Romanu' si netul

Romanu' si netul | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Urmarind diferite subiecte pe net desigur am intrat pe diverse forumuri romanesti si straine mai precis in acelea in care ma descurcam fara traducere, in cele 2 limbi in care ma descurc mai bine:franceza si engleza.
Initial am remarcat diferente mai mult sau mai putin evidente in modul de adresare.
Acum cateva zile, citind un raspuns de pe alt forum romanesc am pufnit intr-un ras necontrolat.
Am avut un moment in care am realizat,poate subiectiv, ca romanii au un mod aparte de a se adresa in discutiile de pe net,au uneori un umor greu de egalat.
Sa va spun ce m-a frapat initial:francezii sunt f. pretiosi,la fiecare postare obligatoriu saluta,englezii sunt mai concisi,etc.
Noi parca nu suntem multumiti pana nu aruncam pe net o vorba de duh ,fie ea si in semnatura!
Am postat acest subiect pt. ca sunt curioasa daca ati observat si voi diferente in comportamentul internautilor din diferite tari.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Eu vad diferente in functie de specificul forumului, mai savuroase decat cele in functie de nationalitate

Suflete enorme in lumea LGTB (gay), umor incredibil la webmasterii adult, rigurozitate si, cumva, frustrare pt. fitness, multa lumina si fluiditate in bucataria raw, lipsa de personalitate (poate si data de tinerete) in lumea cosmeticelor etc E interesant de observat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

In diferenta dintre tari exista o deosebire: eu intru doar pe cele care se scrie in franceza si italiana, dar marea difernta am observat-o in functie de profilul siturilor.
Dicutii puerile, dicutii foarte familare, incat ti-e greu sa te integrezi, discutii haioase

Mergi la inceput