cand avem cate o intrebare.
Cea care este in stanga si este asezata cu capul in jos se misca foarte mult pana saptamana trecuta,acum insa e foarte linistita,poate si-o fi schimbat pozitia.
Fetita care este asezata in dreapta pe lateral se simtea foarte putin pana acum ceva timp,insa cam in acelasi timp cand cea din stanga a devenit mai linistita,cea din dreapta a devenit mai vioaie.
Au inversat rolurile,oricum cred ca stau bine,ceea ce ma preocupa e ca nu am pofta de mancare.
Pentru mine perioada mai frumoasa a sarcinii este cea dupa 3 luni dupa ce mi-au trecut greturile;a fost teribil,nu puteam nici sa lucrez ca trebuia mereu sa ma duc la baie,mi-era frica sa ies si din casa din cauza greturilor.
Prefer perioada de acum,chiar daca mi-e foarte greu sa ma aplec,chiar daca nu dorm bine.
urez multa sanatate copilasilor care sunt bolnaviori si va urez un sfarsit de saptamana cat mai placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:


Daca aveti chef sa va dati cu parerea, aruncati un ochi aici.


Sondaj de sezon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

elenacatalin:ma tin de ceva vreme sa-ti scriu insa nu reusesc. Te inteleg perfect cu oboseala si admir pe mama ta ca sta singura cu cei mici pe timpul cat lucrezi tu. Ma gandersc ca poate poti lua o bona ceva...asta pe timpul zilei. Sa ramai din nou acasa cu ei nu poti? Alte solutii nu-mi vin in cap. A, mai e si cea cu cresa...crezi ca una dintre otiunile acestea ar fi buna? Daca nu bona poate o ruda...tot platita dar mai putin..
viss: referitor la discutiile de mai deunazi vreau sa-ti spun ca eu ma gandesc mereu la tine cum te descurci tu singura cu ei. eu una, ma ghidez dupa vorba aceea ca sa nu-mi dau cu parerea pana nu "umblu in papucii altuia o vreme buna". am vazut niste poze cu puii tai in scuane si tu le dai sa pape dintr-un castron. pai daca papa amadoi castronul acela e super. ai mei nu maninca asa de mult..cam de aceea au cam si stagnat cu greutatile in ultima vreme. cand ma intorc in Bucuresti, peste vreo luna, m,usai vin in parcul in care va plimbati voi, sa te cunosc. Eu m-am cam sclifosit de cand ma ajuta mama, si-mi trebuie un exemplu ca al tau sa-mi bag mintile in cap.
Va pup ca se aude zbierand Fabian.!!

Mergi la inceput