Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***335***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

aia cu gradinita merita arsi cu fierul incins.
In mod clar o ceasca de cafea nu face atatea arsuri si chiar daca ar fi asa ce cauta educatoarea cu ceasca in clasa?

copila aia a fost in bucatarie sigur si a tras de ceva de pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

este ingrozitor ce a patit bietul copil, ce dureri a trebuit sa indure
noi am avut o arsura cat o moneda de 10 bani si a fost jalea de le lume, d-apoi acolo



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26
sa inteleg ca inca functioneaza fara jena??

da

Nu exista decat un singur copil perfect in aceasta lume si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

pai cauta un pic de ajutor medical daca nu iese asa..natur[quote][

eu in multumesc lui DD ca dupa lupte seculare care au durat n ani cu tratamente si inseminari si tot tacamul il avem pe dragos, daca o fi sa iasa natural fara ajutor ne vom bucura ... daca nu asta e, nu mai am putere fizica, psihica si financiara.

Nu exista decat un singur copil perfect in aceasta lume si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

Multumesc mult pentru sfaturi
Anaan a inteles bine, era vorba de hainute cusute gata, gen camasute, pantaloni,salopete, fustite.Mi-a venit ideea, cand am vazut ce rochite a cusut ultima oara pentru finutele cumnatei mele Intradevar trebuie sa studiez mai bine piata materialelor si sa-mi fac un calcul. Pe langa hainute, am zis sa mai fie si lenjerii de patut sau pentru o persoana si eventual e buna ideea lui Aris cu hainutele de gravida. Merita incercat, ca nu am prea mult de pierdut, problema este alta, sa-mi gasesc timp, caci de maine ma duc la munca .

Lucian a facut de dimineata febra, ia trecut repede cu ibuprofen, de tusit nu tuseste prea rau si are foarte putin mucisori inchegati, dar in schimb ii curg balutele mult. Cand am fost acum doua zile la doctor, gatul arata bine, de la ce mai poate fi febra, ca el pana acum nu a avut decat de vreo doua ori de la dinti.

Ilinca: la noi e ceva mai complex la 6 saptamani, se face pomana acasa sau la un restaurant, cu cateva persoane,care de obicei la noi sunt mai mult neamuri, se cheama preotul la cimitir si acolo la masa, se face coliva, se impart colaci si se dau si haine de pomana. Nici eu nu sunt de acord cu toate astea,nu cred ca o sa procedez asa vreodata, mie cea mai importanta mi se pare pomenirea la biserica si pomana sa se imparta saracilor.

Kea: eu am luat ampicilina cand eram insarcinata cu Sebi pe la 4 luni si jumatate, tot pentru o raceala puternica. Multa sanatate




Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonapro
Multumesc mult pentru sfaturi
Anaan a inteles bine, era vorba de hainute cusute gata, gen camasute, pantaloni,salopete, fustite.

scuze ca eu nu am prins ideea.

Nu exista decat un singur copil perfect in aceasta lume si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

V-am spus ca si Bia s-a oparit la manuta cu o ceasca de cafea cand am fost in vizita la parintii mei. Mama a lasat o ceasca de cafea pe masa, Bia a tras, eu nu am fost in bucatarie in secunda aceea.

Bia avea numai pe manuta. Plang de nu mai pot ptr ca am retrait un cosmar din viata mea vazand pozele. Exact asa arata si Bia doar ca avea numai pe manuta. Imi sunt atat de cunoscute toate stadiile arsurii, bandajele, culoarea betadinei, plansetele si urletele fetei, totul.

Acum la 2 luni jumatate de la eveniment arata mult mult mai bine. Intr-o luna s-a vindecat rana si de atunci am inceput tratamentul cu silicon ptr cicatrice. Poarta in fiecare zi si noapte un plasture cu silicon si o dau in fiecare zi de doua ori pe zi cu un gel cu silicon, care nu se gaseste in Romania. Fiid foarte scump nu-l aduce nimeni. Acest tratament trebuie sa-l facem 1 an si toata aceasta perioada sa nu o expunem la soare.

Daca va uitati atente in linkul cu poze se vede ca afara are tot timpul un mansonel iar la cele din interior se vede cicatricea.

Dr spunea ca tratamentul cu silicon ajuta ptr o cicatrice mai frumoasa si ptr a evita sa se formeze cicatrice keloid.

Multumesc lui Dumnezeu ca nu are pe fata. Si eu cred ca fetita respectiva s-a oparit cu o cantitate mai mare.

M-a rascolit rau, e groaznio.

Mai pun o data linkul aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

M-a cutremurat povestea cu biata fetita. Sper sa aiba parintii ei puterea sa lupte si sa-i sanctioneze asa cum se cuvine.

Iuca

Eu am fost in oras, lapte pentru copil n-am gasit, in schimb m-am intors cu niste jucarii. Replica Guliei" "iar adus mama ceda umos!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Ilinca, si la noi se procedeaza exact cum ti-a explicat Anaan. La masa invitam doar apropiati. Eu comand tot timpul o bere si pentru mama si-i aprind o tigara

La biserica trebuie -la noi cel putin- cite o luminare aprinsa pentru toti cei care participa la parastas. Sa nu uiti sa-l platesti pe popa ca el sigur "uita" sa-ti dea chitanta

Eu merg la cimitir. Destul de des. Si sigur in fiecare 4 ale lunii. Miine merg din nou. De obicei il iau si pe Ian cu o stropitoare. El uda gazonul. A-propos, noi am facut numai un cadru si, in rest, am acoperit cu gazon. Urasc cum arata betoanele si marmurele impopotonate cu sfinti, cruci si ingeri. Eu imi iau cafea si fumez. Ian se mai joaca cu masinutele pe cadru. Cind merg acolo meditez si povestesc cu mama in gind. Nu pling niciodata. Doar oftez. Si eu STIU ca nu e acolo. Merg acolo ca nu stiu unde in alta parte sa-mi beau cafeaua cu mama, cum faceam adeseori nu cu multa vreme in urma.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Anaan -si alte cucuiete- ce jucarii mai cumparati copiilor? Cu ce se mai joaca? Eu nu prea mai cumpar jucarii pentru ca nu stiu ce.

Cumpar des: culori/carioci/caiete (pentru ca se "strica" de multe ori, dupa prima intrebuintare), baloane de sapun, creta si masinute. In rest...nimic

PS. Sa ne spui cum iese supa. Si, daca o faci cu galushte, te rog sa-mi spui si mie cum se fac ca sa:
-nu fie tari?
-sa "se lege", adica sa nu se imprastie?

Si eu am facut eu una dar cu pasaret total necunoscut. Ian nici nu a gustat-o.

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput