Brumarei si Craciunite de nov-dec 2011 (54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Si am si o intrebare:Cand isi dau medicii seama la nastere(naturala normal)ca tre sa faca epiziotomie,taietura aia in sfarsit?Cred ca asta ar fi nasterea naturala ideala,cu travaliu cu epidurala si fara epiziotomia aia.

Va pup si sa aveti un weekend placut!

gravi 26+ cu Sara Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Arleza, imi pare rau ca nu ai mai ajuns la nunta, offf, asta e, important e sa fie bine bebelina. Nici mie nu-mi place sa stau singura asa ca te inteleg perfect ca esti trista. Eu nu stiam ca pot sa cunune doua persoane care nu sunt casatorite? Legat de intrebarea ta, cand te urca pe masa ca sa nasti doctorul apreciaza in functie de dilatare, de marimea copilului, de puterea ta de a impinge...daca e cazul sa te taie sau poti sa nasti fara probleme prea mari. Eu citeam ca unii sunt de parere ca o ruptura este mai mica si se vindeca mai usor decat o taietura, dar acum nu as stii ce sa-ti zic. Pe mine m-a taiat luuung si mult ca sa iasa copilul, si m-am chinuit destul de mult pana am scapat de durere in zona respectiva, dar cred ca tine de organismul fiecarei femei, ca alte persoane se vindeca imediat si sunt ca noi


de steluta norocoasa Luca-Vlad (09.02.2009) si 22+ cu


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

fetelor, multumesc pt incurajari as repeta eu morfo, ins anu mai e timp, nu gasesc medic in doar o saptamana.. aici aveam programare facuta cu 2 luni inainte, ca sa gasesc cand mi-a convenit mie.. oricum, voi face alta eco, nu morfo, ci simpla, la dr mea, pe 14 septembrie.. pana atunci, sa vedem luni la control ce spune si ea...
ooka, nu mi-e teama sa nu fie mic la nastere, ci mi-e teama, cum ai zis si tu, sa nu stagneze in dezvoltare inrauterin, plus ca diferenta asta intre eco, de la 2-3 zile, la o saptamana, mi s-a parut uriasa.. vitamine iau oricum si eu..
Arelza, din pacate, in Ro, epiziotomia e cam din oficiu... mie mi-a facut-o cand eram aproape de expulzie, se vedea capul.. nu stu exact ca nu am simtit nimic!

Iubirea mea Mufarin, bandit mic
... si iubirea a doua e pe drum


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca77 spune:

Luny, drag! cum ti-au zis si fetele o saptamana intarziere chiar nu e relevant. La mine la toate masuratorile la echo dr mi-a zis ca exista o marja de eroare de +/-8 zile. M-am stresat si eu la un mom dat cand fetita mea era mai mare cu 4 zile si apoi doar cu 1-2... O sa vezi ca o sa fie bine.

Si eu iau vitamine pt ca de mai bine de 18 ani nu mananc nici un fel de carne si chiar daca am luat destule kg, am vrut sa fiu sigura ca nu ii lipseste fetii nimic.

legat de sarit peste epiziotomie, am fost sapt trecuta la o kinetoterapeuta care m-a invatat cum sa imi fac singura masaj perineal, si mi-am luat un ulei special pt asta de la Weleda. Deocamdata sunt putin sceptica vis-a-vis de efecte, dar am zis ca n-am ce pierde.

Lia, cum te simti si cum stai cu rabdarea?

Dana chiar ma intrebam ce mai faci. Felicitari pt grasunica frumoasa. Succes cu cabinetul, sunt sigura ca o sa iti fie mai bine singura.

va pe toate!

27+ cu Anna Eden

www.psychosomatics.be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

luny, daca dr ti-a spus ca nu ai de ce sa te ingrijorezi nu are rost sa te impacientezi de acum. eu te-am perceput ca o mamica relaxata .

Astazi merg si eu la dr. Marti am cazut si m-am intins in toata baia. Am fost la urgenta si mai ca nu m-a gonit medicul de garda acasa probabil trebuia sa merg la o tura de parc si sa nu ma ingrijorez dupa parerea ei de ofuscata.

27+

www.flickr.com/photos/carola456

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Carola, scumpa, ai grija! Iar de dr de la urgenta...no comment ca numai ma enervez!
Arleza, te cred ca esti deprimata..lasa ca vin ei repede inapoi. Legat de epiziotomie, in general la prima nastere doctorii prefera sa o faca. Vara-mea de exemplu la prima sarcina cu fata (2900) i-au facut epiziotomie, iar la a doua nastere nu, si a avut copilul 3700g.
Ana, legat de nasi de cununie, am mai vazut cazuri in care cununa un nas si parintele acestuia. Dar la noi in Ardeal de mai multi ani e ok si cu nasi care nu sunt casatoriti. Un coleg de al sotului a fost nas de cununie cu prietena (actuala sotie) de vreo 3 ori inainte de a se casatori. In general nasii se aleg dintre prieteni de aceeasi varsta, verisori cu care te intelegi bine etc. La noi nu se pune asa mare baza pe chestia cu nasii, se vine de obicei cu 2 perechi de nasi, una din partea fiecarui mire. Si nu se poarta obiceiul asta cu tot felul de cadouri, de la nas la fin si de la fin la nas, se da doar darul de nunta, si atat. Bine, te costa hainele, lumanarile de la biserica, banii dati la preot, furatul miresei, dar in rest nu se practica faza cu o gramada de cadouri, si la inchinatul bebelei si celelalte. Si la noi nici nu se merge la mosi cu impartit, nu se tin asa zile de pomana, in care tre sa mergi cu cadou la nasa/fina.

diana22+ Calin Gabriel si mami de Ianis Stefan 14 mai 2007

www.lumeadianei.blogspot.com" target="_blank">http://www.lumeadianei.blogspot.com

Buburuzul
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuknuknuk spune:

luny mai e destul timp pana la nastere, si bebe are tot timpul sa recupereze, daca intr'adevar este mai mic. dar vezi tu cu eco astea...nu tot timpul sunt ele perfecte...si nici doctorii...

arleza te inteleg perfect..din septembrie nici eu nu mai pot participa la nuntile din afara Bucurestiului si ma apuca groaza sa stau singura 2 zile, dar pierd vremea pe net citind despre bebelusi, nastere etc...si noroc cu forumul asta ca te mai tine ocupat

eu nu prea am chef de nimic, astept sa vina sotul sa ma ia sa merg acasa sa ...noaptea am inceput sa am dureri de solduri si coapse de la atata dormit pe o parte, ca somnul imi e destul de nasol...
bebicul este foarte miscacios, mai ales dupa amiaza si seara cand ma pun in pat pat si dimineata cand ma trezesc!
si abia astept sf lui septembrie sa intru in prenatal...m-am saturat de trezit dimineata..venit la serv..plecat acasa...sunt o lenesa


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoniQQ spune:

Arlezaaaaa... cum sa fii mai deprimata ca esti singura acasa? Fa-ti o programare la mani/pedi sau la masaj, cheama o prietena in vizita si faceti petrecere in pijama, mananca inghetata, vorbeste 1h la telefon cu cine ai tu chef, joaca-te pe net, da drumul la muzica tare, uita-te pe albumul de la nunta, fa liste pentru bebelus, du-te la cumparaturi, etc, etc.

Nu stiu cat de la pat trebuie sa stai, daca unele din activitati nu-s de facut, imi pare rau.

Eu sunt bucuroasa ca e vineri! Inca 6 saptamani de serviciu si intru in concediu, inca 15 saptamani si bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_s spune:

ce fac burticile?
eu nu prea mai am timp sa intru de la serviciu, dar sa stiti ca va citesc seara..dar nu mai apuc sa si scriu
ma bucur ca sunteti bine, felicitari celor ce si-au vazut puii la eco si concediu placut celor ce profita de el

noi suntem bine, bebelina ne da suturi in fiecare zi, ba chiar se vede burtica miscand-se cand stau intinsa..si tati e asa de mandru
astept concediuuuul, o sa o intreb pe dr cat o sa ma tina maxim daca nu vrea bebe sa iasa, ca sa imi las zile pt postnatal si sa imi calculez de cand imi iau concediul de odihna - o luna si apoi prenatalul

va pup pe toate si sa aveti n weekend excelent

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Neata,

Poftiti

Corina, mai ai putin pana la concediu Si la mine da suturi toata ziua bebelina si se vede pe burtica cum se mica, cu toate ca sunt la al doilea copil tot iubesc momentele astea
Alinuk, te inteleg asa bine, si mie imi amortesc rau noaptea soldurile, ma dor oasele si nu-mi mai gasesc locul in pat, si cand ma gandesc ca sunt abia la jumatatea drumului Tu ti-ai luat perna de gravide? Eu nu am, dar ma gandesc ca poate aia mai ajuta la un somn mai confortabil
Diana, multumesc de lamuriri, nu stiam, la noi nu poti sa cununi decat daca ai certificatul de casatori la tine (ca nasi) sa-l prezinti inainte de slujba. Si am cununat de doua ori, o data in Bucuresti si o data in Germania, si au fost aceleasi cerinte...doar la botez nu este nevoie sa fii casatorit...de asta ma miram
Carola, offf, saraca de tine, aseara cand am facut dus ma gandeam la ce ai patit. Bine ca e totul in regula. Cum a fost ieri la doctor? Ce face bebe?
Bianca, Luny, Moniq
Arleza, cum esti azi? Ce planuri ai?

Eu azi vreau sa ii fac o selectie in sifonier lui Vlad, are o multi de hainute care i-au ramas mici si ma impiedic mereu de ele. in rest, suntem la operatiunea olita, dar e asa capos

Sa aveti un wkd minunat

de steluta norocoasa Luca-Vlad (09.02.2009) si 22+ cu


e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

Mergi la inceput