Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Diana, eu nu stiu ce sa-ti raspund. La mine beta hcg a iesit cum trebuia ptr o sarcina gemelara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Luminita, multumim de capitol nou Cateva cuvinte despre voi ne mai spui? Hunii ce mai fac, sunt bine, sanatosi? va pupam

Sugubina, ai grija de pufice, ca nu aiba ceva la stomacel... pana ajungi la medic ar fi bine sa le treci pe lapte praf fara lactoza. Sanatate!

Bun venit tuturor viitoarelor mamici de gemeni, sarcini usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Mary, ce burta faina ai avut! Nu te-ai ingrasat deloc in afara de faptul ca a crescut burtica, ai aratat superb si cred ca la fel de bine, sau mai bine arati si acum! O mama are ceva special, straluceste pur si simplu... Am ramas surprinsa de marirea burtii, inteleg cam ce ma asteapta..., dar nu ma ingrijorez. Mersi pentru sfaturi; ai mare dreptate in legatura cu cei din jur, daca nu ti-o spun direct, parca vezi compatimirea in ochii lor, eu oricum ma simt binecuvantata!! De opt ani de cand locuim in oraselul acesta, n-am vazut niciodata gemeni, asa ca.. am un motiv de mandrie in plus! Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladydy32 spune:

buna fetelor .
ariadna multumesc mult .
am schimbat dr am fost azi si mi a facut eco , s a vazut saculetul , un bob de mazare :) , m am bucurat ca este in uter dar mai mult de atat nu mi a putut spune , a zis ca tb sa mai creasca si apoi poate spune mai multe .
ma bucur ca totusi am vazut ceva sa speram ca vinerea viitoare se va vedea mai mult .
dr pe care l am gasit acum este f f bun si mi a spus sa nu ma mai panichez sa stau linistita fara a ma gandi ca e nu stiu ce sarcina ssamd , sa ma gandesc pozitiv si vom vedea la fiecare ecografie cum se dezvolta . pt dansul nu a fost ingrijorator ca s a triplat valoarea , a spus ca nu si poate exprima o parere acum ci mai tarziu .
asa ca am rabdare sa il vad cum se dezvolta .
abia astept sa merg vinerea viitoare poate se va vedea mult mai mult .
multumesc inca o data . o zi frumoasa sa aveti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-lady- citindu-te, mi-am adus aminte cum eram si eu..respirand de la o ecografie la alta.de emotii sa fie bine, sa nu se intamnple ceva rau..traiam prin acele valori de beta-hcg si apoi prin ecografiile de dupace vremuri, nene..Doamne, cateodata mai devin si visurile realitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladydy32 spune:

hehe ce dreptate ai viss , dara m si eu o intrebare , amandoi bebei se vad din prima la ecografie avand in vedere ca sarcina e asa mica si abia s a vazut ? si cum se vede ? se vad 2 puncte sau ? ca eu azi am vazut ca un bob de mazare :))) , deci ? cred ca voi stiti mai multe ca na sunteti trecute prin astea mai mult ca mine . astept cu drag un raspuns ca asa ma pot informa si eu mai mult . pup si multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Diana, eu am facut prima echografie foarte devreme, la 5 sapt de sarcina fix si s-a vazut asa cum spui tu, "un bob de mazare", mai precis un saculet gestational de 4 mm.
La urmatoarea echo la 6 sapt fix s-au vazut 2 boabe de mazare, adica 2 saculeti gestationali in care se puteau vizualiza veziculele viteline (sacul Yolk), s-a inregistrat Uun ecou embrionar cu activitate cardiaca.
La 6 sapt si 3 zile (recunosc, am fost tare nerabdatoare sa vad daca si cel de-al doilea a evoluat) embrionii masurau 5,3 si 4,3 mm si amandoi aveau activitate cardiaca. Era un decalaj de fix 1 zi intre ei ca varsta gestationala, mai precis cel care s-a vazut mai tarziu s-a implantat cu 1 zi mai tarziu decat celalalt.
Restul... e poveste... un vis care s-a transformat in realitate
Ceea ce-ti doresc si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

la 6 sapt si 3 zile se vedeau cei 2 saculeti cu cate un embrion. activitate cardiaca am vazut peste 10 zile, cand am schimbat doctorul si am facut din nou eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladydy32 spune:

ariadna multumesc mult pt raspuns , chiar eram nerabtaroare sa stiu cum e de fapt , acum sa vad si eu cum va fi saptamana viitoare , daca mai apare un saculet cred ca o i au razna , adika de frica ca na nu m as descurca , dar pana la urma tb sa pot cum pot alte mamici :).pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna gemenistele
Noi suntem bine, de 2 seri nu mai plangem asa cum o faceam de obicei. Ziua dorm in 2 reprize cate 2 ore de la 11-13 si 15-17, sau o singura repriza de somn dupa ce papa la 13 si fac nani pana la 17. De ieri am inceput si noi diversificarea, cu suculetul de morcov, la inceput au ramas socati de gust, nu misca niciunul, dar pana la sfarsit deja se strambau si-mi dadeau peste lingurita... Vroiam sa va intreb daca voi le-ati dat dimineata sa pape sau si dupamiaza. Pe mine sotul m-a rugat sa le dau dupamiaza ca sa vada si el cum papa copilasii lui si in acelasi timp sa si invete...

Eu primul eco l-am facut la 6-7 sapt si s-au vazut 2 saculeti, iar unul avea activitate cardiaca. A doua zi dupa eco stiu ca am plecat in Italia si am fost tare suparata tot concediul ca nu s-a vazut activitate cardiaca si la al doilea, credeam ca pierd un bb, mai ales ca aveam si sangerari. Urmatorul eco l-am facut la 9 sapt si era totul in regula cu amandoi... de atunci am inceput sa ma simt ca o ''viitoare gemenista''

Mergi la inceput