StrugurasiS-O 11-BV Andreea,HAI Caty, Marryan (98)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Ileana Cosanzeana merge la maternitate, iar dr. de garda o intreaba:
-Ce probleme ai, Ileano?
-Am venit sa Fat-Frumos..

32+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

EU NU INCURAJEZ PE NIMENI SA STEA ACASA CU MEMBRANELE RUPTE "N"ORE. CU TAT MAI PUTIN SA NU ASCULTE MEDICUL. E o decizie extrem de importanta, ca orice decizie luata pentru copiii nostri.

Spuneam doar ca, in cautarea raspunsurilor pentru intrebarile mele am gasit ca, in functie de protocolul spitalului, unii nu te interneaza fara contractii decat la 12-72 de ore de la ruperea mebranelor. Or fi stiind ei ce fac, important e ca ai nostri medic nu stiu de asa ceva 9 in sensul ca nu practica) deci poate nu au posibilitatile alora care isi permit asa ceva.
Ideea mea e sa nu panicam....

Cat despre pierderea mare de lichid.... eu pierdusem "tone"( in mod evident exagerez, dar oricum.... mult mult mult lichid) Am spus la spital asta la 2 si jum cand am ajuns ( noaptea) . M-am ales doar cu un ascultat cu palina , un diazepam ( al carui mister inca nu l-am elucidat complet) si un pat cu lenjerie neschimbata, plin de firmituri.... Ei... oare daca stateam acasa nu era mai putin pericol de infectie avand membranele rupte decat in patul ala murdar si baile lor murdare... etc. Astea sunt intrebari pentru mine.... au fost chestii care m-au deranjat personal si imi caut mie solutii... NU ALTORA

In Germania evident ca nu te pune in asa conditii, fara monitorizare la bebe etc. pai.... normal ca asculti ce-ti spun fara sa iti mai pui intrebari


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Lali - accept fericita, dar de stau acasa si ei merg...jur ca-mi fac de cap, imi chem prietenele la o sezuta

Didi -

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 38+ sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Cum e petrecere la odisee, si Lai a sarit cu "atentii"sa ne serveasca... hai mai bine un dans sa facem, ca de nascut acusica ne apucam si 2 luni si ceva tot cu asta ne ocupam. Asa ca hai sa ne zbantuim si... pentru cele la termen sa faca un dans lent sa se dilate mai usor


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Vreti sa va zic ce-am facut in parc? M-am dat cu bicicleta lu' fiica-mea...si de dilatat...IOC! Am constatat ca mi-e un dor sa fac miscare...pai e corect? tot familionul meu se dadea ba cu rolele, ba cu bita...io...cu burtoiul la leganat

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 38+ sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Si mie mi s-au rupt membranele si pierdeam lichid intr-o veselie,si am ajuns la spital dupa vreo 2 ore, unde am mai asteptat o ora pana sa intru in cezariana.Nimeni nu a intrat in panica nici in momentul in care aveam contractiii continuue, fara pauza si nu ma puteam abtine sa imping..Stiu doar ca la sangerari e f periculos sa astepti.
Vin si eu sa dansez cu voi!!Mamaaaa ce as bea o gura de wisky sau macar un paharel mic de vin..

32+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Didi - mai ca-mi vine sa merg la frigi sa-mi pun un degat de vin alb...am unul alb, dulce, frantuzesc...bun de pica...doar ca mi-e teama sa nu nasc si sa merg la medic duhnind a alcool

Raportez ca mi-am tras manichiura incolora...desi nu ma incanta...dar daca-i musai..cu placere

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 38+ sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui NataliaS

Vreti sa va zic ce-am facut in parc? M-am dat cu bicicleta lu' fiica-mea...si de dilatat...IOC! Am constatat ca mi-e un dor sa fac miscare...pai e corect? tot familionul meu se dadea ba cu rolele, ba cu bita...io...cu burtoiul la leganat

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 38+ sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/






Esti mortala.... devin fanul tau infocat! Serios!
Abia astept sa fiu la termen si sa fac si eu pe nebuna. Acu ma cearta sotul toata ziua ca de ce nu ma odihnesc? Ca el nu vrea sa ma auda ca nasc prematur

Uff! e bine cu sot acasa, ca te ajuta si na, in doi e mai bine.... dar la prima sarcina a fost tot ultimul trimestru plecat si a venit fix cu 5 zile inainte sa nasc( ca-l amenintam zilnic ca daca nu se grabeste trateaza intalnirea) si nu m-a batut la cap cu: unde umbli? da si asta trebuie sa faci? dar de ce nu te odihnesti....
Cine ne mai multumeste???


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Andreea, felicitari!!!!!!!!!!!!!! Bine ai venit, bebe Eva!!!!!!!!!!!!


Lali, LA MULTI ANI!!!!!!!!

Natalia, tinem pumnii stransi!

Hayat si Jade, multa, multa sanatate si ganduri bune pentru voi si bebeii vostri!

Zubi, poate sa fie o retinere de apa? Eu am citit ca semn de nastere ar fi daca ai o scadere brusca de greutate?! (bine, nu f. mult, ceva de genul 1kg).

Zubi, aici ne-au invatat regula cu 5-1-1 (sa mergem la spital cand contractiile sunt la distanta de 5 minute, dureaza 1 minut, si s-a mentinut acest 'model' timp de o ora) [si nu se opresc contractiile daca ne schimbam pozitia, ne odihnim, bem un pahar cu apa etc.]

Daca se rupe apa inainte de a incepe contractiile, doctorul meu mi-a zis si atunci sa sun la el la cabinet sa-i comunic, si imi spune atunci ce sa fac (daca sa merg la spital sau cat sa mai astept) in functie de info pe care i-o dau atunci. In principiu nu se considera urgenta cand se rupe apa, insa, cum 's-au deschis portile,' creste riscul de infectie, asa ca din momentul in care se rupe nu sex, nu bagat in apa (dus e ok), nu introdus obiecte in vagin (gen tampon), controale interne cat mai putine si cam vor sa nasti in urmatoarele 24 de ore.

Alayna, si mie imi vin ai mei si a trebuit sa luam decizia cu biletele la inceputul verii. Vor ajunge cu doua zile inainte de DPN, asta pentru ca nu stau decat trei saptamani, si m-am gandit atunci ca, daca le iau mai devreme si eu merg cu sarcina pana pe la 42 de saptamani, n-ar fi apucat nici sa-l vada pe bebe darmite sa ma si ajute cu el; asa, riscul e sa nu fie aici la nastere si in primele zile, dar din punctul meu de vedere asta nu e o problema majora, oricum primele doua zile o sa fiu in spital, apoi o sa-si mai ia si sotul liber, si consider ca numai bine am apuca sa ne cunoastem si noi un pic in trei (eu, bebe, si tati de bebe). Daca am luat decizia cea mai buna sau nu, voi afla peste cateva saptamani

Eu raportez 36 de saptamani si 4 zile, +5,5kg, azi am intrerupt aspenterul si doctorul a sugerat ca ar cam vrea sa-mi declanseze nasterea daca nu ma apuca de la sine pana la 39 de saptamani (din motive de risc de imbatranire prematura a placentei ca urmare a mutatiei mele dragalase ).

Asa, si m-am 'distrat' ieri ca m-au sunat de la maternitatea la care PROBABIL o sa nasc (deci nici macar sigur) sa-mi spuna ca au discutat ei cu asigurarea si atat e nota mea de plata pentru spital (aici platesti separat spitalul, obstetricianul, anestezistul, pe fiecare in parte). Io la inceput f. confuza, zic cred ca m-ati confundat, ca io n-am nascut inca Ei foarte calmi, nu, nu, stim ca n-ati nascut, dar atat o sa ne datorati si voiam sa va intrebam daca nu vreti sa platiti acum - pai nu vreau, nenica, poate nici nu nasc la voi sau poate-mi cade maine o caramida in cap pe strada si mor si nu mai ajung sa nasc, ce pisici??!!

Lai 36+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

Ionela si eu ma lipesc de pat si fac pe sudoku toata ziua, macar pana la 34 de saptamani.
Azi m-a apucat un chef de ca am zis ca o iau razna.Stateam in pat si ma gandeam cum se simte, ca am impresia ca nu mai stiu sigur, desi nu cred ca au trecut mai mult de 2 luni de ultima data.Dar mai astept 2 saptamani si incerc macar o data, ca la sarcina trecuta am facut pana cu 2 zile inainte sa nasc..

32+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput