Un membru dc...in lacrimi!

Un membru dc...in lacrimi! | Autor: My_Lady0091

Link direct la acest mesaj

Un membru ,care mi-e si prietena totodata, m-a rugat sa aduc la cunostinta mamicilor si nu numai,niste astecte oribile, imortalizate in colajul video de mai jos(in cazul in care doreste sa iasa din anonimat o va face):

https://picasaweb.google.com/lhmadalina/30Iulie2011?authkey=Gv1sRgCICpop_Y1NuA6QE#5635168587238836386

Ea trece acum prin niste clipe de nedescris...dupa ce personalul din cadrul gradinitei Disney Bacau...i-au oparit copilul cu cafea fierbinte!

Tot ce relatez aici sunt informatii primite direct de la mama fetei.

Copilul a fost oparit cu cafea din greseala,i-au spus educatoarele de acolo,actiune petrecuta in timp ce ele isi beiau cafeaua intre copii..insa imaginile reflecta altceva.
Nici macar nu au sunat salvarea si au asteptat sa vina mama copilului, ea insasi sunand la 112.
Nu au dat un telefon sa intrebe care e starea fetei.

Au cont pe FB....si cand le-am adresat frumos o intrebare-costatare retorica...m-au scos din lista de prieteni!

Mi se pare abominabil ce i s-a intamplat copilului..in conditiile in care se plateau bani grei..pentru siguranta si confortul ei.Mi se pare inuman comportamentul acestei institutii in urma celor petrecute!

Si cand ma gandesc ca voiam sa imi inscriu fata acolo,din toamna



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mititica,probabil s-a speriat groaznic cand s-a petrecut incidentul!! Refuz sa cred ca cineva ar fi facut intentionat asa ceva,ca tot spui ca imaginile reflecta altceva decat un incident petrecut din greseala.Asta nu scuza deloc intamplarea,parintii sunt pe drept cuvant indignati,si eu as fi!!
Ce masuri au luat parintii impotriva gradinitei? Cum explica persoana vinovata incidentul?

Multa sanatate ii doresc micutei si recuperare fara urme!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Prin altceva..mama fetitei intelege ca:

-o ceasca de cafea nu putea face asa ceva;
-nimeni nu sta cu o ceasca de cafea clocotita in mana printre copii;
-cantitatea de cafea varsata pe ea este muult mai mare;
-e posibil ca fata sa fi avut acces la locul unde isi pregateau ele cafeaua si sa fi tras de vasul unde era caci pe langa arsura are si un hematom langa ureche..semn ca s-a si lovit cand s-a/a fost oparita..problabil ca reactie la incident.

Din cate am inteles se va face o plangere, se va apela la mass-media si atat.

Gradinita nu are nicio pozitie, din cate am inteles...bat in retragere, ca strutul!



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nu ar putea da in judecata gradinita? La urma urmei,e responsabilitatea lor sa supravegheze pe copii,si nu o fac pro bono,nici macar scuza unei gradinite aglomerate de stat nu ar fi,daca spui ca parintii au platit bani multi,presupun ca e o gradi particulara(cu cont pe FB ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Sa se duca la televiziuni, sa reclame la politie si sa le dea in judecata. Nu are cum sa piarda procesul, macar stie ca cine a gresit, va fi data afara de la locul de munca si va avea tinicheaua de coada mereu. Fetita nu s-a oparit cu putina cafea din greseala, cred ca a putut sa ajunga la cana si a tras-o spre ea. Nici nu am putut sa ma uit pana la sfarsit.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Da,este o gradinita particulara,infiintata anul trecut in vara!

Am vizitat-o si noi,eu cu sotul, si eram dispusi sa facem efortul financiar de a o da acolo, crezand ca dupa standardele pe care le au si politica prezentata,plus asigurarile date,ar fi in deplina siguranta,ingrijita "ca la mama acasa".

E utilata corespunzator, "miroase a curatenie", personalul tanar,parea amabil si ne-a fost prezentat de director ca fiind si superabilitat in domeniu.Tocmai de aia, nu-mi vine a crede ochilor si urechilor...ce s-a putut petrece

http://www.gradinitadisneybabyhouse.ro/ -aceasta e pagina lor de prezentare pe internet.Cat despre contul de facebook..multe institutii au,deci nu este un etalon la nimic




*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Ce oroare! M-a busit plansul!
Ar trebui postata povestea in paralel si la topicul de gradinite, caci acolo parintii incearca sa afle info reale despre ce este cu adevarat in interiorul unitatilor de invatamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

groaznic. saracul copil si saracii parinti! sper sa se vindece fara urme!:(

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Este o greseala grava a personalului gradinitei respective. Dupa gradul arsurii si intindere nu mi se pare o ceasca de cafea ci, mai degraba un ibric.

Atitudinea gradinitei post incident ar trebui sa fie cu totul alta.

In aceste conditii cred ca parintii fetitei ar trebui sa mearga la politie, sa aiba certificatele medicale bine puse la punct.

Mediatizarea cazului ar responsabiliza o data in plus si alti patroni de gradinite sa nu accepte incalcarea nici unei reguli, pentru ca, daca se respectau niste reguli minime (copii nu trebuie sa aiba acces la bucatarie sau langa sursele de foc, personalul nu are ce cauta intre copii cu cafele fierbinti, etc) nu se ajungea aici.

Sa speram ca fetita se va vindeca repede si nu vor ramane urme.
Care e parerea medicilor ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Eu cam atat stiu.Cum voi avea mai multe detalii-voi scrie la subiect.

Mi-e si rusine s-o mai intreb ceva, cand stiu prin ce trece.Poate va veni chiar ea sa povesteasca.Am anuntat-o ca am postat aici!



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Rog moderatorii sa faca un split al subiectului si la Gradinite!

Multumesc



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput