izolarea termica a apartementelor de pe colt

izolarea termica a apartementelor de pe colt | Autor: Apanda

Link direct la acest mesaj

buna ziua,
problema mea este una simpla, vreau sa stiu daca exista o lege prin care sa oblige toti propriatari de apartement sa plateasa izolarea termica a capatului de bloc, chiar daca pereti care fac parte din capatul de bloc nu sunt pereti apartamentelor lor.
Mai bine zis blocul are 3 scari cu 30 de apartamente, din care 10 apartemente au perete exact capetele blocului, intrebarea mai este daca celelate 20 apartemente care au numai pereti din fata si spatele blocului cotizeaza la plata izolarii extremitatilor blocului.
Pun aceasta intrebare deoarece cand s-a refacut acoperisul blocului plata s-a impartit in mod egal la toate apartamente de pe scara, inclusiv eu care stau la etajul 2. Acuma cand vrem sa izolam blocul cei care stau in interiorul blocului nu vor sa impartim in mod egal (cum s-a facut la plata acoperisului) partea exterioara a blocului, ei spunand ca sunt peretii apartamentului meu si ca trebuie eu sa ii platesc. Atunci acoperisul care apartine doar celor de la etajul 4 de ce l-am mai platit? Astept raspunsurile, multumesc anticipat.