Divort

Divort | Autor: iubytzik22

Link direct la acest mesaj

Ma aflu intr-o situatie care consider ca a inceput sa ma depaseasca.Sunt casatorita de apropae 3 ani si am un copil de 2 ani si 8 luni care e lumina ochilor mei.Din pacate m-am casatorit cam devreme, mai precis la 21 de ani, fara experienta sau mai bine zis destiul de imatura.
Pe timpul sarcinii sotul s-a comportat normal cu mine, ei bine de cand am inceput sa locuim singuri, fiindca pana la 5 luni am locuit cu bunica sotului, a inceput sa ridice mana la mine, eu am rabdat mai mult de dragul copilului.Ma simt destul de jenata sa spun aceste lucruri, insa nu imi doresc decat sa imi pastrez copilul sui atat.
De la o vreme insa a inceput si mai rau sa se comporte cu mine, netinand cont ca este in public sau acasa, fie dadea in mine, fie ma jignea, inclusiv in vacanta de anul acesta cand m-a terorizat si fizic si psihic.Problema la mine este ca nu dadea in mine ca sa imi ramana semne ci foarte miseleste le dadea.Eu am ajuns acuma mai mult la o stare de saturatie, in care m-am saturat sa il aud cum imi vorbeste sau ma trateza, are momente cand vorbeste frumos apoi daca l-ai enervat chiar si de la cele mai marunte lucruri incepe sa urle la mine, sa ma jigneasca si sa imi vorbeasca foarte urat.Stiu ve-ti spune ca eu i-am permis, insa mereu i-am zis sa nu se mai coomporte urat cu mine si degeaba, tot asa face.Mi s-a luat de toata situatia.I-am zis soacrei mele , i-am si arat o vanataie si tot ce mi-a zis este ca : atunci cand il vad nervos sa plec din fata lui.....AM vorbit si cu mama, care spunea ca o sa ii zica mamei lui si degeaba, parca nu o intereseaza dar nici sa facem cum vreau eu nu doreste.Noi, adica sotul si copilul stam in apartamentul parintilor mei , insa eu nu lucrez desi am depus peste tot CV si nu gasesc nimic fiind intr-un oras mic, apoi el lucreaza in armata si vreau sa stiu daca in urma unui divort imi incredinteaza mie copilul sau lui? Parintii mei lucreaza in strainatate insa nu stiu ce sa fac.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

nimeni nu iti poate garanta ca ti se va incredinta tie copilul sau lui. asta va stabili judecatorul. avand in vedere ca este vorba de un copil mic, daca tu dovedesti ca ai unde locui, ai venituri pentru a creste copilul,etc, in general copilul se incredinteaza mamei. asta daca depui actiunea de divort pana la 1 octombrie.
dupa data de 1 oct se aplica noul cod civil unde nu se mai pune problema de incredintare a copilului unuia din parinti ci va fi o custodie comuna, in care tu impreuna cu sotul veti stabili ce e mai bine pentru copil. nu va mai exista un program de vizitare, copilul poate sta cu randul la oricare dintre parinti, etc, si doar in cazul unor neintelegeri intre voi referitor la copil, instanta se va pronunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubytzik22 spune:

Eu am unde sa stau...problema e cu locul de munca pe care nu il am.,..de asta si spuneam...Bine ca mi-ai spus...O cunostinta mi-a zis ca imi poate incredinta mie copilul daca parintii mei garanteaza pentru mine ...EU imi doresc sa plec la ai mei fiindca acolo mai gasesc un loc de munca insa in oraselul asta mic nu gasesc nimic...

Mergi la inceput